X°. 1616. Woensdag 21 Mei. A". lie Nederlandsche werkman. In liet Weekblad voor NijverheidKoophandel en Zee vaart, de Netlerlandsche Industrieel, is een beschouwing op genomen over de voeding van den Nederlandschen werkman door Multatuliook voor Leiden hoogst belangrijkomdat aldaar een talrijke klasse van werklieden bestaat, wier toestand bij zoo weinigen bekend is, wier lot zoo zeldzaam in hooge kringen juist beoordeeld wordt en omtrent wier belangen de gevoelens vaak zoo uiteenloopen. - De schrijver heeft de waarheid in treffende vormen voorgesteldzoodat men ook binnen Leiden niet behoeft te vragen zijn er zóó want wij gelooven dat er velen zijn. Nu er sprake is van het afschaffen van bestaande en het invoeren van nieuwe be lastingen is de zaak aan de orde en moet het woord van Multatuli ook in uitgebreider kring worden gebragt. //.Maar... laat ons zien wat hier te land wordt gebruikt. In Nederland is volgens officiële opgaven - die ditmaal juist zullen wezen wyl de cyfers moeten overeenstemmen met de ontvangen accijns - aan rundvlees gebruikt voor veertien millioen gulden. Dat is dus gemiddeld ruim vier gulden per hoofd. Dit cyfer is welsprekend. Hier is geen sprake van weelde, van overdaad. Hier helpt geen godsdienstige afkeer van alles wat lijkt naar vrolijkheid, pret, wereldsen zin hier wordt gesproken van 't nodige. Wij beklagen hier den werkmanniet omdat-i verstoken is van Oosterse pracht, van Parijsse verfijning... 't is hier om vlees te doen om vlees dat in zijn weiden groeit. Vlees van de runderen die hij ziet grazen, die hij loeien hoort, in 't veld. Vlees, dat-i ziet te koop hangen in de winkels der slachters. Vlees, dat-i ziet wegvoeren naar Engeland..- Vlees, dat hij overal ziet of waarneemt... behalve op zijn tafel, behalve op zijn schotel, behalve in zijn maag. Vlees dat i noodig heeft om gezond te zijn naar ziel en ligchaam. Om 't werk te verrigten dat van hem geëischt wordt. Vlees, dat zich in hem zou behoren omtezetten in spieren en bloed, met evenredige levenslust, wilskracht en énergie. Is 't niet treurig Men heeft op dit cyfer van vier gulden 'sjaars per hoofd deze beide opmerkingen gemaakt: De opgave van 14 miljoen geslacht rundvlees berust op de geboekte accyns. Er kan gesloken zyn. Ja, zeker is er gesloken. De hatelijke accyns wordt zoveel mogelijk ontdoken. Wie durft het wraken Maar aannemende dat het geslokene 10 pet. bedraagt van 't aangegeven cyfer - méér zal men toch niet durven stellen - dan verhoogt dit de waarde van 't door één persoon 's jaars genoten rund vlees, tot op nog geen f 4^. Verandert dit iets aan de zaak Bovendiende vraag is niet of de armede werkman - ja zelfs de middelstand voor een groot deel - of ze voor vier gulden aan vlees gebruiken, of voor vier en een halfP De treurige waarheid isdat ze geen vlees gebruiken. Dit immers volgt uit de opmerkinghoevelen er in die veertien miljoen deelnemen voor vijftig gulden voor honderd, twehon- derd gulden 'sjaars, en meer. Een twede aanmerking was deze De geringe man gebruikt bij voorkeur varkensvlees of spek. Varkensvlees gebruikt hij weinig. Het is te duur. Spek gebruikt hij - als-i 't betalen kanen dat zullen we straks zien - maar hij gebruikt het Diet bij voorkeur. Volstrekt niet. Althans niet bij voorkeur van smaak. Evenmin omdat hij zich bemoeit met berekeningen over voedingsvermogen of ver warmingskracht van 't vet. Dit laatste zou in allen geval 's zomers geen reden zijn om spek te eten. Het gebruik van spek bij den arme, heeft een andere re den. Hij heeft vet nodig om aardappelen te slikken. Wat het vet in de maag uitwerkt, gaat hem niet aan, hij gebruikt het voor de keel. Scheikundigen die in philantropie doen, die bij hun wetenschap gezond verstand kunnen gebruiken LEIDSCH ItAliKL Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maaudeu. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2| u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. !s avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 nur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. UITHOOFDE VAN DEN FEESTDAG ZAL DONDERDAGAVOND DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. I.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1