X". 165 Woensdag 31 Mei. A". 1 Theorie en praktijk. LEIDSÜÜ DUISLA lJe/.e Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vyf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12[ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m„; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 a.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van I.eideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; vac Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. !savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-lndisohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rtjks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad- op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arehitsei is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reobten en Acoijnsen dagei(jks van 91 unr en van 36 unr; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9—-2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Menigmaal vertoont zich het noodlottig verschijnsel, dat op zich zelf onbetwistbaar deugdelijke beginselen in de toe passing falen. De schuld ligt evenwel altijd daarin, dat men bij de toepassing van beginselen te weinig of geen acht sloeg op toestanden beletselen en voorvallen die de regelmatige werking en ontwikkeling tier beginselen belemmeren. Voor zulke teleurstellingen staat ook elk bewindsman bloot, die zijn staathuishoudkundige en staatkundige begrippen in de maatschappij wil doen wortel schieten en vruchten dragen maar die vergeet dat hij zaait op een reeds ontgonnen en bebouwden akker. Wie zal ontkennen dat ieder burger van den Staat ver- pligt is, naar evenredigheid van hetgeen hij bezit of jaar lijks als inkomen heeft, bijtedragen in de kosten voor de openbare dienst van den Staat en dat die bijdrage een re delijken maatstaf oplevert tot waardering van het rechtdat hem toekomt als burger van den Staatin de uitoefening van zijn burgerschap, of zijn deelneming aan het regerings beleid en aan de taak der volksvertegenwoordiging P Wie zal durven bewerendat in ons belastingstelsel dat beginsel, in ons kiesstelsel dien maatstaf, - in zijn zuiver heid niet, want dat is bijna onbereikbaar, - maar in een billijken en redelijken graad van ontwikkeling te vinden is P Wie kan het slechts eenigermate betwijfelen dat elke ver betering in het belastingstelsel ook ten gevolge hebben moet eene daaraan geëvenredigde of daarmede strookende veran dering in den census der kiesbevoegdheid en dat nooit meer van den wetgever kan worden geeischt dan zoo nabij moge lijk de volmaaktheid te streven en dat doet hij reeds, als hij de werkelijkheid kent en de waarheid wil? Men zal theorie en praktijk in harmonie houden, als men weet, wat men wil en wat men kan, maar ook niet meer wil en doet dan wat men weet en wat men kan de kortste weg is ook dan de naaste. De beginselen van ons tegenwoordig ministerie zijn, immers voor zoover zij openbaar werden, goed en onberispelijk; maar niet zelden worden zij verkeerd en onhandig toegepast. Over den Minister van Financiën spreken we uiet meer, diens wei- felmoedigbeid en zwakheid zijn bekend. Maar de Minister van Binnenlandsche Zaken geeft ook van tijd tot tyd blij ken, dat hem een praktisch doorzigt ontbreekt in zaken, die ten eenemale ontsnappen aan zijn overigens scherpzinnigen blik. De Nederlandsche Industriëel een weekblad voor nijver heid, koophandel en zeevaart, deelt mede, dat in het bestek voor het maken en leveren van ijzeren dwars- en lengteleg gers te Deventer, bij art. 14 is bepaald //dat de inkomende rechten komen ten laste van den aannemer; - de lengte en dwarsleggers zijn bij den invoer vrij van rechten." Dat art. 14 komt ons voor zonder eenige beteekenis. De plaats der levering eenmaal aangewezen zijnde kan liet Rijk geen belang hebben bij het vervoer daarheen; van waar het komt en welke kosten daarop vallen, is buiten invloed dan alleen op de mededinging tusschen binnen- en buitenlandiche fa briekanten. Ten laste van den aannemer kunnen geen inko mende rechten komen, als zij niet verschuldigd zijnen zy zijn niet verschuldigdwanneer de invosr is vrijgesteld en de vrijstelling van invoer kan niet worden verleend krach tens een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast gesteld bestek van aanbestedingmaar in overeenstemming met de wet. Het Rijk heeft het werk uiet goedkooper aan besteed, of betaalt niet minder, wanneer bijv. vrijdom van zegel- en registratierechten van het aannemingscontract geeft. Het heeft er wel voordeel bij, als van de dwarsleggers van buiten aangevoerd die invoerrechten geheven zijnmaar het benadeelt de schatkist en de binnenlandsche ijzerfabriekan ten wanneer aan buitenlanders het privilegie gegeven wordt om voor ditmaal en tot dit doel vrij intevoeren wat in den regel aan het fiscale recht is onderworpen. De theorie is goed, dat in de nannemingsprijs de betaalde belasting be grepen isdie de schatkist reeds genoot. De zaak wordt vereenvoudigd, wanneer men in zulke gevallen van belas ting vrijstelt, omdat de invordering eenige moeite heeft

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1