Binnenlandse!] Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. En nuals Graaf Willem van Oostervant in plegtigen optogl langs Leiden's straten en grachten trekt, krijgen stadge noot en vreemdeling een zoo getrouw mogelijke voorstelling van zijn uiterlijk voorkomen, maar tevens een indruk van hoogachting en vereering voor den doorluchtigen man die ook voor Leiden goed was en niet te vergeefs heeft geleefd en het Hooge bewind over deze landstreken gevoerd. Z. M. heeft benoemd tot dir. van het postkantoor te Bergen op Zoom, de heer Jhr. G. W. J. van Spengler, thans commies der posterijen van de 2de k 1., tot commies der posterijen van de 2de kl., de heer P. G. E. de Lang, thans commies van de posterijen 3de kl. en van de 3de kl. de heer J. A. Teljertbaus surnumerair der posterijen voorts tot directeur van het postkantoor te 's Gravenhagede heer Mr. B. van Hasselt, thans inspecteur der posterijen te Utrecht, uit welke laatstgemelde betrekking hij op de meest eervolle wijze wordt ontslagentot inspecteur der posterijen voor de provinciën Noord-Holland en Utrecht (standplaats Utrecht) de heer J. A. L. F. Steffensthans dir. van het postkantoor te Ptoermond. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik mogten Zondag het voorregt genieten. HD. veertigste huwelijksvereeniging te herdenken. Zatardag voor dat het gala-diner ten Hove zou aan vangen werd H. K. H. Prinses Frederik ernstig ongesteld, zoo zeer zelfs, dat HH. KK HH. de Prins en Prinses be nevens Prinses Maria hel paleis verlieten en naar HD. pa leis terugkeerden. Gelukkig heeft de hooge patient geene herhaling van den toeval gehadde nacht is rustig maar slapeloos doorgebragt. Heden Maandag was de toestand der Vorstin niet verslimmerd. H. K. H. Prinses Frederik heeft, naar wij met ge noegen vernemen, een rustigen nacht doorgebragt. HD. toestand is merkelijk verbeterd. Het 4de reg. inf. heeft van Z. M. ten geschenke ontvan gen een prachtige buste van |H. M. de Koningin-weduwe, die op de bibliotheek van het regement te Gouda zal wor den geplaatst. 400 genees-, heel- er. verloskundigen uit alle oorden van ons land hebben hunne adhaesie geschonken aan het adres door W. A. G. Kapteyn te Nieuwveen, aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal ingediendtot aanneming der aanhangige geneeskundige wetten. Uit een door het Departement van Financiën openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de vier eerste maanden van 1865 blijkt, dat die middelen hebben bedragen 19,7 13,196,93 tegen f 20,188,134,991 in hetzelfde tijdvak van 1864. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft benoemd tot directeur der hoogere. burgerschool den lslen luit. der inf. W. D. de Hartog, leeraar aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda en tot adj. directeur de heer P. van den Burg, leeraar aan het gymnasium te Nijmegen. Mevr. Offermans - van Hove is vereerd met het buiten gewoon lidmaatschap van de Cercle artistique, littéraire et scietifique te Antwerpen, een onderscheiding die alleen te beurt valt aan artisten van den eersten rang. Als vermoedelijk opvolger van den vice-admiraal Vo- gelpoot als directeur en kommandeur der Marine te Wil lemsoord wordt genoemd de kapitein ter zee Pels Rijcken. De Wekker deelt mede den volgenden Staat van den uitslag van het voorjaarsexamen 186 5 in de verschillende provinciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwij zers geëx. 158, toegel. 71, afgew. 87 hoofdonderwijzeres sen geëx. 40, toegel. 23, afgew. 17; huisonderwijzers geëx. 3, toegel. 3; huisonderwijzeressen geëx. 46, toegel 37, afgew. 9; hulponderwijzers geëx. 433, toegel. 211, afgew. 222; hulponderwijzeressen geëx. 144, toegel. 80, afgew. 64. Meer uitgebreid onderwijs. Fransche: onderwijzers geëx. 130, toegel. 44, afgew. 86; onderwijzeressen geëx, 112, toegel. 66, afgew. 46. - Engelsch onderwijzers geëx. 37, toegel. 14, afgew. 23; onderwijzeressen geëx. 60, toegel. 37 afgew. 23. - Hoogduitsch onderwijzers geëx. 5 0 toegel. 28 afgew. 