X°. 1649. Woensdag 5 Julij. Den Nationaal gedenkfeest, bin nen Leiden gevierd. VI. De feestcommissie had haar wensch te kennen gegeven dat door volksspelen of volksvermakelijkheden en muziekuit voeringen het verblijf der oude strijdersniet alleen voor hun maar ook voor de ingezetenenzou worden veraange naamd en de feestelijkheden worden afgewisseld. De Leidsche Gemeenteraad stelde ook een niet onaanzienlijke som beschik baar, om van stadswege aan de feestviering meerderen luister bijtezetten. Het exercitieveld aan den Singel tusschen de Mare- en Rijnsburgsche poorten was aangewezen als een ruime en geschikte gelegenheid tot het geven van een tooneel-voor- stelling in de open lucht, tot het houden van kunstverrig- tingen op het stijve koordtot het uitoefenen van goochel toeren voor poppenkasten enz., waarvan de zorghet bestuur en het beleid weder was opgedragen aan den bijna 80jarigen Bambergdie zich ook thans weder uitmuntend van dien last heeft gekweten, voor afwisseling gezorgd en op die wijs een talrijke menigte gedurende vier uren op dat terrein vermaakte. Waar hij als volksman aan het woord kwam, vloeide een warm woord voor Oranje en Nederland over zijne lippenovereenkomstig de gelegenheid van den dag door welk een en ander hij niet weinig heeft bijgedragen tot den gelukkigen loop der feestelijkheden en daarvoor aanspraak heeft op den dank van het gemeentebestuur en van de feestcommissie. En inmiddels werden de feestlichten ontstokenwaarin het gemeentebestuur voorging, die op verschillende plaatsen illuminatie-toestellen had doen plaatsen. Wij behoeven niet veel te zeggen over den prachtigen Chineeschen tempelop de brug aan de Vrouwensteegdie bij gelegenheid der Maske rade was geplaatst en verlicht. Ook thans weer had die prachtige verlichting plaats, die geroemd wordt door ieder die haar zag en wegens hare smaakvolle zamenstelling en plaatsing, volgens het oordeel van buitenlanders, geen weer gade nog had. Ook de gasverlichting op de Beestenmarkt van stadswege geplaatst, maakte een gunstig effect, terwijl overigens de met lampions verlichte eerepoorten en pirami des aan de Hoogewoerdspoortop het Levendaal, op de Heerengracht, aan de Oranjegracht, in de Janvossensteeg Galgstraat en op de gedempte Marendorps-achtergracht zich bijzonder gunstig aansloten bij de door de ingezetenen be kostigde illuminatie op verschillende wijze. De Heerengracht i van den Nieuwen Rqn tot den Ouden Singel leverde een prachtig gezicht op, dat nog treffender werd aan de rijkver sierde katoenfabriek van de firma de Heijder en Comp. eu de door den ijver van de HH. van Deventer, Hoos en Stok- huijzen bezorgde luisterrijke illuminatie op een vlot in het water aan de Haven, een breede eerepoort met vleugels voorstellende, terwijl bengaalsch vuur en vuurwerk aldaar werd afgestoken en van stadswege op een verlichte houten vlot in de Heerengracht muziekstukken werden uitgevoerd. Van een anderen aard maar niet minder treffend was het gezigt op de Hoogewoerd naar de Hoogewoerdspoort, eerst met slingers over de straat, vervolgens met guirlandes langs de beide zijden der straat, totdat het oog rustte op de verlichte poort. De verlichting aan het stadhuis met gas en lampions, de gasverlichting van het kruis der Militaire Willemsorde en de versiering met oranjedoek aan het huis van den Bur gemeester evenals de verlichting en versiering aan de huizen van de leden der feestcommissie, de HH. v. Puttkammer en Wttewaal, van den wethouder Hubrecht, van de firma van Ewijk en Groen, de sociëteit Concordia en van den heer Wafelbakker verdienen genoemd te worden. De smaakvolle verlichting en versiering van de huizen van den heer pre sident der arrondissement rechtbankvan den heer Kneppel- hout van Sterkenburg, van den heer Hoelen aan den Nieu wen Rijnvan den student baron de Constant Rebecque en van den kleedermaker Cornelisse op het Rapenburg mogen niet vergeten worden. De luisterrijke verlichting met lam pions bij Prof. Cockbij de heeren DasMolenbroek en C. van den Berg, leverde een prachtig gezicht open wie was niet getroffen door de verlichting van de winkelhuizen op de Botermarkt, de eene gevel al fraaijer dan de andere, maar het geheel vertoonende een zee van licht. En nog heb ben we niet alles vermeld, omdat welligt menige kostbare verlichting en versiering door ons niet kon worden bezigtigd. Inderdaad kostbaar en rijk was de gevelversiering van den oud-strijder, de heer J. van der Tas, aan den Ouden Singeldie in smaak en omvang alles overtrof en hulde bragt aan de zegepraaldie in den strijd bij Quatre-Bras eu DSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.j 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageu, uitgezonderd des Zondags ,|5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u, 35 m. tsavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Ooat-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijhe Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4uur; der ln- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 's'Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1