Vrijdag 30 Junij. A0. 1 N'\ 1643 Een nationaal gedenkfeest, bin nen Leiden gevierd. Aan tien vroegen morgen van den feestdag, die in de ge schiedenis van ons Vaderland en in de Leidsche Kronijk met gulden letteren prijken zal, kwamen van de omliggende ge meenten oude strijders aan, allen feestelijk begeleid door eere- wachten, zooals van Noord wijk, Noordwijkerhout enz., of in ver sierde rijtuigen, zooals van AarlanderveenAlphen enz,, of in plegtigen optogt, zooals van Haarlemmermeer enz. De versierin gen van huizen en straten namen toe, van Stadswege zoowel aU van de zijde der ingezetenen, en niet weinig in de achter buurten in stegen en langs grachten ook waar de optogten der oude strijders niet zouden plaats hebben. Die versieringen weiden later door even smaakvolle verlichtingen opgeluisterd, waar zij 'savonds ons weder verrassend zouden voorkomen. Zij die den vorigen dag waren aangekomenvereenigden zich aan het Invalidenhuis en trokken van daar onder een eer vol geleide volgens het programma naar het plein van de Ruïne. De grootste toevloed was echter weder naar de zijde van het Spoorweg-station en Zomerzorg, alwaar zich allen hadden ver- eenigd, die tot ontvangst en geleide waren aangewezen maar waarbij zich nog hadden aangesloten eenige oud-jagers van hier en elders, behoord hebbende tot de voormalige vrijwillige ja gercompagnie der Leidsche Hoogeschoolwaaronder mannen die nu in Kerk en Staat en Maatschappij gewigtige plaatsen bekleeden. De spoortreinen voerden de feestgenoodigden aan in een tal van oude, afgeleefde, hulpbehoevende strijders, maar ook van nog krachtige en levenslustige mannen en van een stoet van ridders van 1815 en van later, die in den feest- trein een keurbende uitmaakten waarop Nederland trots mag zijn en waarop de Natie met eerbied mag staren, gelijk de Leidsche burgerij ook gedurende deze dagen als haar vertegen woordigster daaraan hulde bewees. Nadat de geheele trein zich in beweging gesteld had was de geestdrift overal uitbundig gejuich en gejubel, hoezee's en bloemenregens wisselden zich af, 't kanongebulder in de grachten, 't paraderen der kwee- kelingen van de marine op de sloepen't gewuif met boe nen en doeken van aanzienlijken en geringen't was één uiting van het nationaal gevoel, van harten die kloppen voor Vaderland en Vorst. Langs den wegdien de stoet moest volgen om tot het plein de Ruïne te komen ontbrak het ook niet aan smaak volle versieringenwaaronderbehalve die daags te voren op den togt van Zomerzorg naar de Breedestraat waren op gemerkt, nu bijzondere vermelding verdienen die bij den heer Wttewaallid der feestcommissie, en aan de overzijde die van den heer Kneppelhout van Sterken burg. Op het plein der bestemming aangekomentrof men aldaar aan den reeds ordelijk geschaarden stoet van ridders en oud-strijders die den vorigen dag waren ontvangen in het Invalidenhuis en van daar laugs een andereu weg volgens het programma naar het plein de Ruïne geleid, alwaar ook tegen 11 uren was aangekomen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. En nu leverde dat terrein voor de eerste en eenige maal een prachtig gezicht opdat zijn ontstaan geheel deed ver geten ofschoon de aanleiding zoo weinig verschilde met de herinnering van den dag. De uitvinder van het buskruid zou zeker met groote zelfvoldoening hebben aanschouwd wel ken invloed zijn uitvinding op het aanzien en de gebeurte nissen der wereld uitoefenen kon. Maar met veel edeler ge voelens zag het oog nu op hetgeen was overgebleven be houden en gespaardna de rampzalige verwoestingen die het kruid der verdelging teweeg heeft gebragt. Het ruime plein was versierd met keurbenden van het leger en van Leidens burgermagt; met al wat voor betoonden moed, beleid en trouw was geridderd, met wie sedert 1813 op verschillende wijze den vaderlandschen grond en de vrijheden en rechten der Natie met de wapenen hadden verdedigd en gehand haafd die voor de eer van Nederland bij Waterloobij Hasselt, Leuven enz., in onze Overzeesche bezittingen had den gestreden en daaronder mannen die sieraden zijn ge- AH BA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regel9/0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 ra.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags ,J5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 'snam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u, 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. '9namiddag9. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Trië9t, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.We»t-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Aooijnsen degelijks van 91 uur en van 86 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. ii.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1