geet en tie schuld niet is afgedaan mei hen intedeelen bij het geheel, dat op 's Rijks kosten wordt onthaald, maar dat onze stadgenootenwier aantal en namen slechts bij enkelen bekend zijntoch ook wel gelijk elders bij de ge- heele Leidsche burgerij belangstelling en eere wordt bewe zen opdat men niet verlegen behoeft te staan als ons ge vraagd wordt hoeveel strijders waren te Leiden en wat deedtgij Tot het militaire feest, hetwelk te Leiden den 27sten dezer zal plaats hebben zijn uit de provincie Gelderland ruim 200 oude strijders van de jaren 1813—15tot welk einde de vereischte toegangkaarteu door tusschenkomst van de burgemeesters der verschillende gemeenten in die provincie aan de belanghebbende strijders zal worden uitgereikt. Op merkelijk is het dat onder de uitgenoodigde strijders uit de gemeente Ophemert zich bevonden zekere C. van der Hurk met zijn vrouw, welke laatste in die jaren als marketenster heeft gediend. Dingsdag avond vierde het Metalen Kruis 2de sectie afdeeling Leiden, een buitengewoon feest tot herdenking van het 50-jarig bestaan onzer onafhankelijkheid; de sectie had goedgevonden dit feest met introductie's van heeren en da mes uit den fatsoenlijken stand te vieren; de genoodigden verklaren dat dit feest een waar-volks-, vriendschappelijk en kamaraadsfeest mag genoemd wordenen hoewel een getal van nagenoeg 250 vrienden en vriendinnen bij elkander waren is dit feest, dat van 's avonds 8 tot 's morgens 5 uur duurde, geen oogenblik verstoord geworden en allen gingen meer dan voldaan naar hunne woningen, de zaal was smaakvol gedecoreerden de busten van Koning Wil lem I, II en III prijkten op een verhevenheid met bloemen omgeven; het sierlijk vaandel aan de tegenovergestelde zijde liet niets te wenschen over; verzen werden van tijd tot tijd gezongen terwijl toepasselijke aanspraken door de leden van het Metalen Kruis werden voorgedragen ook een der genoodigden sprak een dankbetuiging uit; allen die dit feest hebben bijgewoond zullen nog lang denken aan de feestvie ring van de 2de sectie Metalen Kruis, afdeeling Leiden. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. Woensdag morgen te 5 uur 64*, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 68°. Buileniandsch Nieuws. Zondag 11. hebben zich tusschen de vijf- en zeshon derd Belgen en Nederlanders in optogt begeven naar het slagveld van Waterloo. Uit de provinciën Noord- en Zuid- Holland Zeeland en Friesland hadden zich deelnemers voor dien optogt aangesloten. De Nederlandsc-he jongeliugs-ver- eeniging en de Duitscbe Turn - vereeniging te Brussel hadden ieder een afzonderlijken aantogt naar Mont St. Jean georga niseerd waarbij ook dames zich voegden. Men begroot, dat er 6 a 8000 personen aanwezig waren. De secretaris van het Vlaamsch comité sprak een uitmuntende rede uit, dejonge- lings-vereeuiging zong toepasselijke liederen ter gedachtenis van den veldslag en het kwetsen van den Prins van Oranje. Te Brussel had daarop een feestmaaltijd plaats, waaronder de voormalige sergeant der rijdende artillerie van Geneuch- ten, met het ridderkruis der Militaire Willemsorde versierd. De voorzitter van der Plassclie stelde den eersten feestdronk in op de nagedachtenis der gesneuvelden en werd door anderen gevolgd. Telegrammen uit BreslauUtrecht en Bazel gaven blijken van sympathie. De beroemde schilder Wierts is te Brussel overleden ten gevolge van roos, welke zich eerst aan den voet had geopen baard maar weldra zich over het geheele ligchaam verspreidde. Te Pepinster (in België) heeft Maandag middag ten 12 ure het volgend vreeselijk ongeluk plaats gehad. De fac teur van de post liep langs een goederentrein die van Luik aankwam met de bedoeling om zoodra die gepasseerd was over te steken door het geraas van den voortrijdenden trein hoorde hij niet den sneltreindie achter hem aankwam. In een oogenblik tijds lag hij vermorseldhet hoofd openge spleten en van de romp gescheiden het bovengedeelte van het ligchaam met de armen gescheiden van het onderge deelte; de borst was opengespleten en daarin zag men het hart nog trillen. Het afgrijselijk gezigtdat dit opleverde, is niet te beschrijven. In Gotha is den 16den dezer de herinnering aan den slag van