Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. worden vaq de Nederlandsche Natie. Zij stonden nu onder de banier der Militaire Willems-orde en onder die van het onlangs ingestelde zilveren eereteekende laatste gedragen door den oud-trompetter van de huzaren Teeuwen van 's Her togenbosch wien driemaal achtereen een paard onder het lijf werd weggeschoten en die versierd is met medailles van de Keizers van Rusland, de 24jarige zilveren medaille, de St. Helena-medaille en het Metalen Kruis. Op hunne borsten prijkten een tal van decoratiënby verschillende gelegen heden verworvenook het grootkruis en de ridderorden van den Nederlandschen Leeuwde versierselen der ridderorde van de eikenkroon, Waterloo en St. Helena-medailles, vreemde en nationale belooningen aan mannen van verschillenden leef tijd en stand geschonkenzoowel die verpleegd werden in de gestichten van liefdadigheid als die der Natie vertegen woordigen in de Tweede Kamer der Staten-Generaaleen generaal zoowel als een soldaaten aan het hoofd van allen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Met zijn eigendommelijke vriendelijkheid sprak Z. K. H. de feestgenoodigden aan en won hij door zijn minzaam voor komen ieders hart, zoodat hij als de held van den dag mag worden beschouwd. Dat bleek al zeer spoedig in den geestdrift, waarmede hij door de talrijke menigte werd ont vangen en begroet, op den togt naar de St. Pieterskerk; werwaarts de stoet zich te 12 uren begaf, terwijl de bijeen komst van het kapittel der Militaire Willems-orde in de zoo genaamde ridderzaal tol na de terugkomst werd verdaagd. Op dien weg ontbrak het weder niet aan smaakvolle ver sieringen in de Nienwsteeg en toen de feesttrein aan de deur der kerk gekomen was, bleef de gewapende magt daarbui ten en trok de stoet, aan het hoofd hebbende de banier van het Metalen Kruis, daarbinnen. De Vereeniging van het Metalen Kruis en het voormalig corps Leidsche Studenten schaarden zich vóór het hek van het koor, het corps Inva liden daarachterde ridders en -oudstrijders namen plaats in de zitbanken en in het midden vóór den predikstoel was een verhevenheid, waarop de voor Z. M. en de Prinsen be stemde zetels waren geplaatst en waar achter de zitplaatsen voor het kapittel der Militaire Willems-orde en voor de feestcommissie werd gevonden. Een tapijt van de deur aan de Pieterskerkstraat tot den ingang van het afgesloten binnendeel der kerk wees den weg aan, die Z. M. den Ko ning zou volgen bij zijn komst. Tot Hoogstdeszelfs ontvangst aan de grens der gemeente had de eerewacht van eenige Leidsche studenten bijtijds zich daarheen begeveD. Zij be stond uit de heerenGraaf H. van Hogendorp en Jhr. A. van der Goes als sectie-kommandanten en overigens uit de HH. J. N. A. Bucaille, F. van Hogendorp, J. Meinesz V. W. R. K. Baud, J. D. C. C. W. de Constant Rebecque, J. C. van der Lek de Clercq, P. BeijensA. L. van Cat- tenburch A. F. H. Bauduin van de lste sectie; J. Schuur* becke Boeije, M. Viruly, J. Meerburg, W. O. F. van Oud- heusden F. W. E. Groeninx van ZoelenC. L. A. J. Huys- sen van Kattendijk, E. van den Berch van Heemstede, E. de RijkH. J. Provokluit en F. W. G. Clifford van de 2de sectie. Zij waren gekleed met zwarten rokvest en hoed, licht grijzen collant, verlakte stevels, oranjezijden sjarp met gouden franjes. Z. M. de Koning was in een open rijtuig met HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik te 11 uur van 's Hage gereden en werd ten half één uur door de eerewacht ontvangen en stapvoets begeleid langs het Noordeindede Breedestraatde Papengracht en het Gerecht naar de kerk onder het oorverdoovend gejuich der opgedrongen menigte en het gebulder van het kanon. Aan de kerk gekomen scheidde zich de eerewacht tegenover de deur en Z. M. vond zijn oom aan het hoofd van het kapittel en de feestcommissie tot zijn ontvangst gereedter wijl de muziek der schutterij het Wilhelmus deed hooren. -Z. M. heeft