Gevers va i Endegees-t, Mr. F. P Viruly en Mr. P. L. F. Blussé. (Jit een goede bron wordt medegedeeld dat nog in deze week een begin zal worden gemaakt met de uithak?* uing van de spoovwegüjn Schevenirigen-Almelo. Door deu gemeenteraad van Deventer is tot leeraar in de staathuishoudkunde en statistiek enz., aan de hoogere burgerschool benoemd Mr. H. ter Haar, advocaat te Am sterdam. Het Koninklijk instituut van burgerlijke ingenieurs vergaderde 11. Donderdag te Auihem. Onder de genomen besluiten is ook een magtiging op den raad vau bestuur om (e 's Hage een gebouw aan te koopen en voor het Instituut te doen inrigten. Met groote meerderheid van stemmen wor den dadelijk tot leden van den raad van bestuur gekozen: den HH. F. J. Stieltjes, T. J. van den Berg en P. Ga land. Na afloop der vergadering deden de lenen een uit stapje naar het Spiekerveer, waar het stoomvlot, tot het ver voer der spoorwegrijtuigen over .ieo Rijn dienende, in al zijn détails werd verklaard door den ingenieur van de Eisen - bahn. De leden staken met hel stoomvlot de rivier over en bezigtigdea verder de brug bij Griethauzendie uit 20 ope ningen van 60 voet bestaat en een grootere overspanning van 230 voet over den Ouden Rijn. Vau daar teruggekeerd gingen de leden aan boord van de stoomboot Mathilde, die voor den terugtogt naar Arnhem was afgehuurd en waarop het muziekcorps der Arnhemsche schutterij zich bevond. De maskerade van het Utrechtsche Studentencorps zal misschien in 18 66 niet gehouden worden. In de Arnhemsche Courant lezen wy het volgende n De Minister van Oorlog heeft aau de betrokken auto riteiten keunis gegeveudat diegenen der oud-militairen in Nederlaudsche dienst van 1813-1815, welke hun voorne men om de feestelijke bijeenkomst op den 25sten Janij te Leiden bij te wonen, niet ter bekwamer tijd (vóór 15 Mei) kenbaar hebben gemaakt, en vooral zij, die aldaar huisves ting verlangen, voor zooveel dit feest betreft buiten aan merking moeten blijven, op grond dat, als een onvermijde lijk gevolg vau het overgroot aantal oude krijgslieden zelfs aan de tijdig gedane voordragt niet in alle opzigten het gewensciUe gevolg zal kunnen gegeven worden. De hardheid van dit besluit is nog grooterwanneer mes de dagteekeningen in aanmerking neemt. De missive van den Minister van Oorlog aa i de commissarissen de3 Koniugs in de provinciën ia gedagieekend 2 Mei. Het be stuit vau dezewaarbij aan die missive wordt gevolg ge gevenis, op zijn vroegst, van deu 5den en eer nu alle burgemeesters van dit besluit hebben kennis bekomen en het weder ter kennis van de oude krijgers hebben ge'oragt door aanplakking en vermelding in de dagbladen, zijn er ook eenige dagen voorbijgegaan. Bij deu bureaucratische» omslagdie mnt alie zaken ook de eenvoudigste, gemaakt wordt, was het wel te verwach ten, dat een ministerieel besluit, dat dezen weg moest vol gen, wel veertien dagen noodig had om ter kennis te ko men van de betiokkeu personen. Zoo is dau ook by voor beeld iu Arnhem de bekendmaking van den burgemeester gedagteekend 10 Mei, en bij de Arnhemsche Courant eerst den léden outvangen zoodat zy niet vóór den I5den kon worden opgenomen. Het gevolg er vau is, dat de oude sol daten die te Arnhem zyn gevestigduitgesloten ziju van het feest. In vele andere gemeenten zal wel hetzelfde heb ben plaats gehad. De Minister met zijn militair besluit weert allen die zich niet hebben aangegeven vóór den 15den dat is, wat velen betreft, vóór dat zij wisten dat zij zich moesten aangeven. Maar waarom geschiedt die uitsluiting? omdat er geen plaats is in Leiden Dan had de Minister maar een groo tere stad moeten aanwijzen of categorien van genoodigden moeten maken. Of is het omdai de kosten te hoog zyn Dan geve men geen feest.. Beter geen feest Jan een waarop slechts een gedeelte wordt toegelaten van ucndie recht hebben i.r te verschijnen. Reeds de aanvankelijke uitsluiting althans indirect, van hen die onvermogend zijn om de reis naar Leiden le maken, was een hardheid en nu die uitsluiting uiet gelukt is door de vrijgevigheid van gemeentebesturen maat schappijen en particulieren, die de oud-soldaten in de ge legenheid wilden