N°. 1639. Donderdag 22 Junij. A". ée£ Binnenlandsch Nieuws. V - ff •••-.• Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zou- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 ra.; *3 u. 42 m.; 6 u. 6 ra.; 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zou- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags,{5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7u,45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 ra. 'snamiddags. Oost-Sndisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.-West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—-7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's'Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr. De kapitein J. J. Groenewoud Sweysplaats.-adjud. der Iste kl. te Arnhem, is in rang overgeplaatst naar de Wierekerschans. Maandag 11. hebben Prins en Prinses Hendrik zich van het Loo naar Soestdijk begeven om aldaar de hulde der bevolking te ontvangen en de feestelykheden bij te wonen die ook bestonden in een fraaye verlichting van het monu ment aan den held van Quatre-bras gewijd. HH. KK. HH. zullen op het paleis gedurende 6 weken, voorloopig hun verblijf houden. Maandag avond is te 's Hage overleden de weleerw. heer pater A. Frentrop, sedert een tiental jaren kapellaan bij de Et. C. kerk in het Hooge Westeinde. Hij was hoog leeraar in de godgeleerdheid en had vroeger zijn geestelijke bediening vervuld te Maastricht en te Amsterdam. Hij heeft zich op 't gebied der controverse door onderscheiden geschrif ten bekend gemaakt en was om zijn karakter niet minder dan om zijn kunde bij zijn leeken zeer gezien. Naar men verneemt, heeft het collegie van curatoren van de Utrechtsche hoogeschoolop het adres van eenige studenten in de rechtenaan de juridische faculteit de be voegdheid verleend om ook hundie op these9 promoveren toe te staan de promotie in de Nederl. taal te doen plaats hebben. Het verdient bijzondere vermelding dat o. a. uit Rot terdam aan het militaire feest, den 27sten dezer te Leiden, zullen deelnemen A. Koster en zijn huisvrouw Johanna Wil- helmina Schaper, welke beiden den veldslag van Waterloo hebben bijgewoondlaatstgemelde als marketentster. Als een bijzonderheid vermelden wij dat Arendje Bor- gers, wonende te Brielle, mede deel zal nemen aan het feest te Leidenzij was marketentsterhaar man is overleden. Uit de verschillende gemeenten van de provincie Utrecht zullen een 140tal oude krijgers van de jaren 1813—1815 aan het militaire feest te Leiden deelnemen. Maandag 11. barstte te Mil een hevige brand uit in de schuur van den bouwhof bewoond door P. Weemen, waardoor binnen weinig tijd schuur en huis een prooi der vlammen werd. - Alleen het vee kon gered worden. - Men vermoedt dat de brand door gebruik van lucifers door een zevenjarigen schoolknaap, die daar passeerde zal zijn ont staan. De bedoelde jongeling is reed3 in handen der justitie gesteld. Uit Boskoop wordt berigt dat de aardbeziën-oogst dit jaar verre beneden het middelmatige is; terwijl door de nachtvorsten tijdens den bloeivele vruchten zijn verloren gegaan doet het koude zomerweêr in de laatste dagen aan het rijp worden niet veel goed. Deze vrucht, die anders nog al vrij lang aanhoudt, zal dit jaar spoedig gedaan zyn. Kinderachtig zou het zijn indien het waar iswat uit 's Hage wordt berigt, dat van wege de Fransche regering worden opgehouden de Hollandsche dagbladen die iets be helzen over den 18den Junij 1816, dat niet een enkel feeatlichtje brandde aan de woningen van onze Ministers in de residentie en zelfs bij een hunner de vlag, die Zaturdag bij gelegeuheid der verjaring van H. M. de Koningin was uitgestoken's avonds werd ingehaaldterwijl aan een der departements-gebouwen een eerepoort was geplaatst, waarop geschilderd was 18 Junij 1815 - 18 Juny 1865 die wei verlicht werd Zaturdag 17 Junij maar onverlicht bleef Zon dag 18 Junij. Op verschillende plaatsen in on9 Vaderland is de 6 0ste verjaring van den veldslag bij Waterloo Zondag en Maandag 11. plegtig en luisterrijk gevierd. Utrecht, Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhage hebben vooral uitgemunt te Leiden is de feestelijke berinnering bepaald op 26 en 27 Junij, als de oude strijders zich aldaar vereenigen. Overal hebben gemeentebesturen en ingezetenen zich beijverd om den vaderlandslievende» geest te openbaren en met het oranje of de nationale driekleur huis en kleeding te versieren. Hier en daar, 't is bevreemdend niet overal, waren de aanwe zige overgebleven strijders van 1813-1815 de helden van den dag. Bij parades, bij feestmaaltijden en feestelijke ver- eenigingen werd hun een eereplaats toegekend, zooals te Utrecht, te Nijmegen, te 's GravenhageHaarlem, Zwolle en op Lobith zelfs. De generaals Gey van PittusHulst, Verhorst, van Muiken, van Meurs en andere hoofdofficie ren niet slechtsmaar ook de oude marketentster en de hulp behoevende of geringe naar de wereld genoot die eer en ons ontbreekt de ruimte, om van die feestelijkheden waar aan veel werd ten koste gelegd, iets medetedeelen. 't Zij genoeg om bij tijds in gedachte te brengen en te doen blij ven dat men te Leiden ook de Leidsche strijders niet ver».

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1