22 onderwijzeressen geëx. 47 toegel. 33 afgew. 14.- Wiskunde: onderwijzers geëx. 121, toegel. 56, afgew. 65. - Teekeneuonderwijzers geëx. 58, toegel. 37, afgew. 21. - Landbouwkunde: ouderwijzers geëx. 1, toegel. 1. - Gymnastiek: onderwijzers geëx. 56, toegel. 47 afgew. 9. Handwerken onderwijzeressen geëx. 112, toegel. 94, afgew. 18. Den 29sten dezer zal aan de Kon. Mil. Academie te Breda de eerste serie der examens aanvangen van de aspi ranten dingende naar een plaatsing als kadet op bovenge melde academie. Men verneemt dat er zich ongeveer 225 aspiranten voor hebben aangemeld en het aantal opengestelde plaatsen van kadet is als volgt: voor de dienst hier te lande inf. 20, kav., 2, art. 10 en genie 5; voor de dienst in O. 1. inf. 17, kav. 2, art. '8 en genie 3; voor de dienst in West-Indie inf. 1 en art. 1. En bijaldien eenige voor de dienst hier te lande opengestelde plaatsen niet mogten kun nen worden vervuld zal het getal plaatsen voor de inf. in O. I. tot 25 kunnen worden gebragt. Te Schiedam bestaat ook het plan om het halve eeuw getijde der overwinning bij Waterloo te vieren met het hou den van een gecostumeerden optogt te voet en te paard. De barbier A. B. Dirckx te Rotterdam zal op den dag der feestviering van den slag bij Waterloo of daags te vo ren de oude strijders aldaar kosteloos scheren en voor zoo verre zij nog haar hebbendie netjes te friseren en te po- maderenterwijl zij nog een lekker sigaartje toe krijgen. Te Geesteren is een landbouwer gehuwd met zijn aan- behuwde dochter, haar moeder overleden zijnde, hertrouwde haar vader en na diens overlijden haar tweede moeder met gen. landbouwer, die ook weduwenaar geworden zijnde, haar ten huwelijk nam. Naar wij vernemen, bestaat er plan om binnen Lei den een meel en broodfabriek opterigten op denzelfden voet als zulke inrigtingen te 's Hage en te Utrecht bestaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 63°. Zondag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 67°, 's middags te 12 uur 82°, 's namiddags te 4 uur 86°, te 5 uur 85°, te 8 uur 80°, te 10 uur 72°. Maandag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 66°, 's middags te 12 uur 78°, te 4 uur 76°. Op Pinksteren zal te Keulen het Nederrijnsche muziek feest plaats hebben. Het programma is zamengesteld uit den //Paulus" van Mendelssohn, en //Israël in Egypte" van Handel den eersten dag. Den tweeden dag zullen uitgevoerd worden de ouverture van Mozarts Tooverfluit", Haydns //Jaargetijden" (zomer en herfst), de finale van den //Faust" van Schumann en het tweede gedeelte der zevende Symphonie van Beethoven. Voor den derden dag is alleen aangegeven de Symphonie van Hiller //Es muss doch Frühling worden." De Eerste en Tweede Kamer te Hanover hebben een wets-ontwerp aangenomen waar 24,000 th. jaarlijks beschik» baar worden gesteld ten behoeve van de strijders uit de jaren 18131815. Den 25sten Junij zal te Wittenberg de onthulling van het standbeeld van Melanchton plaats hebben. LI. Zondag vierde de beroemde geschiedschrijver, ge heim Regeringsraad Dr. Friedrich von Raumerde oudste in jaren der leeraren aan de Universiteit te Berlijn, zijn 84sten verjaardag, nog in het volle genot zijner geestver mogens, bij welke gelegenheid de Koning hem een exem plaar van de prachtuitgaaf der werken van Frederik den Groote, met eigenhandig inschrift, toezond. - De vermaarde hoogleeraar Ritschlvan de hoogeschool te Bonn, is in die betrekking naar Wurzburg beroepen en heeft dat beroep aangenomen. In een der laatst gehouden zittingen van de Wurtem- burgsche Kamervond elk lid een nieuwe kaart van Europa onder kruisbandop zijn plaats liggenen de voorzitter die ze waarschijnlijk niet ingezien hadgaf kennis dat de exemplaren waren ingekomen en voor de leden bestemd. On beschrijfelijk was aller verbazing, toen het bleek dat op de kaart de linker-Rijnoever als Frausch grondgebied is aange wezen. Uit Weenen wordt berigt dat de maatregel om vrou-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2