Binnenlandsch [Nieuws. en het perceptieloon van den ontvanger als bezoldiging ver meerdert. De praktijk evenwel deugt niet. In het midden latende, of de Minister van Binnenlandsche Zaken bevoegd is vrijstelliug van invoerrechten te verleenen of de ambte naren aan de grenzen zulk een beschikking kunnen en zul len eerbiedigen; - is het in elk geval onbillijk den buiten- landschen fabriekant van een last te ontheffen, die de wetgever hem heeft opgelegd en die, voor het geval van de mededin ging met binnenlandsche fabriekanten, hem in een gunstiger toestand plaatst dan de wetgever heeft gewild. Is het slechts een dwaling? Is het niet meer dan een strijd tusschen theorie en praktijk? Is het een misslag waar voor de Minister niet verantwoordelijk kan worden gesteld Is het de schuld van een ambtenaar, of is er wel eenige verschooning te vinden voor zulk een dwaling dan daarin, dat de Minister Thorbecke ook wel eens blindelings teekent wat hem wordt voorgelegd. Z. M. heeftop voordragt van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, een gouden medaille, met toepasselijk opschrift, toegekend aan elk der heeren H. Simons en H. J. Vinkhuyzen, med. studenten aan de hoogeschooL te Lei den voor hun moedig en menschlievend gedrag hij de typiius- epidemie te Maassluisvoorts benoemd de beer J. W. Fockens tot burgem, der gem. Leek, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Ezinge. Z. M. de Koning wordt tegen den löden Junij aan staande voor eenige dagen op het Loo verwacht, en zoo men hoopt zal ook H M. de Koningin reeds den löden dier maand aldaar aankomen. Van feestelijkheden op den 18den daaropvolgende op het Loo, is nog niets bekend. Prof. Everard geneesheer van wijlen H. M. de Ko ningin-Weduweheeft van de Hertogin van Saxen-Weimar- Eisenach een prachtig zilveren tafelgarnituur van zeer groote waarde ten geschenke ontvangen. Met meer anderen hebben de leden der geneeskun dige faculteit te Leiden de hoogleeraren BoogaardEvers en Halbertsma zich tot de Eerste Kamer gewendmet het verzoek dat de geneeskundige wetsontwerpen worden aange nomen. De Tweede kamer heeft in de avondzitting van Maan dag het wetsontwerp tot afschaffing der plaatselijke accijnsen met 47 tegen 25 stemmeo aangenomen, nadat al de voor gestelde amendementen op art. 10 zijn verworpen. Dat art. bepaalt, dat bij bijzondere wetten, vóór 1 Jauuarij 1866 voor te dragen de gemeenten worden aangewezenin wier belang uit hoofde van bijzondere omstandigheden van de gestelde regels kan worden afgeweken. - Van zeer veel be lang (ook voor Leiden) is de aanneming van het amende ment van den heer van Bosseom de 2de alinea van art. 243 der gemeentewet niet te doen vervallen, maar te be houden, met 45 tegen 28 stemmen en strekt dit be houd om te voorkomenof by een herziening der be staande hoofdelijke omslagen (zooals te Leiden) te beletten dat onder dien naam op de hoofdsom der personele belasting bedektelijk gemeenteopcenten worden gelegd, (bijv. door de hoofdsom met 20 te vermenigvuldigen en dat product te beschouwen ais het vermoedelijk inkomen der belastingschul digen, waarvan bijv. 3pCt., gelijk staande met 60 opcenten, geheven wordt.) De Minister van Binnenlandsche Zaken wil niet, dat het personeel worde de eenige of nagenoeg eenige belasting, de impót unique voor de gemeentewet. Het voornemen schijnt bij de Tweede Kamer te be staan om na afloop van de beraadslagingen over het thans aanhangige wets ontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, een kort reces te nemen (bij gelegenheid van het Pinksterfeest)en dan achter volgens de nog overige aan de orde gestelde of verder aan de orde te stellen wets ontwerpen af te doen, als daar zijn, o. a.1° personele belasting; 2° gedistilleerd; 3° zegel; 4° regeling der schutterijen 5° bepalingen betrekkelijk de in kwartieringen enz.; 6° bekrachtiging van een artikel der con cessie voor den aanleg en de exploitatie eener haven te Sche- veningen met spoorwegverbinding; 7° bekrachtiging van som mige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noord-Hofl. staatsspoorweg, en eenige audere ontwerpen van minder aanbelang. Zoo aan dit voornemen gevolg mogt wor den gehevenen daarin geene verandering komen mogt dan is het te verwachten, dat het tegenwoordig zittingsjaar nog geruimen tijd zal duren. Donderdag aanstaande ten II ure zal het wetsontwerp op de tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned.