Buitenlandsch Nieuws. Te Utrecht zijn Vrijdag 11. de strijders 1813-1815, waaronder ook de 5 uit het oudemannenhuis die niet naar Leiden mogen gaan, genoodigd op een buitengewone fees telijke bijeenkomst der afdeeling van de Vereeniging het Metalen Kruiswaaraan de Commissaris des Konings in de provincie en de burgemeester der gemeente ook deelnamen en die met het afsteken van vuurwerk eindigde. De viering van den gedenkdag van Waterloo heeft aldaar op een pleg- tige en meest luisterrijke wijze plaats gehad, zoowel in de kerken van de verschillende godsdienstige gezindheden als in de scholenin verschillende openbare plaatsen en langs de straten. Een bronzen gedenkpenning wordt vervaardigd ter vereeuwiging van die zegenrijke dagen, om aan den primus van elke klasse der bijzondere en openbare scholen te worden uitgereikt, waarop het met lauweren omkranst Nederlandsche wapen en de laatste woorden van Psalm 121 vers 7 zijn gegraveerd. Te Amsterdam is 11. Vrijdag, de gedenkdag van den veldslag bij Quatre-Braster gedachtenis van de onlangs ontslapen gemalin van Z. M. Koning Willem IIde kiel gelegd van het Rijksoorlogschip, dat de naam zal dragen van Anna Paulowna. Een noodlottig voorval heeft een geachte familie te Leeuwarden in diepen rouw gedompeld. De heer B. bemerkte Zondag in den vroegen ochtend eenige beweging op de slaap kamer zijner kinderendat daarna weder ophield. Hierover eenigzins ongerust, stond hij omstreeks ten half vijf ure op begaf zich naar de slaapkamer der kinderenen ontdekte dat een zijner lievelingen, een knaapje van 12 jaren, niet in zijn bed was. Hij vond het dakvenster van den linnen zolder geopenden den knaap in zijns buurmans tuin liggen. De jongen, welke gedurende de laatste dagen zich zeer ijverig bemoeide met het vangen van jonge vogels, had vermoedelijk dit nu ook weder willen beproevenen was uit het venster eener vierde verdieping gevallen. De vader riep een voorbijgaand persoon te hulp, die over het staket sel van den gemelden tuin klom om het kind weg te halen doch de knaap was reeds een lijk. Te Rotterdam zal door de Nederduitsche Hervormde gemeente een nieuwe kerk worden gesticht op het door haar aangekocht terrein van de Vereenigingsplaats Willem Teil aan de Kruiskade. Uit een geloofwaardige bron wordt medegedeeld, dat de kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente te Nijmegen besloten heeft het protest van den ouderling tegen leerstellin gen van twee predikanten te zenden naar de vergadering der algemeene Synode, terwijl de overige twee predikanten en enkele ouderlingen zich met de strekking van dat protest hebben vereenigd. Bij testamentaire beschikking van wijlen den heer C. Kooy is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Bleis- wijk vermaakt en, na verkregen magtiging van Z. M. den Koning, reeds ontvangen een huis en erve, alsmede een som van f 500 benevens gelijke som voor het kerkefonds der gemeente, vrij van successierecht. Te Polsbroek is beroepen Ds. C. C. Callenbach, pred. te Elburg. - Zaturdag avond nam het feestdat de Leidsche burgerij aan het Leidsch Studentencorps gaf, te zes uur een aanvang. Het terrein van de Ruïne was herschapen in een lustwarande uit den tijd van Bodewijk den veertienden. Een tal van rechte lanen, met doek van rood en wit, de stadskleuren overdekt, liepen uit van het midden en vormden een strik van wandel paden vernuftig en smaakvol geschakeerd met graszoden, plan ten en [gewassen. Het gebouw had in het frontispice de Leid sche Stedemaagd en tusschen de muziektent en dat gebouw was een fontein aangebragt, waarop een beeld prijkte. Te halfzeven uur bezette de muziekkapel uit het Park te Am- Sterdam van den heer Stumpff het orkest en onder het spelen van het Iö Vivat, kwamen de nog binnen Leiden aanwezige le den van het Studentencorps in een geregelden stoet van gecostu- meerden en niet gecosiumeerden op het terrein aanwaar zij voor het middenfront van het gebouw namens de burgerij door den Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek werden begroet en verwelkomd. De praeses van het corps, de heer Thorbecke beantwoordde de voor het corps hoogstvleijende toespraakals edelknaap van //Mijn lieve Heere Jonkheere Willem Grave van Oostervant," met een dankbetuiging voor de belangstelling en vereering