Promotiën aan de Leidsche lloogeschool. LI. Dingsdag sloeg de bliksem in een eikenboom te Oisterwijk, naast het huis van den landbouwer van Hees, dat daardoor in den asch werd gelegdniets is gered dan het vee. Op 5 minuten afstand van dezen brand sloeg de bliksem in een houtschelf van 2000 takkenbossen ook deze is geheel verbrand. De laatste onweders hebben vele ouheilen verwekt. Te Hessum in de gem. Dalfsen heeft de bliksem de woning van den onderwijzer H. J. Westerhof getroffenhuis en in boedel zijn verbrand. By de Lier is het ingeslagen en 't bo venste deel van 't huis afgebrand't gebouw was verzeke- kerd. Te Moergestel is ook een huis afgebrand waar het on we der was ingeslagen. De aan den Schuilenberg nabij Hellendoorn staande koorn- en pelmolen van G. H. Kerkwijk is zeer waar schijnlijk ook ten gevolge van bet onweder verbrand; zij was tegen brandschade verzekerd. Twee en twintig aanvragen om ondersteuning uit het fonds voor noodlijdende kerkenzgnvolgens het oordeel der synodale commissie, allezins voor een gunstige beschik king vatbaar, maar daartoe heeft dat fonds geen geld genoeg. Er is noodig ruim f 50,000 en slechts beschikbaar ruim f 20,000. De vraag is: Hoe bet te kort te vinden? Door een tweede collecte. De nood is dringendmaar het middel, om daarin te voorzien, is niet zoo onvoorwaardelijk aan te prij zen. De verdeeldheid iu de kerk onthoudt thans aan de synode menige gift, die anders met blijdschap was aangeboden en dit is èn voor kerk èn voor weduwen èn minderjarige weezen van predikanten een treurig verschijnsel. Dat doet velen de toekomst met eeu bedrukt hart te gemoet gaan. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Purmerend Dö. J. F. Joosting te St. Maartensdijk en Valkoog en te Kralingen Ds. J. Eoderlé Fz. te Ansum. Aangenomen de beroeping naar de Hervormde gem. te Oudewater door Ds. P. v. d. Hoofakker Houtzagers te Ter Neuzen. Bij de herstemming voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten zijn gekozen Hoofdkiesdistrict Goes de heer O. Verhagen te Goes. Nijmegen de heer C. G. Bijleveld te Arnhem. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal in de maand October 186B op liet kasteel Endegeest, b\j Leiden, houden eenen wedstrijd van zaai werktuigen voor winterko ren. Het doel van dezen wedstrijd is bekend te worden: 1°. met de zaai werktuigen, het meest geschikt voor den Nederlandschen landbouw, die het zaad in ryen of op pol len het best uitzaaijenen 2°. met de uitkomsten van het werktuigelijk gezaaide op rijen onderling en in vergelijking met bet breedwerpig of uit de hand gezaaide. Naar wij vernemen zullen de feestelijkheden die met de viering van den 5 0sten gedenkdag der overwinning op 18 Junij 1816 bij Waterloo gepaard gaan, bijzonder luis terrijk zijnomdat op den dagwaarop de overgeblevene strijders van 1813-1815 zich binnen Leiden zullen vereeni gen ook de plegtige inwijding van het Kapittel der Mili taire Willemsorde plaats heeft. Het Grootmeesterschap van die orde is onafscheidelijk verbonden aan den Kroon der Ne derlanden en het is meer dan waarschijnlijk dat Z. M. de Koning in persoon die plegtigheid zal verrigten. Behalve het hoogst vereerend bezoekdat Leiden daardoor van Z. M. te wachten heeftis er hoop op de komst van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden als voorzitter of eerstbenoemd lid van het Kapittel en van de overige hooggeplaatste en ver dienstelijke mannen die tot het Kapittel behooren en van allen, die met het ridderkruis der Militaire Willemsorde zijn begiftigd. Tot opluistering van die plegtigheid is er sprake van de komst van een deel van het regement grenadiers en jagers en vaa het regement dragonders uit de residentieom tij dens Z. M. verblijf dienst te doen en deel uittemaken van de groote paradedie alsdan zal worden gehouden na den afloop van de plegtige uitreiking van het nieuwe eereteeken aan de daarop rechthebbende strijders van 1813-1815 die op 25 Junij zullen vereenigd worden aan een feestmaaltijd, die om de buitengewone talrijkheid der gasten op verschil lende plaatsen zal worden aangerigtmaar waarvan die in de Stads-Gehoorzaal