Binnenlandscli Nieuws. Buiteniamlscli Nieuws. geworden is, worden afgedongen van den lof, die de com missie verdient voor alles wat tot de regeling en uitvoering van het plan door 'naar is verrigt. Er zijn reeds bewijzen te over, die zulk een lof wettigen en daarin mag ds com missie ook hare grootste zelfvoldoening reeds bezitten dat zij door alle bezwaren is heengeworsteld en een optogt,zulk een optogt heeft mogelijk gemaakt. Het wapperen der vlaggen door geheel Leidenhet woe len der menigte door de straten en laugs de grachten het Iö vivat van den stadhuistoren en bovenal de hooge betee- kenis van de stichting der Leidsche hoogeschool wekken tot feestvreugde, waarover zich niemand behoeve te schamen als zij getemperd wordt door den ernst der woorden die den wel komstgroet bevatten aan elk die Leidens voormalige hoofd poort binnentraden: //Gluj weet uyr noch tydwaerop U 't quaed is naeckende." Z. M. heeft met ingang van 1 Julij aanst.; aan F. C. Matthijs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzigter bij de alg. landsdrukkerij en als zoodanig benoemd H. C, Carpentier thans tweede klerkvoorts benoemd tot burg. te Steinin Limburg, M. Vaassen die tevens burg. van Elsloo blijft; Floemeudaal, J. F. Lonbar Fetrisecr. dier gem.; Jisp en Wijde Wormer, C. Wildschut; Nieuwe Niedorp, D. van der Stok, eu Oude Niedorp, A. Wonder. De Eerste Kamer heeft Donderdag op voorstel van den beer Cost Jordeus besloten om het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, houdende wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, niet tot onderzoek naar de afdeeling te verzenden en is daarop de vergadering op reces gescheiden. Zaturdag 3 Junij zal de Minister van Binnenlaudsche Zaken geen audimtie verleenen. Op a. s. Donderdag, den 8sten dezer, zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantien niet plaats hebben. Naar men verneemt zal een detach, van het 2de reg. drag, van 's Hage zich Diogsdag a. s., ouder kommaudo van een ridmeester, naar Leiden begeven bij gelegenheid van de feesten. De muziekuitvoering van de kapel van het regement Belgische guidesdie 11. Woensdag vóór de societeitstent in het Haagsche bosch plaats had werd door een ontelbare schare, uit de verschillende omliggende gemeenten en door de spoortreinen van Amsterdam en Rotterdam aldaar ver- eeniglbijgewoond. Zij hebben bijzonder voldaan en haar roem gehandhaafd. De krachtige maar te gelijk keurige en gevoelvolle uitvoering getuigt i'Kii de vele talenten die de kapel bezit en de eenheid van zamenwerking van de bekwaam heid van directie. Toch meent menig deskundige de eere- palm te moeten toekennen aan het muziekcorps van het rege ment grenadiers en jagers, dat niet minder talentvol en onberispelijk al is het met minder personeel nommers uitvoert die op het programma van de kapel voorkomen. Iutusschen viel de kapel bij herhaling levendige blijken vaü goedkeuring ten deel, ook toen het programma we;d aangevuld met de uitvoeiing van de Nederlandsche en Bel gische volksliederen. Woensdag 11. hield de Amsterdamsche kanaal-maat schappij een algemeene vergadering te Amsterdam, waarin verslag werd gegeven van den toestand der maatschappij de nieuwe aannemers en hunne boigen laten niets te wen- schen overde eerste termijn van het waarborgkapitaal is gestort. Het aantal arbeiders is afwisselend tusschen de 3 00 en 400. Het bestuur heeft geweigerd het aannemingscon tract overteleggen. Door den Gemeenteraad te Schiedam is in zijn ver gadering *an Donderdag aan Burgemeester en Wethouders een crecliet toegestaan van 2800 om daaruit te bestrijden de kosten voor de plegtige viering van den vijfjarigen ge denkdag der overwinning van Waterloo, bij welke zich de Frins van Oranje, later Neêrlands geliefde Tweede Koning een onsterfelijken roem heeft verworven. Uit gemeld crediet is door den Rand ter beschikking van de plaatselijke school commissie een bedrag gesteld van 300, om daaruit op