Buitenlandsch Nieuws. Naar men verneemt bestaat bij vele ingezetenen alhier het voornemen bij gelegenheid van de aanstaande feestvie ring van 't jubité van Waterloo de geliefde Oranje-kleuren te dragen, en wel inzonderheid ook den 18den, juist dit jaar als in 1815, op een Zondag invallende, ter kerke te verschijnen; welke kleuren zij tot den '25 Junij zouden blij ven voeren. Naar wij vernemen is er nog niets bepaald tea aan zien van de komst van Z. M. den Koning en Hoogstdeszelfs deelneming aan de feestviering van 25 Junij. Zooveel is ze ker, dat er niets bekend is van Hoogstdeszelfs bijwoning eeuer godsdienstoefening in de St. Pieterskerk. Meer waar schijnlijk is het, dat Z M. als Grootmeester der Militaire Willemsorde de bijeeukomst van het Kapitt'd in het gebouw op het plein van de Ruïne zal bijwonen en na de uitdeeling der eereteekenen aan de strijders van 1813—1815 zich mis schien met hun begeeft naar de St. Pieterskerkwaar Ds, Rutgers van der Loeff een korte godsdienstoefening naar de gelegenheid van den dag zal leiden. Overigens loopt voor den middag de plegtigheid af, die betrekking heeft tot de instelling der Militaire Willemsorde en zijn de feestelijkhe den uitsluitend gewijd aan de viering van den 5 0sten verjaarJag der overwinning hij Waterloo, waarmede de Ne- derlandsche natie zoo zeer ingenomen is dat in elke plaats die gebeurtenis wordt herJacht acht dagen te voren, maar binneu Leiden alleen de réunie der overgebleven krijgers op 25 Junij het karakter zal hebben van een algemeene feest viering, op 's Rijks kosten te houden. Men berekent thans het aantal oude strijders van 1313- 1815, die aan de feestviering op 25 Junij te Leiden zul len deelnemen op 1500 en wij vernemen, dat reeds maat regelen genomen zijn om het grootste deel dat op 's Rijks kosten verlangt te worden gehuisvestbehoorlijke slaapplaat sen te kunnen bezorgen. De feestmaaltijd zal geleverd wor den door in dat vak vermaarde koks, confiseurs en restau rateurs, zoodat in dat opzigt hoe aanzienlijk het aantal gasten ook zijde ontvangst en het onthaal niets te wenschen zal overlaten. Bijzonder luisterrijk zal de eerste bijeenkomst van het Kapittel der Militaire Willemsorde zijnmaar toch zal de feestviering hoofdzakelijk de strijders van 1813-1815 be treffen want Z M de Koning moet daarmede bijzonder in genomen zijn, zoodat het feest van 25 Junij in luister al de feestelijkheden in de eer9te helft van die maand binnen Leiden zal overtreffen. Het gemeentebestuur is door de Re gering uitgenoodigd om door muziekuitvoeringen en voiks- vermakelijkheden ook de burgerij in de feestviering te doen deelen waartoe muziekcorpsen zullen worden beschikbaar ge steld. Gemeentebestuur en ingezetenen zullen daaraan door hel houden eener algemeens verlichting de noodige luister bijzetten. Vrydag morgen is de nieuwe St. Jansbrug aan de Don- kersteeg voor de publieke passage opengesteld, en die haar zag roemt zeker de geniale vinding, de keurig nette con- structiënde sierlijkheid en niet het minst de groote ver betering van den aanleg der brug en vleugels. De ontwerper van dat plan verdient alleu lof. -De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van hedeu Za- turdag benoemd tot hulp onderwijzer der 2de klasse met deu rang van hoofd-onderwijzeraan de openbare lagere 9chool N°. 1 voor on vermogenden H. Wierdeman te Haarlem; voorts besloten de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de feestviering van den 26sten Junijten eiude daaraan van stadswege luister by te zetten en ook tot dat einde raagti- ging te verleenen om over eenige schoollokalen te mogen beschikken terwijl op het adres van den aannemer der leve rantie van straatkeijen gunstig is beschikt en hem vergund gedurende den overigen tijd der aanneming te leveren 'sjaars 7 5000 keijen a 41,50 de 1000 stuks. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij- «!ag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 5 9°, te 10 uur 5 7°. ZaturJag morgen te 5 uur 5 5°, te S uur 61°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 67°. I)e tegenstanders van Prins Napoleon trachten bij wyze van demonstratie tegeu de bekende redevoering, bij gele genheid van dtn inlogt van Napoleon III in de hoofdstad een manifestatie te organiseeren. Waarschijnlijk zal dit plau echter van regeringswege worden verijdeld daar men op de Tuilerien nadat de brief des Keizers in de Moniteur ver scheen liet gebeurde zooveel mogelijk wii doen vergeten. Een der voornaamste redenen daartoe is de ongelegenheid waarin het gouvernemeutvooral door het ontslag van den Prins als voorzitter der commissie voor de wereldtentoonstelling werd geplaatst. Het ontslag toch van den Prinstenzij dat niet worde verleend zal of wel de aftreding van den Prins van Wallis als Britsch commissaris der tentoonstelling, welke benoeming met zoo veel voldoening op de Tuilerien werd vernomenof wel de optreding des Keizers in plaats van zijn neef ten gevolge moeten hebben. In de laatste dagen der maand April hebben te Pa rijs plaats gehad bijzondere conferentieu der Fransche Pro- testantselie staatskerk waar onderscheidene sprekers het woord voerden zooals: de Pressinse, Grand Pierre, Guizotvan de orthodoxe; Coquerel, Pécant, Tarrin van de moderne richting. Met 106 stemmen, nadat vóór de stemming een groot deel der modernen de zaal hadden verlaten werd het voorstel aangenomen, waarbij de vergadering verklaart.dat er geene christelijke kerk kan bestaan zonder het bepaalde geloof aan de opstanding van J. C. Daartegenover werd be weerd dat de opstanding geen hoofdzaak is voor het Chris tendom en men even goed Christen kan zijn hetzij men de opstanding al dan niet aanneme. Deu 5den Junij moet een nieuwe grootmeester dei- vrijmetselaars van Frankryk voor zeven jaren benoemd wor den. Deze post werd tot dusver bekleed door den maarschalk Maguaudie ten gevolge van het geschil tusschen Prins Murat en Prins Napoleon daartoe verheven werd. De be- noemiag door den Keizer van een maarschalk tot officieel beschermer der Fransche loges maakte in der tijd veel op spraak. Om alle moeijelijkheden te ontwijken, zou men Mag- nan nu weder benoemd hebben; daar deze overleden is, wil een gedeelte der vrijmetselaars Prins Napoleon kiezen waar tegen zich natuurlijk alle vrijmetselaars verzetten die de party der Tuilerien ziju toegedaan of den Keizer niet tegen zich willen innemen. Te Moret-sur-Lom bij Fontainebleau heeft een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Vier personen meest schilders waren in de kamer van een ouden toren bijeen geko men om te dineren, toen plotseling op het oogenblik dat een bediende binnentrad het dak instortte en de vijf personen onder de puinhopen begroef. Een hunner was ter stond een lijk; de tweede werd den linker voet verbrijzeld terwyl men vreest dat het ruggemerk geraakt isvan den derde werden beiden voeten verbrijzeldde vierde brak vier ribben en een been. De bediér.le werd slechts gekwetst. Prouiotiën aan de LeiJsehe Hoogcschool. 3 Juny. - Tot Doctor in de Geneeskunde, de heeren J, F. Baerken en H. J. de Graaf, beide met een Academisch proef schrift eu tot Doctor iu de Verloskunde, de heer C. A. Boa Med. Dr. te Ridderkerk, met Stellingen. De Burgemeester vau Leiden, gezien art. 115 der al gemeene policieverordeniugvastgesteld den 26sten Septem ber 1861, waarbij de bevoegdheid wordt verleend, om by bijzondere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rij den en verblijven van rytuigen op straat te maken; Bepaalt: 1°. dat op Dingsdag den 6den Junij e. k., ter gelegenheid van den gecostumeerden optogtdoor HH. Stu denten der Leidsche Hoogeschool te houden langs den weg welken de optogt neemtop dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaanalsmede dat rijtuigen of paarden, den optogt ontmoetende, niet in tegenovergestelde rigting zullen mogen doorrijden maar zich naar elders moe ten verwijderen en 2°. dat des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets raag worden gereden. Wijders noodigt hy de ingezetenen dringend uit alle be lemmeringen uit den weg te ruimen welke aan dien optogt hinderlijk zouden kunnen zijn en tot den geregelden en on- gestoorden afloop daarvan ieder naar zijn vermogen mede te werken.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2