Binnenlandsch Nieuws. Gevraagd: Wie zorgt voor uw eten, als uw vrouw uit schoonmaken gaat. Antwoord: Dat maakt ze den vorigen avend gereed, en ik zet het op 't vuur, als ik van den molen kom. Gevraagd: Wie zorgt voor uwe kindereu, als uwe vrouw uit is? Antwoord: De kinderen zrjn op school, en krijgen een boteram meê. Yraag: Hoe is over 't algemeen de gezondheidstoestand van uw gezin? Antwoord Slecht. M'n kinderen zijn zwak. Mijn dochtertje van elf jaar lijdt, uit zwakte, De dokter zei dat ze verster- keude middelen moest gebruiken Bouillon, biefstuk? Zeker, dat zou goed zijn... maar: hij zei 'r niet bij, welke apteek die te verkrijgen zijn. Gevraagd: Doet gij wel eens uitgaven om u zelf, uwe vrouw, of uw kinderen enig genoegen te verschaffen? Autwoord: ik weet niet waarvan ik 't betalen zou. En ik deed nog meer vragenwelker mededeling 't be stek van dezen brief te buiten gaatmaar waarop ik zal te rug komen bij latere behandeling van dergelijke toestanden." Z. M. heeft den paardenarts 2de kl. E. H. A. H. Boude- Wynsvan het personeel der militaire vétérinaire dienst, thans dienstdoende bij het 4de reg. dragonders, voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Oo9t*Indië. Z. M. heeft aan Mr. H. R. van der Marle op zijn verzoek eervol ontslag verleend als subst. griffier by de arr. rechtbank te Deventer. Naar men verzekert zou Z. M. de Kouing in den loop van dezen zomer een reis naar Italië ondernemen. In de Dingsdag gehouden zittiug van den Gemeen teraad te 's Hage heeft de voorzitter o. a. medegedeeld dat is ingekomen een missive van den heer Landrydie om redenen van gezondheid zich genoopt ziet, voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad te bedanken. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het voor slei der hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken voor Joost van den Vondel, om dit op de Torensluis te plaatsen, niet aan te nemen, wijl de brug te zwak iser zou een gebeele nieuwe fundering moeten gemaakt worden en de doorvaart zou gestremd moeten worden. De Raad heeft mitsdien voorge steld de Nieuwemarktde gedempte Muidergracht of het Ko ningsplein als plaatsing ter oprigting voor te stellen. De kos ten van fundering van voetstuk en standbeeld zullen waar schijnlijk voor stadsrekening blijven; de Raad heeft echter in deze nog niet beslist. Volgens het gemeenteverslag van Utrecht over 1864 heeft de stedelijke gasfabriek aldaar op zeer bevredigende wijze haar diensten vervuld. De totale lengte van het pijpen- net bedraagt thans 6 2900 ellen. Het aantal brandensuren 2521 uren; - met 918 lantaarns. Met 1 November 1864 is het recht voor het genot van gas gesteld op 13 cents de kubiek el. Het aantal meters bij particulieren geplaatst was op 1 September 1863 20S0 en op 1 September 1864 2169. Van 1 September 1863 tot 31 Augustus 1864 ziju ver bruikt 9 2410 mudden steenkolen, uit welke hoeveelheden zijn verkregen 1,704,839 kub. ellen gas of 18448 kub. el len per mud steenkolen, 319850 kannen teer of ongeveer o!j kan per mud; ongeveer 139000 mudden coke. Het gasverbruik bedraagt voor de publieke verlichting 412334, voor de fabriek enz. 30805 en voor de stedelijke gebouwen en particulieren 971 873 kub. ellen. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Dingsdag 8 Augustus aanslaande en volgende dagen te Amsterdam worden gehouden. Onder de punten van beschrijving zijn er velen een uitvloeisel van de laatste wetsherziening; overigens een voorstel lot het inschrij ven van een prijsvraag voor een geschrift over volksverma ken een voor het slichten van een kweekschool voor on derwijzeressen twee in het belang van het Nederlaudsch tooueelééu tot bevordering der afschaffing der Staatsloterij, één tot verhoogirig van den leeftijd waarop jongelingen aan de Rijks instellingen van onderwijs te Breda, aan den Hel der enz. worden toegelaten, 'i Meest belangrijke punt is wel dat, betreffende de middelen tot bevordering van het schoolbezoek en tot bestrijding van het schoolverzuim. Dingsdag namiddag te 3 ure barstte te 's Hage een zoo hevige onweers- en hagelbui