der Leidsche burgers bij den blijden intogt van //Zijn lieve Heere" en wijdde daarop uit in lof en dank aan het voor geslachtdat boven materieel voordeel wat gewoonlijk bij ve len de voorkeur heeft, tot belooning voor den moed en de vol harding in den strijd voor vrijheid en recht betoond, koos een hoogeschooldie als een lichtende ster prijkt aan den hemel der wetenschappen. Het Studentencorps stelde op hoogen prijs de eer der uitnoodigingwaaraan slechts zij konden deelne men die nog binnen Leiden en hare nabijheid zich ophielden. Na die plegtige uitboezemingen verspreidden zich de feest- genoodigden over het terrein dat zeer talrijk bezet was en overal de blijken droeg van een zeldzame en niet geëvenaarde zorg voor orde, vlugge bediening en een aangenaam verblijf; ook door verscheidenheid van ververschingen keur van wijnen van onderscheidene handelaars en billijke prijzen. Prachtig wa ren de buffetten van den heer Hoogenstraaten en schitterend, vooral toen de verlichting was ontstoken. De illuminatie her schiep het terrein als in een zee van vuur. De muziektempel de gaz-illuminatie aan de fontein, aan het gebouw en als globes van vuur op het terrein, de talrijke lampions en het effect van het gazlicht- alles getuigde van smaak en van een onbekrom pen luisterrijke verlichting. Te half elf uur nam het bal een aanvang in de ruime en goedgeregelde zaalwaar een aanzien lijk aantal dansers en danseressen zich verlustigden of vermoei den of al huppelende en draaijende op het vrolijk maatgeluid den grond bijna niet raakten, waar menigeen een ervaring kreeg, die voor zijn of haar volgend leven beslissend blijken zal. De muziek op het terrein bleef voortduren met die in de zaal en na mid dernacht nam het feest een einde, dat getuigde van den ijver en de uitnemende geschiktheid der leden van de Commissie met en voor die taak belast; dat niet minder blijken gaf van de talenten van onzen gemeente-architect en van den ijver on zer gemeente-opzichters en dat bij ieder onpartijdige beoor- deelaar de overtuiging heeft versterkt, van de behoefte aan een bebouwing van de Ruïne, naar het plan dat daarvoor ontworpen is. De talrijkheid der inteekenaren geeft een maat staf van het ledentalwaarop men voor de stichting van zulk een plaats van gezellig verkeer zou kunnen rekenen want werd er op het feestdat de Sociëteit Minerva gaf, hier en daar een stem gehoord die de woorden //bien mèlée" deed hooren de schuld lag aan de wijze waarop dat feest was geregeld. Het feest van Zaturdag avond was een afschaduwing vau de wijze, waarop te Leiden even als elders een aangenaam en gezellig verkeer tusschen de verschillende standen de studenten en de officieren, kan en moet plaats hebben, zonder dat men zich //gegeneerd" gevoelt. Men verzekert, dat Zaturdag nacht een treurig ongeval op den Leidschen weg is voorgevallen. Naar men zegt zou de zwaar beladen nachtwagen van de Firma van Gend Loos, de Koninklijke postkar, van hier naar Amsterdam, omver gereden hebbentengevolge waarvan de postillon van Oijeu een bejaard mandeels door zware bekomen wondendeels door schrik, eenige oogenblikken later op de plaats zelve van het ongeval den geest zou hebben gegeven. Zijn lijk zou naar Wassenaar vervoerd zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 5 0°. Zondag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 57c, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 61°, te 5 uur 5 9°, te 8 uur 54°, te 10 uur 51°. Maandag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 6 2°, te 4 uur 62°. Te Lubeck is de Raadsheer Dittmers met zijn geheele gezin, uit zeven personen bestaande, vergiftigd door het ge bruik van een gerookten doch niet gebraden hamwaarin trychines waren doorgedrongenvier menschen waren reeds aan de gevolgen bezweken. Dr. Hubbard levert de volgende huwelijks-statistiek Van de 100 menschen trouwen er slechts 05, waarvan we- derbm drie, wier huwelijk door echtscheiding ontbonden wordt; vervolgens acht, die hunne wederhelft kwaadwillig verlaten; veertien, waar man en vrouw als hond en kat zamen levenvoorts dertig gansch onverschillige echlgenoo- ten die stilletjes voortleven zonder elkaêr in den regel goed noch kwaad te berokkenen; zoodat er van de 6 5 gc-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2