-Indië in behandeling komen. Het gerechtshof in Overijssel heeft Vrijdag het von nis der rechtbank te Zwolle in de zaak van J. G. van Rijn beklaagd van het onderhouden eener bijzit in de echtelijke woning, bevestigd en dus den beklaagde vrijgesproken. Op het aanbod vau den heer Neville Davison Gold- smid directeur der gasfabriek te 's Hageom de hem toe gekomen concessie tot verlichting der gemeente met gas, voor den nog loopenden tijd van jaar, met den eigen dom der fabriek en at wat' daartoe behoort, aan de ge meente over te dragen voor de som van drie millioen fr., gelijkstaande met ruim 14 tonnen gouds, hebben Burge meester en Wethouders den Gemeenteraad gepraeadviseerd om 1°. het aanbod zoo als het is liggende, niet aantene- men2°. om den heer Goldsmid te melden dat echter de gemeente niet ongenegen is om de concessie met den eigen dom der fabriek enz. over te nemen, voor de som van f 1,100,000 behoudens zoodanige bepalingen omtrent de vol doening dier somals in het belang der gemeente zouden gevorderd worden. Over dat praeadvies zal nader worden beraadslaagd. De muziekuitvoering van de kapel van het regement Belgische Guides, onder directie van den heer Bender, op Woens dag avond in het Haagsche Boschbestaat uit de volgende nommers: 1°. Marche triomphale van Beethoven. 2°. Ouver ture Robin des Bois van vou Weber. 3°. Fantaisie de Moïse van Bender. 4. Introduction et ronde de l'oeuvre XVI van Beethoven. 5°. Marche aux flambeaux (n°. 3) de Meijerbeer. 6°. Ouverture de Guillaume Tell de Rossini. 7°. Souvenir des Alpes fantaisie et thême varié pour divers instruments, Ben der. 8°. Melanges sur le songe d'une nuit d'été de Mendels sohn. 9°. Valse sur les melodies de l'Africaine de Meyerbeer. 10°. Uu jour d'été a Norvège fantaisie pastorale, Willmers. 11°. Polka de concert, Bender. Te Gorkum zal op den 18den Junij een gecostumeerde optogt gehouden wordenwaarin zullen worden voorgesteld de tijd der Batavieren, de kruistogtende 13de eeuw, de 15de eeuw, en 16de en I7de eeuw, de 19de eeuw, en een zinnebeeldige voorstelling van 't herstel der onafhanke lijkheid, alles in groepen. Te Groningen hebben van de 60 aldaar aanwezige strijders van 1813-1815 slechts 4 zich aangemeld, om de feestviering te Leiden bijtewonon. De overige 5 6 zullen te Groningen feest vieren. Zondag avond omstreeks 11 uur barstte een brand uit in een houten arbeiderswoningomstreeks uur van het Kruisdorp in de Haarlemmermeer. In die woning bevonden zich de vrouw des huizes met vijf kinderen en een bij haar inwouenden arbeider (de man was afwezig). Toen zij door de vlammen wakker werden was het met groot levensge vaar, dat de vrouw met bedoelden arbeider zich ieder met een der kinderen uit de brandende hut konden verwijderen terwijl de overige drie kinderen een prooi der vlammen wer den alsmede al wat de bewoners bezaten. De slagtoffers waren kinderen van 6 jaar, 2 jaar en drie weken. Alle na sporingen door de politie in het werk gesteldom de oor zaak van dit ongeval te ontdekken bleven tot heden vruch teloos. De lijkjes zijn vreeselijk verminkt van onder de asch gehaald. De synodale commissie heeft hare voorjaarsvergadering geëindigd. Zij hield zich in hare laatste zittingen voorna melijk bezig met de wetsveranderingen, die noodig worden voor 't plan van reorganisatie van het kerkbestuurwaaraan de meerderheid der prov. kerkbesturen hare goedkeuring heeft gehecht, - en met haar advies ten aanzien van de zamen- stelling van een vervolgbundel op de Evang. gezangen. De commissie heeft den wensch uitgedrukt, dat dit jaar de viering van den derden Zondag in Junij overvloedig ge-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2