Buitenlandsch Nieuws. binden Leiden bijwonen twee geneesheerendie de practijk voor eenigen tijd hebben laten rustenzijnde Dr. F. A. Jorritsma, vroeger te Hoorn en Dr. N. L. van der Vlies van Koudekerk aan den Rijn die tijdens den slag van Wa terloo belast waren met de zorg voor de verpleging en het vervoer van verscheidene verminkten en gekwetsten naar de hospitalen te Utrecht en te Leiden. Te Groningen is Zondag 11. overleden de oudste der ingezetenen in den ouderdom van bijna 100 jaren, zijnde een officiergepensioneerd sedert het begin van deze eeuw ten gevolge van ligchaamsgebreken. In alle provinciën zijn er gemeenten, waar men aan* stalten maakt tot feestviering ter herinnering aan den Slag van Waterloo. Te Utrecht zal Zondagavond van stadswege een volksconcert op het Vreeburg gehouden en een groot vuurwerk afgestoken worden. Overigens gaat de feestviering meestal van de ingezetenen uit zoo als te Amsterdam en te Rotter dam waar gecostumeerde optogten op grooten schaal zullen plaats hebben op Maandag aanstaande; - 25 0 jongelingen zullen te Rotterdam de drie corpsen voorstellen die de over winning behaalden, de NederlandscheEngelsche en Pruis- sische troepen. Die optogt zal zich vooral in een ernstig godsdienstigen geest openbaren door de banieren die hij voert, de liederen die zij laten hoorende toespraken die gehou den worden, de wijzen waarop hij zich beweegt, deindruk die hy geven wil aan allen wier oogen daarop gevestigd zijn. Uit Velzen wordt gemeld, dat de werkzaamheden aan het Noordzeekanaal steeds rustig worden voortgezet. Op den lOden dezer bedroeg de sterkte van het werkvolk 480 man, daaronder niet begrepen de 64 arbeiders, die in de Wijker- meer werkzaam zijn. De aanvoer van materialen werden lang zaam voortgezet. Men had vernomen dat te Amsterdam drie schepen, materieel inhoudende, waren aangekomenhetwelk met vaartuigen van geringen diepgang naar de Beverwijk zou worden overgebragt. Te Hazerswoude iswegens het aanstaand vertrek van Ds. Drost naar Delft, een nominatie opgemaakt, en uiteen gevormd drietal van predikanten toezegging van beroep ge daan aan Ds. V. J. Koningsberger, thans te Noordwijk a/Z. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Groningen Ds. J. Bavinkprefl. te Almkerk en Emmichoven. - Ds. H. J. P. van der Lindenpred. te Heeg heeft het beroep naar Berkel en Rodenrijs aangenomen Bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde ge meente te Losdorp (Groningen) door Ds. W. Kraijenbelt, pred. te Waspik. Het plein van de Ruïne ondergaat door de ijverige bemoeijingen der commissie voor de contrapartij alreeds een belangrijke verandering, die getuigt van smaak en bedre venheid in hetgeen tot zulk een regeling behoort. De straat- lantaarnen zijn verdwenen en de reijen palen, die men daarvoor in plaats stelt, over het geheele terrein, beloven een schit terende verlichting, niet enkel van het gebouw, maar ook van de lanen en padenwaar de bezoekers zich plaatsen moeten en waarvan de aanleg wederom getuigt van de bij zondere verdiensten van onzen gemeente-architect in het vak van versieringen. Naar wy vernemen zal de muziektempel worden bezet door de muziekkapel van den heer Stumpf te Amsterdam en bezet blyven ook als het bal aanvangt; ter wijl het plan schijnt alles zóó te regelendat voor den daarop volgenden Zondag geen ergernis aan het godsdienstig gemoed gegeven wordt. Leveren de zomerconcertendie door het muziekcorps van het regement Grenadiers en Jagers op Zomerzorg wor den gegeven, een aangenaam genot op voor een deel der hoogere standen binnen Leidendie door het muziekgezel schap Apollo op klein Zomerzorg worden uitgevoerd, strek ken niet minder tot een nuttige en gewenschte verpozing voor een deel van hen die tot de middenstanden behooren. Onder de leiding van den kapelmeester van Pijpen van ons Leidsch muziekcorpsworden aldaar muziekuitvoeringen ge gevendie getuigen van een welingerigte vereeniging van muziekliefhebbers en van een vlijtige studie. Het programma van het concert Dingsdag 11. gegeven bevatte onderschei den nommers van klassieken