losdat de zitting van den gemeenteraad door den voorzitter moest worden geschorst, omdat door het kletteren van de buitengewone groote ha- gelsteenen de leden elkander niet konden verstaan. Aan Scheveningen wordt nu reeds gedurende de laatste dagen een zoo buitengewoon druk bezoek gebragtdat men zich met regt een badsaisoen mag voorspellen, zoo ab men nog niet zal hebben beleefd. Verleden Zondag verdrong men zich op alle punten, het gerij van den vroegen morgen tot den laten avond met allerlei voertuig was zonder voorbeeld. Hoe onbegrijpelijk groot het cijfer ook moge schijnen kun nen we toch verzekeren dat met zeven wagens van de on derneming der Nederlandsche railroute-maatschappij niet min der dan 1890 personen zijn vervoerd. - Ook de gondels waren in den namiddag opgepropt vol. Niettegenstaande al die drukte liep alles wedertot verwondering van elk on partijdig toeschouwerin de beste orde af. Uit 's Hage zullen 203 voormalige strijders van 1813 1816 het feest te Leiden bijwonen. De gemeenteraad heeft een onbepaalde som ter beschikking van Burg. en Weth. gesteld, om die personen daartoe in staat te stellen. Uit de provincie Utrecht hebben zich 154 personen aangemeldom deel te nemen aan het Waterloofeestdat den 2 5 Juuij te Leiden van wege het Rijk wordt gegeven. De krijgsraad in de 5de militaire afdeeling heeft de kapitein E.directeur der garnizoens-infermerie te Vlissin- gen vrijgesproken van de beschuldiging van ontrouw in zijn administratie. Op Dingsdag 30 Mei zal het muziekcorps van de guides uit Brussel te Utrecht een groot concert in het park Tivoli geven. Uit Utrecht wordt geklaagd over een gedeelte van het publiek bij zulke concerten, dat onder de zachte en fijne instrumentatie van voortreffelijke muziekstukken het gehoor stoort door praten en lagchen. In zulk een gezelschap was de verhuring van een huis tot stand gekomen onder bege leiding van een obligaat violincel. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat het ongeluk, daar onlangs een officier met zwemmen overkomenniet het ge volg was van een weddingschap, overyld en ondoordacht aangegaanmaar van een plante voren reeds beraamd om bewijs te geven van ervarenheid in 't zwemmen waarbij, helaas, de uoodige voorzorgen uiet waren genomen. Te Zwaag viel een kind van 4 jaar in het water; de moeder haalde heter uit, maar in stede van terstond hulp in te roepen hield zij een buurpraatje eu by het kind ko mende vond zij het dood. Te Avenhorn bij Hoorn is dezer dagen een vrouw be vallen van 4 kinderendie allen leefdeééu stierf later. De moeder en de overige drie bevinden zich zeer wel. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Harderwijk Ds. W. Kluever te Alblasserdamen te Losdorp (Gronin gen) Ds. W. Krayenbelt, thans te Waspik. Aangenomen het beroep naar Bergen op Zoom door Ds. H. P. Schim van der Loeff te Abbenbroek. De reünie der Leidsche Oud-Studenten van 1830-1840 zal bij gebrek van genoegzame deelneming dit jaar gedu rende de feesten niet plaats hebben. De ondernemer der zwem- en badinrichting, onze stadge noot de heer J. Rutgers, is steeds er op uit, om het bezoek vau zijn uitmuntende inrichting op een afstand van Leiden gelegen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nu weder wordt door zijn tusschenkomst en zorgvuldigheid een omnibus aangelegd, die voor een onbeduidende prijs de bezoekers naar buiten zal bren gen rijdende van de Breedestraat bij de Vrouwensteeg en te rug. Wij vestigen daarop de aandacht van belanghebbenden en gelooven dat van die gelegenheid een vlijtig gebruik zal wor den gemaakt. In de Mei aflevering van dc //Vox Studiosorum" uil- gegeven by de firma Jacs. Hazenberg Cornsz. alhier, leest men in het Academisch overzigt het volgende, dat wy mee- neu onze geëerde lezeressen niet te mogen onthouden: //Voor eenige weken vleiden wij ons te kunnen vermeldendat de jonge dames alhier aan hel corps een bewijs heurer zoo zeer gewaardeerde vriendschap wilden geven door het aaub eden van een vaandel, duor beure lieve handjens bewerkt; thans

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2