Binnenlandsch Nieuws. en niet uit boekerigheid afkerig zijn van de onomstotelijke waarheid der feilen, worden uitgenodigd een? de voediugs kracht te ontleden van 't maal, dat bijv. de Amsterdamse werkman gebruikt. Daarbij is van vlees geen spraak. En zelfs meestal niet van vet. Het surrogaat is //kattenburger doop" dat is: water en azijn. Men zou 'l den soldaat niet durven voorzetten. Ja zelfs den gevangene niet. En men bedenke dat de werkman ar beiden moetdus meer behoefte heeft aan goed voedseldan gevangenen of militairen. Moeten dan de fabrikauten hunne betaling verhogen, de werkbazen hun loon? Volstrekt niet. Dat kunnen zij niet. Die betaling is geregeld door de verhouding van vraag en behoefte. Er kunnen evenwel maatregelen genomen worden dat die verhouding gunstiger zij. Altaus men kan zich die vraag vooileggen. Maar dit behoort in de volgende afdeling, of j liever, ik zal de kwestiën over tarief en vrijhandel - want op dat terrein hoort deze zaak voor 'u groot deel thuis - afzunderlijk behandelen, 't Is heel eenvoudig, zooals alles, wanneer men maar in opregtheid zich voorstelt wat de vraag is, en niet met infame bruggemans-taktiek bijten hakt, om wat te verdienen aan onnodige plankjes. Weinig vraagstukken zijn onoplosbaar en 't zou wel heel ongelukkig wezen als 't zoeken naar voldoend levensonder houd onder die weinige kwestiën hoorde Zooals nu de za ken staan, noem ik den toestand vau ons volk schandelijk. Zeven-achtste deel der gehuwde mannen moeten de vrucht baarheid hunner vrouwen verwensen en zeker zouden de vo geltjes die zo vrolijk spijs zoeken en vinden voor hun jon gen met minachting neerzien op 't verwaand mensdomals ze wisten hoe schraal de tafel bereid iswaarom 't aanzit. Ik zeide dat er in Nederland dooréén slechts vier gulden 's jaars aan rundvlees wordt genoten door elk individu. Of liever, dat er zovelen in 't geheel geen vlees eten. En ik hel) reeds enige opmerkingen beantwoord die ik verwachtte op die meedeling. Nu zal ik dezelfde treurige waarheid eens betogen langs anderen weg. Stel dat de opgave der accyn- sen onjuist zijn. Dat er veel wordt gesloken zóveel zelfs dat er in Nederland, niet voor 14 miljoen 's jaars, maar voor tien of twintig malen méér, aan runderen wordt ge slacht. Waar blijft dan dat meerdere vlees? Wie kan 't kopen? De werkman? Immers neen, want al berekende men dat er honderdmaal meer vlees tersluik werd ingevoerd dan aan gegeven, 't blijfl dan toch altijd waar, dat de betaling daar van de middelen van den werkman te bovengaat. Stel verder - maar 't is zo niet - dat hij liever schapen vlees gebruikt, of spek. Dat deze spijs gezonder is, voedzamer, meer warrote-ontwikkelend. Dit belet dan toch niet, dat ook dit schapenvlees moet worden betaald met 25 a 30 centen, en het varkensvlees met 35 a 40 centen het pond. Vanwaar bekomt de werkman die centen, die stuivers? Vanwaar vooral bekomt hij de guldens waartoe ze aangroeien, als men rekent bij week of maand?" Z. M. heeft het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Nieuwe Pekel A opgeheven en vereenigd met dat der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Oude Pekel A en voorts benoemd tot ontv. der dir. bel., in* en uitg. rechten en acc. te Oude Pekel A c. a., de heer J. J. A. de Ponthierthans te Nieuwe Pekel A tot ontv. der dir. bel. en acc. te Oost-Souburg c. a. de heer J. J. Phankert, thans te Goedereeden; alsmede tot ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Zwolle, de heer Jhr. P. A. van Haeftenthans ontv. der dir. bel., in- en uitg. regten en acc. te Doetinchem. