Baitenlaadsch Nieuws. De docenten A. Brummelkamp en H. de Cock aan de theologische school te Kampen zijn naar Edinburgh ver trokken ter bijwoning der Synode vau de vereenigde Pres- byteriaansche kerk in Schotland. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft Ds. P. A. F. Nahuys, predikant te ter Aa, op zijn verzoek een eer vol ontslag van de Evangeliebediening verleend integaan 1°. Junij 1865. Beroepen by de Hervormde gemeenten te Zuilichem Ds. J. Noordink te Hijlaardte Linschoten Ds. W. Kraijen- belt te Waspik; en te Gaastmeer Ds. W. Callenbach te Uitwijk. Aangenomen 'het beroep naar Colmschate door den kan didaat D. Th. Uden Masmannaar Moerdijk door den kan didaat W. M. Timmerman en naar Budel door den kandi daat C. G. Bach. Bedankt voor het beroep naar Zuilichem door Ds. D. Niessen te Strijenvoor dat naar Loosduinen door Ds. J. H. Gezelschap te Rhenen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Vroomshoop aan het Overijsselsche ka naal Ds. J. Petersen te Ulzente Boxum Ds. K. Kreulen te Giessendamte Leek Ds. D. K. Krelinga te Oldenhove; te Aalden Ds. K. H. Talen te Onstwedde terwijl Ds. P. Medema te Sexbierum het beroep naar Sliedrecht heeft aan genomen. De Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier zal gehouden worden op Donderdag den löden Junij e. k., des morgens ten tien ure, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de Steenschuur. Naar wy vernemen is op de laatste bijeenkomst van de commissie voor de Volksvoorlezingen van het Departe ment Leiden der Maatschappij, tot Nut van het Algemeen, met een aantal belangstellende en getrouwe bijwoners der Volks voorlezingen gedurende den afgeloopen winterweder het plan gevormd, om in het volgende jaar op nieuw een ten toonstelling te houden van voorwerpendoor werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd. Tot stichting van een Nederlandsch Opvoedingshuis te Leiden, strekkende tot opleiding van onderwijzeressen on der bestuur van Mevr. Elise van Calcar, wordt de hulp en mede werking van onze stal- en landgenooten gevraagd, door het ge ven van rentelooze voorschotten, giften in eens of jaarlijksche bijdragen. Een 30tal meisjes uit den beschaafden stand zul len aldaar onderrigt ontvangen in al hetgeen een opvoedster van jonge kinderen noodig heeft, terwijl daaraan wordt ver bonden een bewaar- of voorbereidingschool voor jonge kin deren uit den beschaafden stand. Tot verwezenlijking van dit plan wordt vereischt een kapitaal van 15000 a 160 00. De zaak zelf behoeft geen aanbeveling, omdat werkelijk de behoefte aan zulk een inrigting wordt erkend door een ieder die belangstellend en onpartijdig vraagt, hoe thans onder wijzeressen worden opgeleid en gevormd en de onbereken- baren invloed erkent, die de opvoeding van jonge kinderen heeft op hun volgend leven, 't Is zelf een onderneming ten algemeenen nutte en van plaatselijk belang, die aanspraak heeft op ondersteuning van de bijzondere liefdadigheid en van de openbare kassen. Heden Zaturdag morgen werd op de R. C. begraafplaats bij de Zijlpoort het lijk ter aarde besteld van Johannes Rietbergen, die juist op dien dag zijn 7 5 jaar zou hebben voleindigd. Hij streed eenmaal bij Waterloo en werd begif tigd met het ridderkruis der militaire Willemsorde. Hij wor stelde menigmaal met den dood, die hij zijn prooi ontrukte, door het redden van drenkelingenwaarvoor hij driemaal het zilver eermetaal verkreeg en ook eenmaal een legaat van f 500 uit erkentelijkheid voor betoonde redding. Als schipper van Leiden op Haarlem heeft hij om zijn eerlijk en trouwe dienst, zijn vriendelijkheid en voorkomenheid een goeden naam ver worven waaraan Dr. Beets in zijn schetsen uit het volks leven hulde bewees. Een zevental ridders van de Militaire Willemsorde, ook met andere decoratien versierd, waren in den begrafenisstoet, en toen het lijk in de groeve was neder- gelaten trad een uit hun midden voor, die een 27tal jaren met den overledene het schippersveer had bediend en als krijgsmakker een woord van hulde, op een zeer gepaste wijze wijdde aan de diensten van een man, die in zijn kring niet te vergeefs had geleefdmaar door moedige en menschlie- vende daden zich achtenswaardig had gemaakt. De oudste zoon betuigde daarvoor met een hartelijk woord zijn dank. