!V°. 1644. Donderdag 29 Junij. A\ Een üatlonaal gedenkfeest, kin nen Leiden gevierd. LElDSCTMfiBLilDr. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iflers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14,m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 in. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageu uitgezonderd des Zondags ,j5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2 J u. 'gnam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'tavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisohe Landpoat. Over Southamptou i en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepa&idetijden. Burgemeetter en Wethoudert, Maandagen Uouderdagte 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeetterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie can Fabricage des Zaturdaga vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect Is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 82 uur en van 4—>7 uur; der In- en Uitgaande Reobteu en Aooijnsen degelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Radaste» van 9uur. i. Het Nederlandsche volk heeft op een voorbeeldelooze wijze de 60ste verjaring van den slag van Waterloo hef dacht en in elke gemeente van ons Vaderland zijn op min of meer luisterrijken voet feestelijkheden gehoudendie de ondub- helzinuigste blijken dragen op hoedanig hoogen prijs de overwinning van de legers der verbondene mogendheden toen behaalddoor haar wordt gesteld. In Engeland en Duitsch- land heeft de volksgeest zieh niet, immers niet zóó geuit, en veelbeteekenends is het feit, dat, terwijl in Nederland de na men van Wellington en Blucher ook op de lippen zweefden als men aan den Prins van Oranje en zyu heldenmoed dacht, schier geen belangstelling aan hunne nagedachtenis werd ge wijd door hunne landgenooteu. De beteekenis van dat feest ligt diep, maar 't ligt niet in ons bestek dien grond te peilen, onze taak is veel aangenamer, want men wacht van ons een verslag van de feestelijkheden die te Leiden plaats hadden volgens het programma der feestcommissie voor de vereeniging van de oud-strijders, die in Nederlandsche dienst aan de krijgsverrigtingen in 1813-1815 hebben deelgeno men en ter viering van den BOsten verjaardag der instelling van de Militaire Willems-orüe. Tot de vervulling van die taak werden wij en die van elders met hetzelfde doel her waarts kwamen, op de meest heusche en welwillende wijze in staat gesteld door de beleefde vergunning der feestcom missie, waaraan wy hulde doen, om overal waar men ver koos en zooveel de bescheidenheid dat toelietden loop van het leest te volgen. Die vereereude onderscheiding wischt alles uit wat vroeger werd beweerd, dat op het gebied waar zich het Departement van Oorlog beweegt en kan doen gel den ,.cde vrijheid der drukpers weinig eerbied genoot: het belang der journalistiek is bij dit feest pfficieel gehuldigd en de uitvoerige verslagen van Rotterdamscheen Haagsche cjhg- bladeu strekken ten blyke hoe loffelijk die dienst is beantwoord. De Leidsche burgerij was in de laatste dagen aan intog- ten of optogten gewoon geraakt, maar die der oude strij ders was een zegetogt. Wat voorbereid en bepaald was door de feestcommissie werkte uitmuntend en strekte tot bevor dering van orde. Wat verrassend was't scheen ons toe in de luisterryke versieringen, die hier en daar werden gezien op den weg van Zomerzorg tot het Invalidenhuis waarvau bijzondere vermelding verdienen die van Eigenzorg, van de Kruisstraat en Galgstraat, van de koffijhuizen op de Bees tenmarkt, van de vaartuigen aan de Turfmarkt, van de heereu Hooiberg, Hubrecht, Tieboel SiegenbeekWafelbak ker, Vreugdenburg en W. F. van Hartrop. Wat aandoenlijk en hartverheffend was gewis 't maakte op ons diepen indruk toen de lofkreten, Oranjehoven! leve de oude strijders I zich lieten hooren en wat men gewoonlyk het volk noemt, in geest drift bij het gezicht der oude strijders zich op een luidruch tige wijze uitte, 't Is bijzonder opmerkelijk hoe bovenal onder de lagere standen het volkskarakter zich openbaart in liefde voor of gehechtheid aan het Huis aan Oranje, in hooge waar dering van de historische feiten en traditiën waardoor Ne derland en Oranje innig verbonden werden. De Sociëteit Amicitia bewees hulde aan de strijders aan den ingang der stad bij de Rijnsburgsche poort, waar van stadswege een met vlaggen en groen versierde eerepoort was geplaatstmet het bespelen van het Volkslied verwelkomde de muziek der Sociëteit de feestgenooten. Van de met vlaggen getooide vaartuigen aan de Beestenmarkt liet zich van tijd tot tyd het kanon hoorenom het officieel kanongebulder te beant woorden. De jongens van de Kweekschool voor Zeevaart be wezen hulde aan den stoet, van de sloepen die in het Kort Rapenburg gelegd waren. Langs de Breedestraat en verdere stegen en straten, in de Koppenhinksteegdie overigens zeldzaam bezocht, maar nu door den fabriekeur vau Hartrop was versierd, overal was de geestdrift onbeschrijfelijk, het gewuif van alle-zijden onophoudelijk, de belangstelling al gemeen in een stoetdie volgens het programma zamenge- steldbovendien opgeluisterd door de kommandanten def

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1