stellen om kosteloos het feest bij te wo- m, kont de regering met e?n anderen dam om den stroom te stuiten. Blijft zij aan dat besluit vasthouden dan ral hst een gemankeerd feest zij wordt het iugetrokkenook dan nog zal het niet gelukkig werken die aarzeling getuigt niet voor groote sympaihie voor het feest en de geheele loop van deze zaak is een treurige bijdrage hoe men in Neder land feest viert" De commissie lot regeling van de verschillende aan gelegenheden betrekkelijk het feest, dat in deze maand alhier zal worden gegeven ter eere van de stryders van 1818— 1815 en tot viering van het SOjarig bestaan der Militaire Willemsorde, heeft ter algemeene kennis gebragt 1°, dat, op daartoe bekomen magtiging, het bedoeldfr feest niet op den 25sten, maar op Dingsdag den 37sten Junij a. s. zal hebben 2°, dat hoewel - boven en behalve het Invaliden-huis - ook de kazerne aan de voormalige Witte Poort, de school aan het Elisabethsgasthuis de Diakonieschool in de Haarlemmerstraat en de Baaihal beschikbaar zijn gesteld tot huisvesting der oude strijders, die daartoe het verlangen hebben te kennen gegevenhet evenwel niet doenlijk i9 aau allen die zulks verzocht hebben nachtverblijf te verschaffer! 3°, dat als een gevolg vau die omstandigheid, aar: de oude strijders welke in de provincie Zuid-Holland alsmede te Amsterdam te Haarlem en te Utrecht te huis behooreo en die gereedelijk met de spoortreinen op een eu dezelfden dag kunnen aankomen en vertrekkeu, geen huisvesting zal worden verstrekten dezen gelijk ook de ridders die het feest wenschen bij te wonen worden verzocht zich eerst op Dingsdag morgen den 27sten Junij met de eerste morgen- treinen naar Leiden te begeven terwijl de overigen ree 's op Maandag middag den 26 Junij alhier worden verwacht, een en ander op de uren later bij het vast te stellen pro gramma aan te wijzen; 4°, dat, tot voorkoming van misverstand op de toegangs kaarten, welke eerstdaags, door tusschenkom3t der gemeen tebesturen aan de belanghebbenden zullen worden uitgereikt, bepaaldelyk zal zijn aangewezen aan wie huisvesting zal kun nen worden verstrekt, wordende er aan ai de oude stryders, die een toegangskaart ontvangen, dringend verzocht, dat bewijs mede te brengen en bij zich te houden, dewijl geen oude strijder, hetzij hij al dan niet huisvesting heeft ver zocht zal worden toegelaten zoo hij daarvan niet is voorzien. Vrijdag morgen is onder de gemeente Eerbeek een hevige brand uitgebarsten in de papierfabriek het Klooster, terwijl ook eeri boschbrand aldaar zou woeden. Uit de ge meenten Apeldoorn en Twello zijn brandspuiten derwaarts gezonden. - Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Lent Ds, A. H. de Hartog te Ressente Zelhem Ds. P. A. J. Noor- dink' te Makkumte Zuilicb m Ds. W. J. Geselschap te Heemstede; te Garijp en Suameer Ds. W. D. J. Baart de la Faille te Deinum. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Amsterdam de docent S. van Velzen van de Theologische schooi te Kampen en te Vennipperdorp (Haarlemmermeer) Ds. J. Juch te Landsmeer; terwijl Ds. i\ Woudsma te Surhuisterveen bet beroep naar Ulrum heeft aangenomen. Het aantal baden die aan de Zwem- en badinrigting R'iynzigt in de maand Mei genomen zijn, bedraagt 5327 en dus 33 5 4 meer dau in diezelfde maand vau het vorige ja' r. Reeds den 17den April was die inrigting geopend au vele oud-Leidenaarsdie gedurende de feesten deze stad en ook deze belxngrijke inrigting bezochten, waren zeer op- gelogen met de uitstekende ligging en gelegenheid tot nut en t itspanning voor de ingezetenen, die zij aanbood. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 65ö, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 7°. Zatur lag morgen ie 5 uur 54 te 8 uur 5ö middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uu< 07 Buiteniandsch xNieuws. - durdag II. heeft te Paujs het huwelijk plaatsgehad vau df heer de Veauco en jonkvrouwe van Wyckersloot. Uit Eugelseh Iuuië en Australië zijn dezer dagen een massa geschenken zoo vau enkele voorname personen itis van vereenigingen ontvangen, geadresseerd aau den Prins e- ne

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2