Waterloo verlevendigd door een voorste! in de ka mer door den afgevaardigde Schwendt en zes anderen gedaan om de regering uit te noodigen aan de veteranen van 1815 een levenslang jaargeld toe te kennen. In Hanover is eveneens het Waterloofeest met grooteu luister iu een aantal steden en dorpen gevierd. Het hof echter, heeft zich op in het oog loopende wijze aan al de feesten onttrokken. Dezer dagen overleed te Berlijn de heer Schulteeen der voornaamste kleermakers en lakenhandelaars dezer hoofd stad, in het bezit van een zeer groot vermogen, dat hij door ijver en bekwaamheid had verworven. De overledene was te Dordmunt uit zeer behoeftige ouders geboren en al daar gedurende eenige jaren leerling geweest bij een kleer maker; toen hij Dordmunt verliet als arme knaap, werd hem door een der stedelijke autoriteiten ten strengste aanbevolen nimmer de gemeente om ondersteuning lastig te vallen want dat die hem nimmer zou worden verleend. Op het Ludgate-station van de Dover-spoorwegmaat- schappij is Vrijdag namiddag een passagierstrein in botsing gekomen met eenige stilstaande wagens; verscheidene reizi gers werden ligt gekwetst, doch de meeste waren slechts door den geweldigen schok hevig ontsteld. Zaturdag voormiddag heeft in een der mijnwerken bij Tredegar een ontploffing plaats gehadwaarbij een aantal personen het leven heeft verloren Toen het berigt aankwam, waren er reeds 15 lijken opgehaald en naar men zeide zul len er nog ruim dertig uit de mijn moeten opgedolven worden. Volgens mededeelingen uit Agram heeft men op 14 dezer ten 6 ure des namiddags een golvende beweging der aardoppervlakte in genoemde stad en omstreken waargeno men de beweging geschiedde van het noordwesten naar het zuidoosten en duurde eenige seconden. De lucht was gedu rende dien tijd volkomen helder. Prins Napoleon is nog te veel lijdend om Meudon te kunnen verlaten. Prinses Clotilde heeft zich Zaturdag naai de Tuilleriën begevenwaar zij een onderhoud heeft gehad met den Keizer en de Keizerindat ruim een uur duurde. De hoogleeraar Carlevari9 heeft eene nieuwe verlichting uitgevonden. De proeven door hem te Parijs er mede geno men hebben zeer voldaan. Hij leidt op sponsachtig magnesium- oxyde door een blaaspijp een vlam, ontstaande door de ver branding van waterstof, gemengd met zuurstof. Het licht dat men zoodoende verkrijgt, is zoo sterk als het elektrische en uitmuntend geschikt voor lichttorens, verlichting bij open bare werken, enz. Naar bekend is, is ook de warmteont wikkeling bij de verbranding van dit gasmengsel zeer groot, waarvan men o. a. partij trekt voor het herstellen van ge breken aan de platinaketels in zwavelzuur-fabrieken. Prinses Dagmar, de bruid van den onlangs overleden Grootvorst van Ruslaudhad van dezen kroondiamauten en een bracelet ter waarde van 280,000 roebels ten geschenke bekomen. Deze kostbaarheden behooren echter tot de kroon- juweelen, en een kamerheer werd daarom naar Kopenhagen gezonden om ze weder ia ontvangst te nemen. Hij moe3t zich echter tevens van een aangename taak kwijten hij bragt namelijk ook de versierselen der St. Catharina-orde over en een mandaat tot betaling van 40,000 roebels 'sjaars als pensioen. Daags na het vertrek van den kamerheerkeerde de Prinses tot de Luthersche kerk terug. Daardoor wordt ge heel het gerucht wederlegd, volgens hetwelk de tegenwoor dige troonsopvolger met de bruid van zijn overleden broeder verloofd zou worden. Hoewel het nog zeer onzeker is welke straf Jefferson Davis te wachten staat, houden zeer velen in Amerika zich reeds bezig met de -wijzewaarop hij ter dood zal gebragt worden. Een dagblad van Boston wil dat men hem zal op hangen op het grootste plein van een centraal punt der Vereenigde Staten, en wel opdat zooveel menschen mogelijk getuigen kunnen zijn van zijn schande. Een ander wil dat de galg, waaraan men hem ophangt zamengesteld zal wor den uit hout van alle staten der Unie. Een correspondent van de bladen oppert het denkbeeld om Davis aan een Amerikaausche vlag op te hangen. Een vrouw uit Charleston heeft onlangs aan het departement van koloniën een touw gezondendat opzettelijk door haar man vervaardigd was

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2