Binneiilaiidscii Nieuws. Waterloo van Hooger hand werd beschikt. Luisterrijk was niet het minst de geveltooi van den heer de Binkdie de herinnering aan Waterloo op een schitterende wijze vereerde door een smaakvolle vereeniging van bloemenvlaggen en spiegels. Grootsch was het gezicht op de rijk met vlaggen getooide schepenwaarbij onder dien tachtigtal signaalvlag gen, een groote zijden oranjevlag met het rijkswapen statig wapperde. Voorzeker, in verhouding tot de middelen waar over kon worden beschikt, het kostbaarst en, met het oog op de openbaring van het volkskarakterhet belangrijkst waren de versieringen, die in de achterbuurten werden ge vonden, zoo zeer getuigende van een volksgeest, die alles veil heeft, waar het heil en de eer van Nederland en Oranje opofferingen eischen. De vrolijke schaar langs straat en gracht, de orde die overal heerschtde opgewondenheid die onder alle standen werd opgemerkt en binnen de perken van be tamelijkheid bleef, de geestdrift, die zich openbaarde als een oud-strijder werd ontmoetalles getuigde dat een na tionaal feest werd gevierd. Tot laat in den nacht duurde de drukte voort, en terwijl velen zich ophielden in het aangenaam gelegene, weder sierlijk verlichte Zomerzorgof in de verschillende sociëteitendie iedereen toelieten voerde de spoortreinstoombootveer schuit en voertuig een ontelbare menigte naar hunne haard steden terug en allen wel voldaan over hetgeen zij binnen Leiden hadden gezien en genoten. - De zomervergadering der Prov. Staten van Zuid-Hol land is heden Dingsdag geopend. De verkiezing van leden van Gedep. Staten zal op Woensdag 5 Julij, die van leden der Eerste Kamer op Dingsdag 11 Julij plaats hebben. De St.-Ct. bevat het programma der lessenwelke ge durende het jaar 1865/66 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Het bedrag der buitengewone giftenbij gelegenheid van het Waterloo-jubilé ingekomen bij het hoofdbestuur tot aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, bedraagt f 12000. Het aantal reizigers, dat Dingsdag avond per spoor trein van Leiden vertrokbedroeg 4059 dat van hen die ge durende de afgeloopen maand' Junij, aan het station Leiden plaats namen en met de spoortreinen vertrokken bedroeg 29014. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij heeft 11. Vrij dag te Utrecht plaats gehad. De uitdeeling is bepaald op 8.13 pCt. De eerste haringjager is Zaturdag te Hellevoetsluis biunengeloopen en 10 ton vollen en 11 ton maatjesharing van uitnemende qualiteit medegebragt. De heer A. Walker Cremerofficier der orde van de Eikenkroon, commies-chef der 3de afdeeling ter provinciale griffie van Zuid-Holland, werd Zaturdag morgen, bij zijn komst ter griffie, aangenaam verrast, door een prachtig ge schenk hetwelk hem werd aangeboden door de ambtenaren aan die afdeeling werkzaam, als een bewijs hunner hoogach ting bij gelegenheid zijner vervulde veertigjarige dienst bij de provinciale griffiën van Zeeland en van Zuid-Holland. Een oud strijder J. Mulder daglooner te Brummen, vertrok van daar met 1,— van den burgemeester en zon der kaart. Te Arnhem werd voor hem door een heer ge collecteerd, zoodat hij te Leiden kwam. Daar kon hij ner gens worden toegelaten, de policie verschafte hem nachtlogies; weder stelde een collecte hem in staat naar huis te komen na met de Arnh. boat te zijn vervoerd en te Arnhem in de policiewacht te hebben geslapen. Zaturdag morgen te half drie uur is te Rotterdam brand ontstaan in een water en vuurnering, die door den feilen wind aangewakkerd de beide belendende huizen weldra aantastte en gedeeltelijk in lichttelaaijen vlam zetten. Het mogt de brandweer gelukken spoedig den voortgang te stuiten. Een 28jarige kleedermaker P. J. Crepinis daarbij omge komen. Zijn verkoold lijk werd onder het puin gevonden; terwijl zijn vrouw in den loop van den dag ontijdig verloste. Uit Hoogeveen wordt berigtdat de burgemeester dier gemeente zich Donderdag namiddag door een pistool schot van het leven heeft beroofd. Op Dingsdag L8 Julij aanstaande zal de verkiezing plaats hebben voor acht leden van den gemeenteraad die op den eersten Dingsdag der maand September van dit jaar