een door haar doelmatig geoordeelde wijze de kinderen der ge meente-scholen den indruk van dezen belangrijken dag te doen deelen en bovendien om de leerlingen op de armen- en lusschenscholen te onthalen. Ook de bestuurders van het St. Jacobs Gasthuis aldaar zullen de personen in dit gesticht verpleegd wordende, in de vreugde aan dezen dag verbon den doen deelen door hen feestelijk te onthalen. Maandag den 19den dezer zal het feest worden gevierd, terwijl de inspectie der dd. schutterij zal gehouden worden op den gedenkdag zeiven. Uit Harlingen wordt berigt, dat aldaar een handels huis is gefailleerd met een te kort van 5 ton. Woensdag verkeerde te Rotterdam een huisgeziu be staande uit man, vrouw en dienstmeid, benevens een dage lijks aldaar werkzame knecht.in den grootsten angst en ongerustheid. Een paar uren Da gebruik van het middag maal werden allen achtereenvolgens, de een meerde ander minder, door kramp in de maag en ingewanden aangetast. Ofschoon onmiddelijk geneeskundige hulp is ingeroepen duurde de ongesteldheid tot circa middernacht. Men vermoedt, dat een der genuttigde spijzen voor de gezondheid tamelijk nadeelige bestauddeelen heeft bevat, willende men zelfs wel zeggen zulks in gedroogde Amerikaansche appelen zoude zit ten. De patiënten waren echter Donderdag aanmerkelijk beier en buiten gevaar. De Senaat der Utrechtsche Hoogeschool heeft ook honoris causa den titel van doctor in de letteren verleend aan den heer F. H. Hisgen lector in de Hoogduitsche taal aan die hoogeschool en den titel van doctor in de chirurgie aan den heer A. C. van Woerdendie Zaturdag 3 Junq het feest van zijn 40jarige dienst als chirurgijn te Utrecht hoopt te vieren. Eeuige professoren en predikanten van de moderne richting hebben onlangs te Amsterdam een vergadering ge houden die in de maand Augustus door een meer talrijke zal worden gevolgd. Behalve de feestelijkheden bij het programma-van HH. Studenten vermeld, zal nog door het corp3 officieren van het regement veld-artillerie aan HH. Leden van Amicitia en HH. Studenten, in de buiten-societeitop Donderdag den 8sten Junij des namiddags ten 2 ure, een Matinee Musicale aan geboden worden, terwijl op Vrijdag den 9den Junij des avonds ten 7 ure, door de leden der sociëteit aldaar een Concert zal gegeven worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Vrijdag morgen te 5 uur 55°, te S" uur 57", 's middags te 12 uur 68", 's namiddags te 4 uur 70°. Uit Kopenhagen schrijft men, dat de Prinses Dagmar in volkomen afzondering leeft en niet eens deelneemt aan den gezelligen familiekring. De geruchten die omtrent een 'nieuwe verloving der Prinses in omloop zijn worden gezegd verdicht te wezen. Zij zal weldra in het Protestantsche ge loof worden aangenomen. Men zegt, dat Prinses Dagmar die St. Annaorde van Rusland heeft ontvangen met een dotatie van 40000 roebels. De vereeniging van voorname dames, die zich, ten gevolge van den Sleeswijkschen veldtogt, tot ondersteuning der invaliden te Weenen vormde, heeft den Minister van Oorlog een kapitaal van ongeveer 65,000 florijnen doen toekomen, waaruit voortaan jaarlijks 54 invaliden, van den rang van sergeant af, ieder met 60 florijnen ondersteund zullen worden. Veel sensatie maakt te Londen de zaak der familie Mobbs. Een lid dier familie is onlangs van honger gestor ven; de vertegenwoordigers van den ouderen tak zijn een schoorsteenveger en een huisknecht. Deze twee personen zyn van hunne bezittingen beroofd geworden door een bloedver want, aan wiens zorgen zij waren toevertrouwd. De eigen dom bestond bij den dood van den eersten eigenaar uiteen onvruchtbare landstreek ten Noorden eu Noordoosten van Londenmaar die mettertijd zoodanig bebouwd is gewor dendat de waarde verduizendvoudigd is. Zij, die de wet tige erfgenamen beweren te zijn kunnen zeiven bunne aan spraken niet doen gelden waarom zich te hunnen behoeve

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2