N". 1624. Zaturdag 3 Junij. A". 1 81e Leidsclte Studentenfeesten. IV. 1D8CH Deze Courant verschijnt eiken rlagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. dpoortreiueo van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; I u. 14 ra.; 8 u. 4» m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 ra. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 n. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige daireuuitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, itatoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgens te7u.45m. en te 11 u ;'a namiddags te 3 u. 35 na. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indi»ohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijbs^Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur'8av. fepoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m, ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie aan Fabricage, des Zaterdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. ikantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks vau 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijoseu dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 uur, van Zegei, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het &ade»tev van 94 uur. UITHOOFDE VAN DEN FEESTDAG ZAL MAANDAGAVOND DIT BLAD NIET WOKDEN UITGEGEVEN. De vijfjarige feestviering van de stichting der Leidsche Hoogeschool gaat uit van het studentencorps eu de Leidsche j burgerij neemt daaraan deel. Zij bestaat niet enkel in deu gecostumeerden optogtofschoon deze daarin de eerste plaats verdient, omdat van heinde en verre daardoor toeschouwers uaar Leiden worden heengelokt en menig student zich daar voor onbegrijpelijk veel offers getroost en menig Leidenaar er aanzienlijke voordeelen uit trekt. De feestviering heeft een programma dat nog vele nommers telt, waaronder de fees telijkheden, van bijzoudere studenteninstellingen of vereeni- gingenzooalsde Sociëteit Minervahet Muziekgezelschap j Sempre Crescendo, het Schermgezelschap Arenabovenal die nen vermeld te worden. Emancipatie der studentensociëteit voor de-burgersocieteiten AmicitiaNieuwe Sociëteit op de fiuïne en Concordia op de Hoogewoerd invitatie op een uit gebreide schaal tot bywoning der concerten op het feestter rein contrapartij van de Leidsche burgers voor de eer en het genot der Maskerade aan het Leidsche Studentencorps te danken - zij behooren tot de rei der Leidsche Studenten feesten waaraan zich sluiten de feestreunien van oud-stu denten en disputen. Het een en het ander geeft aan Leiden een vei tiereen bedrijvigheid, een tijd van opgewonden heid, zou men bijna zeggen; en aan de gemeentekas zoowel als aan alle neringdoende ingezetenen een tal van voordee len die te meer het belang doen waarderen van hei bezit eener instellingdie zooveel stoffelijke voordeelen afwerpt. Onder dat alles evenwel blijft de gecostumeerde optogt hel meest belangrijk doel der feesten en behoort al het ove rige tot de openbare vermakelijkheden die alleen om haar uitgebreidheid verschilt van hetgeen de zomerconcerten op Zomerzorg en Amicitia te genieten geven en waarvan het genot van een tal van omstandigheden afhankelijk is, die de verwachting kunnen bevredigen overtreffen of teleurstel len zoodat de goede afloop altyd twijfelachtig blijft. Verschil lende bemoeijingen der feestcommissie hebben met teleurstel lingen eu hinderpalen te kampen gehad en niet ligt te stellen zijn de bezwarendie aan een feestelijke regeling op zulk een groote schaal verboudeu ziju. Evenwel, zoo er wederzijd- sche welwillendheid heerscht en zoo een eendragtigen zin al len verbindt, zoo men het goede wil, worden zulke moeije- lijkheden ligtelijk uit den weg geruimd. Slechts één ding is erwat niemand in zijn magt heeft. Gewis veel kan tot het genoegen en een gepasle vreugde worden bijgedragen en vermeden door studenten en burgers, als men slechts wil, maar wat men niet kau beschik ken over weêr en wind. Die waarheid kan niet zonder in vloed blijven op de beteekenis, die aan de feestelijkheden wordt gegeven of op de wijze, waarop men daaraan zal deel nemen. Zulk een besef van afhankelijkheid heerscht wel niet algemeen, uaar men oordeelende naar den schijn, zou ver moeden maar ieder moet het toch zijus ondanks erkennen dat zij werkelijk bestaat en geen menschelijke magt in staat is over weer of wind uaar mate men zulks wenscht te beschikken ja zelfs het wetenschappelijk onderzoek met kan uitvorschen wat te wachten zal zijn. Wij willen met dat gevoel van af hankelijkheid ons verzoenen en daarin rust vindenai be vredigt het niet veler verlangen. Zooveel is zeker, dat het ons evenmin vrijstaat de waarde van het beginsel der Leid sche studentenfeesten te beoordeelen naar de uitkomsten van het weder: de liefelijke zonneschijn en het prachtige zomerwe der kan daarvoor evenmin dienen als het regengekletter of de stortbui, de windvlaag of een gure koelte. Er moet eeu andere maatstaf van beoordeeling zyn. Met de commissie tot regeling der Maskerade wenschen wij, dat de gecostumeerde optogt, behalve ben, die eraan deel nemen Leidens burgerij en de talrijk toegevloeide schaar van builen de stad, eenen genoegelijken dag verschaffe; - maar ook, als een of andere teleurstelling zich mogt opdoen niets kan door hetgeen nu reeds van dien optogt openbaar

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1