lerie te paard, bevinden zich des namiddags ten 5.45 ure voor het locaal Zomerzorg. Art. 3. Een deputatie uit de commissie, met de regeling van het feest belastbevindt zich mede ter genoemde plaatse, ten einde de oud-strijders te ontvangen en naar het Inva lidenhuis te geleiden. De optogt geschiedt derwaarts in de volgende ordea. een detachement artillerie te paard b. de muziek der schutterg; c. de eerewacht bedoeld in art. 2d. de deputatie uit de commissie tot de feestregelinge. de oud-strijderswaarvan die met de militaire Willemsorde versierd aan het hoofd marcheren; f. een detachement artillerie te paard. De trein zal den navolgenden weg nemenRhynsburgsche poort, Steenstraat, Beestenmarkt, PaardensteegKort Ra penburg BreedestraatKorenbrugsteeg BurgsteegNieuw- straat, Hooglandsche Kerkgracht. Art. 4. Aangekomen in het Invalidenhuis, alwaar zich mede een eerewacht van de infanterie der bezetting zal be vinden worden de oud-strijders ontvangen door den presi dent en verdere leden der feestcommissie, alsmede door het corps invaliden. Aldaar worden hun eenige ververschingen aangebodenwaarbij de muziek zich nu en dan doet hooren. Daarna wordt aan diegenenwelke huisvesting hebben ver langdhun logies aangewezen, hetzij in het Invalidenhuis, hetzg elders. Art. 5. De troepen, in art. 3 genoemd, rukken in, zoo dra zulks door den president der feestcommissie zal worden bevolen. Tweede afdeeling. Art. 6. Dingsdag den 27sten Jung wordt des morgens ten 8 ure het feest van den dag aangekondigd door het lossen van kanonschoten en het bespelen van het carrillon. Art. 7. Ten 8.2 ure vertrekken uit 's Gravenhage met den spoortrein een battaillon grenadiers en een bataillon ja gers met het vaandel en de muziek van het corps. Te Leiden aangekomen plaatsen dezen zich op of nabij het Stations pleinin orde van parade, tot ontvangst der ridders en der overige oud-strijdersdie met de spoortreinen iets later zul len aankomen. De riddersalsmede de oud-strijders uit Amsterdam Haar lem Utrecht en uit de provincie Zuid-Holland worden ver zocht gebruik te maken van de morgentreinenwelke ten 9.10 ure uit Amsterdam en ten 9.5 ure uit Rotterdam ver trekken. Bg aankomst van voormelde spoortreinen zal zich ook op het Stationsplein moeten bevinden een escadron van het 2de regement dragonders met de muziek van het corps, daartoe den vorigen dag uit 's Gravenhage reeds te Leiden gearriveerd. Art. 8. De oud-strijders en ridders, te Leiden aanwezig, vereenigen zich ten 10 ure aan het Invalidenhuis, alwaar zich alsdan ook de schutterij en de troepen van het garnizoen moeten bevinden. Art. 9. De ridders en de oud-strijdersin Zomerzorg vereenigd, worden naar de Ruïne geleid in de navolgende orde: a. een detachement dragonders; b. het bataillon gre nadiers met de muziek; c. een deputatie uit de commissie tot de feestviering; d. de ridders en de oud-strijders; e. het bataillon jagers; f. een detachement drag, met de muziek. De trein zal den volgenden weg nemenRhijnsburgsche poort, Steenstraat, Beestenmarkt, PaardesteegKort Rapen burg RapenburgRuïne. Art. 10. De ridders en de oud-strijders, in het Invali denhuis vereenigdbegeven zich met de troepen van het garnizoen eveneens naar de Ruïne in de navolgende orde: a. een detachement veld-artillerie te paardb. een bataillon schutterij met de muziekc. een deputatie uit de feestcom missie; d. de ridders en de oud-strijders; e. het bataillon infanterief. een detachement veld-artillerie te paard. De trein neemt den volgenden wegHooglandsche Kerk gracht, Nieuwstraat, Burgsteeg, Korenbrugsteeg, Breede straat, Steenschuur Ruïne. Art. 11. Bij aankomst van de in artt. 9 en 10 vermelde ridders en oud-strijders op de Ruïne, begeven zich de rid ders in de ridderzaalalwaar zij door het kapittel der orde worden ontvangen. De oud-strijders blijven vereenigd op de Ruïne en scharen zich aldaar, om, nadat de ridders weder de ridderzaal verlaten zullen hebbenzich met dezen naar de St. Pieterskerk te begeven. Art. 12. Zoodra de ridders de ridderzaal verlaten, wordt de optogt geregeldom