beroemd tot proc. bij de arrond. rechtb. te Amersfoort Mr. J. van der Leeuwadv. aldaaren tot lste luit. bij het 3de reg. dragonders de 2de luit. Jhr. L. C. Quarjes van Ufford en de officier van gez. 3de kl. P. A. D. Couvée van het 6de reg. inf. in rang en an ciënniteit overgeplaatst bij het pers. der geneesk. dienst van de landmagt in West-Indië. Z. M, de Koning heeft den gepensioneerden majoor d'Auzon de Boisminart, oud kommandant van het Invali denhuis te Leiden den rang van luitenant kolonel verleend. Het bestuur der Vereeniging van en voor Nederland sche industriëlen te Rotterdam heeft zich bij adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal gewend, met verzoek, ommet ter zijde stelling van bedenkingen van onderge schikten aard, hare stem zoo spoedig mogelijk aan de wets- voordragt tot opheffing van de gemeente-accijnsen te willen schenken, opdat de groote maatregelen daarvan afhankelijk, zoodra mogelijk hun beslag mogen erlangen. Van de 23 jongelingen, die aan het Vrijdag te Utrecht gehouden admissie-examen hadden deelgenomen, zijn 13 tot de Academielessen toegelaten. Het provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappenheeft de gouden medaille toegekend aan de verhandeling, betreffende het onderzoek der ontwikke lingsgeschiedenis van een of meer soorten uit de afdeeling der ongewervelde dieren ingezonden door nu wijlen Dr. B. Knappert van Maassluis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 61c, 's middags te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 75°. Uit Stokholra schrijft men het volgende omtrent de vergiftiging door een geestelijke gepleegdDe gifmenger pas tor Lindbach heeft den llden in de gevangenis te Karlstad een schriftelijke bekentenis afgelegd en den moord op den overleden koopman Lysen de heer Nils Peterson en de we duwe Pehrsdotter beleden. Zijn bekentenis vangt aan met een biograplüe van zich zeiven. Hij is den 22sten December 1803 geboren; zijn ouders behoorden tot den boerenstand, maar door vlijt en kennis heeft hij het zooverre gebfagt dat hij thans predikant was te Silbodalwaar hij zyn mis daad pleegde. Als oorzaak hiervan geeft hij op het onbe schrijfelijke mededoogen dat hij met het ligchamelijk lijden zijner slagtoffers koesterde, en tevens de overtuiging, dat hij de gemeente, die toch al zoovele lasten te dragen had op deze wijze van een grooten last onthief en daardoor een ware dienst bewees. Hij wist dat hij zich tegen de wetten van den staat zwaar vergrepen had maar zijn geweten sprak hem vrij en hij was elk oogenblik bereid om voor Gods rechterstoel te verschijnen. Zijn bekentenis is een weefsel van huichelarij en sophismen. Van andere misdaden wil hij niets weten. De haat, dien de gemeente sinds lang tegen hem koesterde, was, zegt hij, alleen het gevolg van den ijver, waarmede hij hare zedeloosheid bestreed. Lindbach heeft den bisschop der parochie gevraagd het avondmaal te mogen ge bruiken wat deze hem echter geweigerd heeft. Hij is door het gerechtshof te Carlstadt op 20 dezer ter dood veroordeeld. Uit Toulouse wordt berigt, dat het weder bijzonder gunstig is voor de wijngaarden zoodat de druiven reeds zeldzaam ontwikkeld zijn. Bejaarde landlieden vergelijken dit jaar met het jaar 1822 toen de oogst reeds den 20sten Augustus aanving en een wijn opleverde, die in zijn voor treffelijke hoedanigheden beroemd is geworden. De bekende Donato, de éénbeenige danser, is gestor ven; hij laat een vermogen na van 400,000 frs. Op nieuw heeft er een spoorweg-ongeluk plaats gehad, en wel op de lijn van Edinburgh naar Glasgow. Een pas- sagierstrein verliet namelijk ten 11| ure's morgens Glasgow en was reeds tot digt bij Edinburgh genaderd, toen hij in botsing kwam met een locomotief, die op dat oogenblik zich op de hoofdlijn bevond om op andere rails gebragt te wor den. Het gevolg der botsing was, dat de geheele passagiers-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2