ook vereerd zal worden met de tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Frederik. Voor de behoorlijke ontvangst en buisvesting der p. m. 1200 oude strijders zijn reeds maatregelen genomen, ofschoon het bezwaar niet gering is om ieder naar zgn stand en be hoefte een evenredige verzorging te beschikken, tenzij men zich strikt houdt aan de gewoonten van den krijgsman, bij kazernering. In elk geval zal er toch van de zijde der in gezetenen veel worden gedaanom aan onze aanstaande be zoekers een aangenamen indruk te bezorgendie zij naar hunne haardsteden kunnen medenemeuvan het verblijf, dat zij op 25 Junij 1865 binnen Leiden hielden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 5°. Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur öé0, 's middags te 12 uur 78°, 's namiddags te 4 uur 80°. Buiteniandsch [Nieuws. Te Hamoir bij Huy in Belgieis een schaapskudde met den herder door het onweder getroffende man werd met 126 schapen gedood. Den tweeden Junij zal te Parijs een zeer zeldzame col lectie verkocht wordennamelijk het jagtgereedschap van wijlen den bekenden leeuwenjager Jules Gérard. Daartoe be hooren een paar pistolendie hij van den Graaf van Parys ten geschenke had ontvangenen ook een karabijn met ge trokken loopwaarop de sporen zigtbaar zijn van de beet eener leeuwin waarmede de onverschrokken Nimrod corps a corps moest worstelen. Volgens berigten uit Bielefeld heeft men aldaar een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der verschil lende steden en andere plaatsenbetrokken bij den aanleg van den spoorweg van Bielefeld naar Detmoldter verbin ding aan den Enschedé-Carlshafen spoorweg. Het vooruit- zigt is zeer gunstig voor die onderneming. Het is thans, ondanks vroegere tegenspraak, geble ken, dat de firma Byramjee Harmusjee Camate Bombay, met een bijkantoor te Londen en te Liverpool, hare beta lingen heeft gestaakt, hoofdzakelijk ten gevolge van specu- latien in katoen. Het Londensche huis is daarbij betrokken voor nagenoeg 1,000,000 en de totale schuld wordt op ca. 4,000,00 begroot. De oudste zoon der Grootvorstin Marie van Kuslaud had tot maitres een buitenlandsche schoone, voor wie hij zgn vermogen verkwist heeft, daarenboven nog schulden makende om haar diamanten te koopen. De policie heeft haar zonder veel omslag het land doen verlaten haar minnaar echter is haar zonder pas nagereisd, hij heeft aan de grenzen zijn Andreas-orde vertoond en is toen doorgelaten. Men heeft hem echter een generaal nagezondendie hem te Maagden burg ingehaald en van daar teruggebragt heeft. Hij zal nu wegens desertie terecht staan. Ook onder de Hindoes wint thans de moderne leer meer en meer veld. fn Bengalen, door de Brahma-Samadsch verkondigd, openbaart zij zich nu in Madras onder de Vega- Samadsch. Het hoofddoel van deze beweging is de bevorde ring van een rein theïsmusvrij van alle ongerijmde byge- loovigheden. De leden der secte zijn slechts gehouden om zith aan de plegtigheden van de godsdienst van Brahma te onderwerpenin die gevallenwaarin het niet te ver mijden isof wanneer het godsdienstig gevoel der Hindoes zou worden gekwetst en tegen de nieuwe leer verbitterd zou worden. Alle onderscheid van kasten wordt door de volge lingen van de Vega-Samadsch verworpen. Yan sectegeest zijn de modernen geheel vryzij laten elke andere opvat ting toe; de wetten van recht, waarheid matigheid en kuisch- heid zgn voor hen heilig; het huwelijk van weduwen wordt door hen bevorderddaarentegen ontraadden zij vroegtijdige huwelijken. Zij mogen slechts één vrouw hebbenvoorts be oogen zij de gelijkstelling van de vrouw met den man. Met nog eenige bepalingen van ondergeschikten aard zijn deze de grondslagen van een godsdienstig bondgenootschap tusschen de voorstanders van een verstandige hervorming. 2 6 Mei. - Tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer Th. Knottenbeltgeb. te Amsterdam na openbare ver dediging van een Academisch proefschrift, getiteldElectro ttatische inductie- Tot Doctor in de Rechten de heer M. G. P. del Court, geb. te Haarlem, met Theses.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2