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Maandag als in specteur-generaal der kavallerie over het regement dragon ders te Haarlem een inspectie gehouden. - Zaturdag heeft voor het provinciaal gerechtshof in Overijssel de behandeling in hooger beroep plaats gehad te gen den voormalige» predikant J. G. van Eijn wegens het onderhoud van een byzit in de woning, die hij met zijn wettige vrouw bewoonde. De Kabel van de ijzeren pont over den Eijn behoo- rende tot den spoorweg van Zevenaar en Kleefis Zondag 11. gebroken, waardoor de reizigers met een sleepboot moest wor den overgezet. Vrijdag avond wa3 een jongeling van een gegoede familie, student in de rechten, te Utrecht bezig met het la den van een geweer, toen het schot eensklaps afging, met het ongelukkig gevolg, dat hij dood ter aarde viel. Door dit ongeval is de feestviering van het Utrechtsche studenten corps uitgesteld. Zondag voormiddag ten 11 ure is te Haarlem brand ontstaan in de tras- en cemeutmolen het fortuin aan het Vrouwenhek, doch door de hulp van al de brandspuiten spoedig gebluscht. Onlangs werd te Zwolle een kind van een kastelein des nachts onpasselijk, zoodat de vrouw des huizes de meid opriep om de kleine de noodige hulp te verleenen Toen echter na laug roepen en schreeuwen de meid niet voor den dag kwam en ook geen antwoord gaf, ging de vrouw naar het bed en ontstelde niet weinigtoen zij de meid in een zonderlinge houding als dood op het bed vond liggen. Na lang roepen en schudden gaf de gewaande doode eindelijk eenig verward antwoord en was gereed om op te staan doch uit het bed kwam een erge dranklucht en het bleek weldra dat de meid hevig beschonken was; het was echter nog een raadselwaar de meid dien roes had opgedaan daar de winkel zoowel als de kelder afgesloten waren. Het raadsel loste zich spoedig op, toen de vrouw een groote kom op de beddeplauk vond staanwaarin een spons lag. De meid bekende den volgenden morgen, dat zij gewoon was, telkens als zij in den winkel kwamde spons in een der lekbakken van de jenevervaten te doopen en die in de kom uit te drukkendie inzameling was natuurlijk den eenen dag wat meer dan den anderen; den vorigen dag was die al zeer gunstig geweest. De kom bleek ruim 1 Ned. kan te kuDnen bevatten. De kastelein vond het niet raadzaam een zoo vernuftige meid langer in zijn woning te houden en zond haar op staanden voet weg. De synodale commissie, daartoe door de synode der Nederiandsciie Hervormde kerk gemagtigd, heeft onder ze kere voorwaarden het uitsluitend recht tot de uitgave van de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament verkocht aan de bijbel-compagnie Op het voorstel van den hoogleeraar van Oosterzeestrek kende om de zittingen der synode in het openbaar te doen houden is door de commissiebelast met daarover rapport uit te brengen, afwyzend geadviseerd en dit advies door de synode door verwerping van bedoeld voorstel bekrachtigd. Uit Duitschland zijn reeds 70 manden kersen te Bot terdam aangebragt, om naar Engelind te worden verzonden. Ook uit Gelderland verwacht men die spoedig want er schijnt een overvloed te zijn, ook van pruimen en perzikken, min der van appelen en peren. De nieuwe aardappelen uit het Westland zijn reeds op de Leidsche markt aangevoerd. Maandag namiddag van vijf tot half zes ure heeft alhier een hevig onweder plaats gehad, met stortregen ver gezeld, dat gelukkig geen letsel of schade heeft veroorzaakt. By den raad van administratie van het Invalidenhuis te Leiden zijn van een voorstander dezer instellingdie verlangd heeft onbekend te blijven, ontvangen 50/20 kistjes Waterloo-sigarenom aan de manschappen op den gedenk- waardigen dag van Waterloo, den 18 Junij, te worden uit gereikt. De gemeenteraad heeft in zijn zitting van Maandag zich vereenigd met een voorstel van Burg. en Wetli., om aan den aannemer van het leggen eener nieuwe brug aan de Donkersteeg te verleenen een toelage van /"400ingeval hij zijn werk Zaturdag vóór Pinkster geheel oplevertzoodat de brug voor het algemeen gebruik wordt opengesteldals mede afwijzend beschikt op de verzoeken van eenige bewo ners van het Noordeinde, tot behoud van het uurwerk der voormalige Wittepoort. De Thermometer van Fahrenheit teekeiule alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 6 6°,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2