aard, zooals: Ouverturis van Haydée en Fra Diavolo, Fantaisiën uit Pré aux Clercs en Lucretia Borgia, het Air van Stradella, die met juist heid en tact werden uitgevoerd. Opmerkelijk was het ook, dat een wals en de feestmarsch was gearrangeerd^ door een lid van het muziekgezelschap, 't geen ook voor de zamen- stelling van het personeel zeer pleit. Zulke gelegenheden waar orde en aandacht heerschen ver dienen een gunstige vermelding en uitbreiding daarvan ook onder de geringere standengelijk de ontwerpers van een sociëteit voor gezellig verkeer voor de arbeidende klasse dat bedoelden, mag wel worden geteld onder de philantropische maar misschien ook vrome wenschen. Bij den raad van administratie van het Invalidenhuis alhier is ter uitreiking aan de manschappen op den 18den Junij aanstaande ontvangen, van H. een Kistje cigaren van 2 50 stuks, van den heer P. J. van der Want Az. pijpen- fabriekant te Gouda, een mandje inhoudende 2 gros Waterloo- pijpen en voor de Bibliotheek van het gesticht een exem plaar van het boekwerkje getiteld //de Vrijwilliger" van de schrijfster. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 5 2°. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 57°. - Men verneemt dat de Hanuoversche regering aan de hulpbehoevende krijgers bij Waterloo een toelage heeft ver leend van 1 tot 3 thalers 's maands. Den 45 en 6 Junij werd te Keulen het Nederrijn- sche muziek- en zangersfeest gevierdonder leiding van Ferdinand Hiller en met medewerking van de dames Lem- men8-Sherringtonvan Londen, Francisca Schreck van Bonn, Szarvady-Claussvan Parijs, en Pauline Wiesmannvan Keulen, en de HH. J. Sioekhausenvan Hamburg, Max Staegemannvan HanoverG. Wallervan Weenenen Frans Weber, van Keulen, benevens nog een aantal kun stenaars uit Duitschland en andere landen. Het orkest bestond uit 139 leden, waaronder 52 eerste-violen. De kooren wa ren zamengesteld uit 182 sopranen, 154 contrealtos, 113 tenoren en 172 bassisten. Elke boer of hovenier is een aartsvijand van de mol len enware het doenlykal de mollentot den laatsten toe, moesten er aan, alsof zij niets in de wereld deden dan kwaad; en nogtans, volgens bevinding van een Zwitserschen natuurkundige, met name Weber, is het met de zaak ge heel anders gelegen. Volgens hem eet de mol niet één wor tel of struik van eenige plant, maar hij voedt zich met insektendie aan de planten nadeelig zijnzoodat hij in plaats van schadegoed doet aan het veld. Een natuurkundige zegt Weber, heeft met zorg de magen onderzocht van vijftien op verschillende plaatsen gevangen mollenen hy heeft er geen de minste overblijfsels van planten of wortels in gevonden maar wel overblijfsels van aard- en andere wormen, nogtans, indien de mol plantstoffen at, had men ze moeten vinden, daar deze zeer langzaam verteren. Hiermede niet tevreden heeft hij levende mollen in een bak met aarde opgesloten, en hij heeft bevonden, dat twee mollen in 9 dagen 341 witte wormen, 193 aard wormen, 2 5 rupsen en een muis met vel en beenen hadden verslonden. Toen gaf hij hun raauw vleesch in kleine stukjes gekapt en met plantstoffen vermengdde mollen hebben het vleesch opgegeten en de planten niet aangeraakt. Eindelijk heeft hij hun planten en wortels alleen gegeven en in vier en twintig uren tijds waren zij van honger ge storven, Een ander natuurkundige heeft bevonden, dat twee mollen in een jaar 20,000 witte wormen hadden vernietigd De landbouwers mogen nu zeiven de proef nemen. Over den spoorweg onder de straten van Londen zijn op den tweeden Pinksterdag 83,440 personen vervoerd. De geruchten betreffende lord Palmerstons aanstaande aftreding, d. i. na den afloop der verkiezingen, houden aan. Volgens het orgaan van den heer Disraëli houdt men zich te Londen reeds bezig met een ministeriële combinatie, ten gevolge waarvan lord Russell eerste Minister zou worden en de heer Gladstone leader van het Lagerhuis. De Whigs evenwel beschouwen ze als uitstrooisels van de Tories, om op de verkiezingen hunnen invloed te kunnen doen gelden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2