zich naar de St. Pieterskerk te be geven, tot het aanhooren eener redevoering, welke aldaar zal worden gehouden. De optogt zal in de volgende orde plaats hebben a. een detachement veld-artillerie te paard; b. het bataillon schut terij met de muziekc. het bataillon grenadiersd. de com missie tot de feestviering; e. het corps muziekanten van het regement grenadiers en jagers; f. het kapittel van de Mi litaire Willems-ordeg. de ridders, waarvan die van 1813- 1815 aan het hoofd marcheren; h. de oud-stryder9 van 1813-1815, gevolgd door de invaliden uit het gesticht; i. het bataillon jagersk. het bataillon infanteriel. het escadron dragonders met de muziek. De optogt zal den volgenden weg nemen Nieuwsteegbrug Nieuwsteeg. Art. 13. De personen in het voorgaand artikel onder de letters dft g en h aangewezenbegeven zich in de kerk naar de plaatsendie hun door de commissarissen zullen worden aangewezen. De troepen a, b en c genoemd stellen zich in de orde van paradelinks en rechts van den in gang der kerk aan de noordzijde. De overige troepen stel len zich in gesloten kolonne op het St. Pietersplein. In de kerk wordt de komst van Z. M. afgewacht, zijnde door HD. bepaald dat zulks ten 1 ure zal plaats hebben. Z. M. wordt aldaar ontvangen door het kapittel der Militaire Willems orde en de commissie met de feestregeling belast. Z. M. bin nengeleid zijnde, beklimt de feestredenaar het spreekgestoelte en spreekt de redevoering uit. Art. 14. Na het einde van de redevoering wordt Zijne Majesteit uitgeleide gedaan door het kapittel en de com missie met de feestregeling belast. Na het vertrek van Zijne Majesteit stellen de troepen zich weder in kolonnein de orde bij art. 12 aangewezen, waarna zij, die zich in de kerk bevinden, door de deur aan de noordzijde het gebouw verlaten en hunne plaatsen in den optogt hernemen. De trein keert naar de Ruïne terug langs jden volgenden weg: St. Pieterstraat en gracht, Overwelfde Voldersgracht, Rapenburg BreedestraatSteenschuurRuïne. Art. 15. Op de Ruïne aangekomen, stellen de troepen zich onmiddelijk in orde van parademet het front naar de Ridderzaal. De ridders en de oud-strijders plaatsen zich iu twee of meer gelederen tevenover de troepenhet Kapittel der Militaire Willemsorde en de feestcommissie in het mid den een weinig voorwaarts. Omtrent het defileren der troe pen worden door den kommanderenden officier op de parade de orders gevraagdaan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden. Art. 16. Na het defileren verlaten de troepen de Ruïne en marcheren naar de kazernen of de hun aangewezen ver zamelplaatsen terug. Art. 17. Na den afloop van de parade worden aan de ridders, die na 1815 zijn benoemdin de ridderzaal eenige ververschingen aangeboden. Art. 18. Des namiddags ten 5 ure middagmaal voor de oud-strijdersde invaliden en de ridders van 1815. Het kapittel der Militaire Willemsorde en de leden der feest commissie zijn daarbij tegenwoordig. Voor zooverre de ruimte het toelaat, wordt het middagmaal gehouden in het Inva lidenhuis; voor de overige gasten worden tafels aangerigt in d» Hooglandsche kerk. Art. 19. Na den afloop van het middagmaal wordt de avond doorgebragt met het bezoeken van die plaatsenal waar door de zorg van het gemeentebestuur ter eere van de oud-strijdersfestiviteiten zullen plaats hebben. Derde afdeeling. Art. 20. Woensdag den 28sten Junijdes morgeus ten 9 ure, vertrekken de oud-strijders, aan wie huisvesting is verstrekt, naar het stationsgebouw. Aan hen wordt uitge leide gedaan door een deputatie uit de feestcommissie, door de muziek der schutterijhet bataillon infanterie der bezet ting en een detachement veld-artillerie te paardwelke troe pen zich ten 8.45 ure vóór het Invalidenhuis moeten opstel len. Bij het vertrek van den spoortrein, ten 10.15 ure, geven eenige kanonschoten den afloop van het feest te kennen. Algemeene bepalingen. Art. 21. De militairen in activiteit en op non-activiteit, die het feest zullen bijwonen, verschijnen in groot tenue,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2