Binnenlandsch Nieuws. en Orleans, weder over Frankrijk liet bewind voert en een Vorst uit het Huis van Oranje op den troon van Xe- derland zeteltnu een autocratisch beginsel bij den in Frankrijkeen constitutioneel beginsel bij den in Nederland bestaanden regeringsvorm is aangenomen en de geschiedenis der natiën in de laatste vijftig jaren beeft geleerd, dat tractaten en overeenkomstendoor mogendheden gesloten niet bestand zijn tegen den alles overweldigenden stroom der publieke opinie, die meestal berust in voldongen feiten, al spruiten zij zelfs voort uit een volkswaan van een dag. Er is aanleiding en grond, om bet feit, dat op 18 Junij 1815 in de velden van Waterloo is geschiedals uitvloeisel der vrije wil van den Albebeerscberte herdenken, zoowel voor Frankrijk als voor Nederland, wanneer bet pleit daarbij beslist in verband wordt beschouwd met.de gebeurtenissen van de laatste halve eeuw. Niets mogt en kon verhinderen een ernstige en waardige gedachtenisviering op den 18den Junij een blijde en luisterrijke feestviering op den daarop- volgenden dag, door de Nederlandsche natie algemeen, door de overgeblevene strijders van 1813—1815 in het bijzonder, omdat den 18den Junij een einde maakte aan den strijd, van November 1813 af gevoerd tot verkrijging van een zelfstandig volksbestaan. Oneigenaardig is het de godsdienstige viering van den slag bij Waterloo en het houden van een vreugdefeest te stellen op andere dan den heuchelijken en daaropvol- genden dag, 18 en 19 Junij. Keizer Napoleon en de Fran- sche natie zouden zich daaraan nimmer kunnen en willen ergeren, want dit geschiedkundig feit was van Europeescli belang en rijk in gezegende gevolgen. Nu weder een Kei zer Napoleon op den troon van Frankrijk zit, is er, voor Frankrijk zoowel als voor Nederland, rijke stof tot een Godewelbehagelijke herdenking van dien dag. Zóó zij 18 Junij 1865 gewijd aan de godsdienstige en 27 Junij aan de feestelijke viering van IS Junij 1815. Op den 27sten Junij zullen de eereteekenen door den Minister van Oorlog worden uitgereikt aan de strij ders van 18131815, die hunne geldige aanspraken tij dig genoeg hebben kenbaar gemaakt. De Gemeenteraad van [Rotterdam heeft besloten, ter gelegenheid van het aldaar in het begin der maand Sep tember aanstaande te houden Taal- en Letterkundig con gres het Raadhuis tot ontvangst der leden ter beschikking te stellen en den Burgemeestertot eere-voorzitter van het congres benoemd, alsmede eenige gelden beschikbaar te stel len voor het aanbieden van den eerewijn. Men zegt dat Jhr. Steengracht van Duivenvoorde, ter oorzake van zijn gezondheidstoestand zijn ontslag als hoogheemraad van Rijnland vraagt. De burgemeester van Kampen Jhr. Mr. H. Wtte- waall van Stoetwegen is met 242 van de 251 uitgebragte stemmen verkozen tot lid der Provinciale Staten van Over ijssel. De bezoldiging voor den directeur der hoogere bur gerschool, die te Rotterdam wordt opgerigt, is bepaald op ƒ4000, benevens vrije woning, en het schoolgeld op ƒ60 voor ieder leerling en op 50, voor meer dan een uit het zelfde gezin. Te Utrecht zullen 1600 kinderen van de Hervormde diaconiescholen zich Zondag avond, met oranjemutsjes op en met oranjestrikken en sjerpen voorziennaar de Dom kerk begeven, alwaar 1200 hunner eenige toepasselijke lie deren zullen zingen. Maandag zullen zij den geheelen dag zich naar buiten begeven en rijkelijk worden onthaald met de onderwijzers, wien een diné zal worden aangeboden. Te Terneuzen is een soldaat van het 1ste batt. 6de reg. infanterie vermist; men heeft zijn politiemuts in het kanaal gevonden, terwijl twee andere soldaten van het zelfde corps in de kazerne zijn gekomen met bebloede han den en kapotjassen, waarom zij terstond in arrest zijn ge nomen. Te Gouda is Woensdag morgen uit den IJssel op gehaald het lijk van P. v. d. L., schipper te Woerden, die den vorigen nacht zich in beschonken toestand aan boord van zijn vaartuig' had willen begeven. Zijn vrouw was verleden jaar te Rotterdam over boord gevallen en verdronken. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Zoutelande Ds. H. F. Kohlbrugge te Elberfeldte Opheusden Ds. N. Osti te Delfshaven; te Loosduinen Ds. H. T. Wester- ouen van Meeteren te Aalburg en Heesbeek. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Schoonebeek Ds. H. J. van Goor te Borger. Aan de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde ge meente te Zutphen is een legaat van 1000 vermaakt en uitgekeerd. De uitgave van de Fakkel, een Protestaritsch Volks blad, dat bijna 17 jaren achtereen wekelijks in het licht verscheen, wordt wegens gebrek aan genoegzame deelne ming met het eind van deze maand gestaakt. Naar men verzekert zullen de pleidooijen over de wettigheid en bevoegdheid van de oude en van de nieuwe gemeente-commissie van het Nederduitsclie Hervormde kerk genootschap alhier, voor de arrondissements-rechtbank op Maandag 19 Junij een aanvang nemen. De eerste vergadering van het kapittel der Militaire Willemsorde zal binnen Leiden gehouden worden, bij ge legenheid dat aldaar de overgebleven strijders van 1813 1815 komen feestvieren. Reeds bij art. 11 der Wet van 30 April 1815, waarbij de Militaire Willemsorde is inge steld, werd bepaald, dat het kapittel der orde zou be staan uit zoovele leden, als de Koning, Grootmeester dei- orde, zal noodig oordeelen uit de grootkruisen, komman- deurs of ridders te benoemen, bij welk kapittel een kan selier en een thesaurier zouden fungeren. Bij een reglement van administratie en discipline, dat bij Koninklijk besluit van 25 Junij 1815 is vastgesteld, waardoor men schijnt gekomen te zijn tot de keuze van den feestdag op Zondag 25 Junijis de werkkring en de bevoegdheid van dat kapittel geregeldmaar waaraan eerst nu uitvoering is gegeven en slechts gedeeltelijk. Immers tot nog toe is er geen feest der orde gevierd, dat jaarlijks op den 16den Januarij zou plaats hebben, geen Historiograaph en Redenaar van de orde benoemd, waartoe het kapittel één verdienstelijken, ta lenten bezittenden persoon aan den Koning zoude voordra gen, die bij gelegenheid van het jaarfeest een redevoering zou houden en van de voorgevallen bijzonderheden ver slag gegevenmaar wiens redevoering vooraf aan de goed keuring van het kapittel moest worden onderworpen. Al wat derhalve bij het programma bepaald is ten aan zien van de Militaire Willemsorde ontleent zijn waarde vanmaar strekt ook alleen tot opluistering van de fees telijke gedachtenisviering der 50ste verjaring van de over winning bij Waterloo, door de legers der verbondene Mo gendheden op die van Keizer Napoleon behaald. Belangrijk en in menig opzicht ieders belangstelling overwaardig zijn de mededeelingen van den Inspector Fabri omtrent den toestand der Ehijnsche zending op Borneo als hij in het openbaar verklaart, dat de algemeene geest in de Nederlandsche koloniën in een zedelijk opzicht niet goed is en ongeveer op denzelfden trap staat als waarop vijftig jaar geledende Engelsche koloniën stondenwaar het jn de laatste halve eeuw 50 pCt. beter geworden is. Hij vraagt, welke oorzaken in de Engelsche koloniën een zoo groote verbetering in het zedelijke hebben te weeg gebragt en te gelijker tijd ook de uitwendige welvaart van die landen en den Engelschen invloed vermeerderd Hij geeft daarop ten antwoord1°. een verlichte waarlijk li berale politiek; 2°. de onverhinderde uitbreiding der zen ding; 3°. hervorming der koloniale geestelijkheid; 4°. de bemoeijingen van de zendingvan de i'egering en van vele bijzondere personen in het belang van het schoolonderwijs. Die vier punten beschouwt hij in toepassing op onze Over- zeesche bezittingen en komt tot de volgende slotsommen O O Daar bestaat nog te veel politie-, staats- en andere ad ministrative willekeuren te veel preventive maatregelen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2