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 6 2°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Zaturdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 58°, 's middags te .12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 75°, Woensdag morgen werd op de Mülheimer heide een groote parade der garnizoenen van Keulen en Deutz gehou den. Ten half negen ure kwam de Koning, met de Prinsen, den Vorst von Hohenzollern en andere aanzienlijke personen, benevens een talrijken staf aldaar aan werd door de troepen en een uitgelezen publiek waaronder ook eenige, dames te paard, eerbiedig begroet, en voegde, by het rijden langs het front, iedere afdeeling//Goede morgen!" toe. Z. M. betoonde zich, na den afloop der parade, ten uiterste voldaan nadat hij zich de met militaire decoratien versierde officieren en manschappen had laten voorstellenvolgde het verleenen van ridderorden aan officieren der troepen, die medegewerkt hadden, reed de Koning het front der troepen andermaal laugs, en nam toen, onder daverend gejuich der toeschou wers, afscheid. Ten negen ure is de Koningin naar Coblenz afgereisden ten half elf ure de Koning naar Ingenheim bij Darmstadt, om aldaar den Keizer en de Keizerin vhn Rusland te be zoeken terwijl de Kroonprins Woensdag namiddag eerst naar Benrath en Donderdag van daar naar Berlijn terug reist. De Koningin keert van Coblenz weder naar Baden-Baden terug. De academische jeugd der Luiksche Universiteit is voornemens, tegen November aanstaande, een internationaal congres van studenten bijeen te roepenom te beraadslagen over verschillende quaestiënzoowel op het gebied van on derwijs als van staatkunde. Volgens berigt uit Bentheim heeft de Nederl. Minister van Binnenl. Zaken, de heer Thorbeckebij gelegenheid van de feestmaaltijd door den Prins van Bentheim op zijn kas teel bij de opening van deu spoorweg van Almelo naar Salzbergen gegeveneen feestdronk ingesteld op den Koning van Hanover; de Prins van Bentheim heeft een toast uit- gebragt op den Koning der Nederlanden. Men heeft berekend, dat gedurende de beide laatst verloopen maanden te Parijs niet minder dan 12 millioen francs in openbare veilingen voor schilderijen is besteed. Blijkens berigten uit Noord-Amerika heeft de presi dent op 4 Mei eene proclamatie uitgevaardigd van den vol genden inhoud. Aangezien uit bewijzen, in het bureau van het Ministerie van Oorlog voorhanden, blijkt, dat het ver moorden van den heer Lincoln en den aanslag op het leven van den heer Seward hebben plaats gehad op aansporing vanin overleg met en door toedoen van Jefferson Davis Jacob Thompson, Clemens C. Clay, Beverley Tucker, George N. Sander, W. C. Cleary en andere oproerige landverraders, in opstand tegen het gouvernement der Ver. Staten zijnde en in Canada een wijkplaats vindende, zoo worden de vol gende belooningen uitgeloofd voor het vatten dier personen op het grondgebied der Unie, te weten 100,000 doll, voor Davis, 50;000 doll, voor Cleary en 2 5,000 doll, voor ieder van de anderen. «FFICIUEL NIEaJlVS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Maandag den 22sten Mei 1865 'snamiddags ten half 3 uren. Onderwerpen: 1°. Voordragt ter zake de vervroegde op levering van de St. Jans-brug. 2°. Adres van het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederijter bekoming van gemeentegrond. 3°. Adressen van diverse ingezetenen der gemeente in den omtrek van de voormalige Witte-poort, tot behoud van een uurwerk aldaar. 4°. Voordragt betref fende stukken, door het gemeentebestuur van Utrecht inge zonden. 5°. Plans en voorwaarden tot a. het schoonmaken invoegen en herstellen der gemetselde wallenb. het schoon maken invoegen en herstellen der gemetselde bruggen. 6°. Rekening van de dienstdoende Schutterij, dienst 1864. 7°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire begrooting over 1864 vat) het Werkhuis.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2