18 Junij 1815-1865. l\°. 1636. Maandag 19 Junij. A\ 1865. mist:II DÏGBLAI. Deze Courant verschijnt elkeu dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Het Feestnommer Vijfentwintig Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 ra.; 3 n. 42 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige danen uitgezonderd des Zondags ,{5 ti.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u ;'a namiddags te 3 u. 35 ra. 'eavonds te 7 55 in. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. •Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks vail 82 uur en van 4—7 uur: der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. //Er heerscht in de geheele wereld geen toeval, geen wil lekeur van een blind noodlot, ook geen willekeur van een alwijs, onveranderlijk God, alles heeft zijn bepaalde oor zaken en de laatste oorzaak van alle die tusschenoorzakeii is de vrije wil van den liefderijken God." Zoo lazeu wij onlangs in het Volksblad, een weekblad, toegewijd aan de algemeene maatschappelijke belangen, dat onder de leiding staatnaar men zegtvan een hooggeleerd man en tot mot to's heeft: //God is licht, God is liefde, de belijdenis, Vader in den Hemel, Uw rijk kome het gebed van alle geloovigen." Op de viering van den vijftigsten verjaardag der altoos gedenkwaardige verlossing der Fransche heerschappij en der onschatbare herkrijging van Neer lands onafhankelijk heid in November 1S13 volgt al zeer spoedig, met een tusschenruimte van zeventien maanden die der over winning van den veldslag bij AVaterloodie genoemd wordt //den laatsten strijd voor de vrijheid der volken tegen den dwingeland Napoleon." En die de geschiedenis van dien strijd leest, door vaderlandsche geschiedschrijvers niet al leen maar ook door Fransche letterkundigen op verschil lende wijze behandeld, beoordeeld, geschetst of geteekend, past er op toewat het Volksblad zegt//de laatste oor zaak van alle die tusschenoorzaken is de vrije wil van den liefderijken God." Wanneer we dus feestvieren, is het wel noodig daar van doordrongen te zijn en het voor zich zelf en voor anderen te bekennen, dat de toestand van Nederland in Junij 1S15 zeer hachelijk stond en dat, als de slag van AVaterloo was verloren geweest en de dwingeland Napo leon had gezegepraald, wel zeer weinig in dankbare her innering ware gehouden en zeker daaraan geen feest was gewijd, dat in November 1813 het dwangjuk voor een korten tijd Nederland was afgenomen. AVij hebben ook nimmer gelijk anderen met dat feest der invoering van onze constitutionele staatsregeling ge dweept omdat zij toch hare waarde zou hebben verlorenals Napoleon bij AVaterloo had gezegepraald; maar evenmin schaarden wij ons ooit aan de zijde van hen, die Napo leon verguisden en vonnisden, omdat toch onmiskenbaar bij veel kwaads ook veel goeds in dien grooten man werd gevonden. In zijn tijd en onder zijne regering is ook bin nen een betrekkelijk kort tijdsverloop veel goeds tot stand gekomen, dat getuigde van den helderen geest en van de ijzeren wilskracht van den A'orstdie men misschienvoorbij ziende dat de superioriteit van het talent wonderen doet, ook daarom dwingeland noemt, omdat hij een doel had en dat tot welken prijs ook met onverzettelijken wil en on- vergelijkelijken moed verwezenlijkte. De overwinning bij AVaterloo, op 18 Junij 1S15 door de verbondene'mogendheden op Napoleon behaald, heeft ook haar laatste oorzaak bij al die tusschenoorzaken in den vrijen wil van den liefderijken God en dan is zij in den tegen- woordigen toestand van Europa, bij de vriendschappelijke betrekking die tusschen Nederland en Frankrijk, het volk en de regering van beide landen bestaat, voor beiden even gedenkwaardig, als het uitvloeisel van dien vrijen wil en als een beslissing der hoogste liefde. Gewis uit dat oogpunt beschouwd, en wie zal het ontkennen, dat dit het eenige ware, goede en rechtvaardige oogpunt is? dan krijgt ook die zegepraal bij AVaterloo voor Nederland een groote, altijd heilzame, nimmer verouderde beteekenis, wanneer men slechts vraagt, of het doel, waartoe die vrije of souvereine wil dat lot zóó en niet anders besliste, is in het oog gehouden en bereikt, zoo men eerst en vooral door naauwkeurig en onpartijdig onderzoek zich be wust is geworden, waarin het doel bestond? Is dat raad sel, voor wie het een raadsel was, opgelost, dan heeft men reeds een grooten stap gedaan tot een waardige her denking van het feit, dat op 18 Junij 1815 in de velden van AVaterloo plaats had. Met dat doel in het oog en in het hart, kunnen Frankrijk en Nederland beiden en niet de destijds verbondene mo gendheden alleen een dankbare herinnering wijden aan den 18den Junij 1815 op den vijftigsten verjaardag, nu een bloedverwant van Keizer Napoleon, na een tusschenregering van het derde eener eeuw uit het geslacht van de Bourbons

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1