moeten aftreden zijnde de heerenDr. C. W. H. van Kaat- hoven, J. B. de MoenMr. H. C. J. Hoog, P. L. Tich- ler, P. J. de Fremery, Mr. P. du RieuW. C. Hartevelt en Mr. C. W. Hubecht. In de meeste plaatsenwaaruit oude strijders van 1813-1815 het feest te Leiden hadden bijgewoond werd hun bij de terugkeer weder een luisterrijke ontvangst bereid en door feestelijke optogten en eeremaaitijden op nieuw nulde bewezen. Voor zooveel daarvan berigt en verslag wordt ge geven blijkt toch steeds, dat ieder voldaan was over de feestcommissie en over de Leidsche burgerij die ook zooveel mogelijk hebben gezorgd die zonder toegangskaarten op even bloot schriftelijk bewijs van den burgemeester hunner gemeente te Leiden waren aangekomen en niet tot de feestviering- konden worden toegelateu zoodat het niemand aan huisves ting en voeding heeft ontbroken, waartoe bijtijds bij het gemeentebestuur voorzorgen waren genomen dat ook door vriendelijke en liefderijke aanbiedingen van sommige ingeze tenen daarin werd bijgestaan. - Tot verbetering of aanvulling van het berigt betref fende de plegtige begrafenis van het lijk van den oud-strij der van der Laakenstrekt dat het lijk op de begraafplaats naar het graf werd gedragen door infanteristen van de be zetting en dat de heer van der Tas uit de toespraak tot den zoon des overledenen aanleiding namom een hoog ernstig woord te richten tot zich en tot zijn mede-oud-stryders bij de gedachte aan den dooddie voor ieder hunner aan staande was en tot een gezette voorbereiding ieder op riep. Uit Curasao wordt ons dd. 6 Junij het volgende gemeid. Een paar autoriteiten hebben of zullen met verlof het eiland verlaten. De heer district-commissaris van het lsten district J. H. Schotborghis reeds vóór een paar weken met de Columbus naar het moederland vertrokken. De kolo niale secretaris J. H. Beaujou volgt hem binnen een paar weken met de Rafaël, waarop ook de eerwaarde pastoor Ledelvoormaals militairzal repatriërenMet dien laatsten bodem of wel met de' Zeemanshoop gaat de gouveruements- onderwijzer Fuhring met zijn echtgenoote en 4 kinderen naar Holland, met een jaar verlof, zoodat er weder wat ruimte komt, voor een tijd. Toekomende voorjaar hoopt onze gou verneur een verlofsreis naar het moederland te ondernemen en wie weet, wie dan ai meer; want van onderscheidenen is het hier een reizen en trekkenen vooral naar St. Thomas Laguerre, Porto-CabelloMaracaibo, Santa Marta etc. etc.; doch dat zijn kleine reisjes in vergelijking van naar Holland, ofschoon men, gelyk naar Suriname, daar de wiud altijd tegen is en de stroom dikwijls zeer sterk, wel een goede twintig dageD op zee kan wezen, en dan niet in zulk een gemakkelijk schip als een Hollandsche koopvaarder, maar in een bekrompen schoener, waarop men boven op het dek, hondehokken heeftdus genoemd waarin men slapen kan om de benaauwdheid en de muggen en de kakkerlakken be neden in de kajuit te ontvlugten. Men heeft hier al schoe ners en barken van 4 ton. Ge kunt begrijpen hoe ruim het daarop is, met de vracht incluis! Vóór een paar weken is hier het oorlogschip de Watergeus geweest, en is nu een reisje naar Laguerre en Porto-Cabello gaan doen; wordt deze weder terug verwacht, na op Bo naire naar het wit geschoten te hebbenorn dan weder de terugreis naar het moederland aan te nemen. Daarop zit het état-mayor en de manschap van de Cornelis Dirks ook al te hopen, die met verlangen de komst van Prinses Maria tegemoet zien, welke hen moet aflossen. Deze kan in het laatst van deze maand hier zijn. Zooals ook het koopvaar dijschip de Santa Rosa, die waarschijnlijk den nieuw be noemden predikant Simons met gezin aan boord zal hebben bij wiens aankomst Ds. van Dissel naar Suriname hoopt te vertrekken. Daar deze, door het verlengd verlof van Ds. Meijer tot ultimo November, hier nog altijd aileen de dienst waarneemt, zooals Ds. Conradi bij de Hervormde gemeente te Paramaribo reeds sedert jaar en dag doet. Na eenige fameus warme dagen te hebben gehad(de thermometer van Falir. tot over de 9 0°), is het door een donderbui met vrij wat regenweder afgekoelden hebben

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2