Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. welken vorm ookwerden toegepastooi tot de inenting te noodzaken. Men moest aan geeue ongevaccineerde kinderen den toegang op de scholen weigeren of moeijeiijk maken. Die vrij algemeen in toepassing gebragte maatregel is onnoodig en ondoeltreffend. Onnoodigwant een gezond kind zal geen besmetting met zich brengen^ Wordt het aangetast, dan blyft het van zelf te huis, even als in andere ziekten. Ondoel treffend want de vaccine waarborgt op den duur niet eens tegen de kinderziekte, en moet, naar men thans wil, ge durig herhaald worden. Dus zou men in allen geval een be wijs moeten hebben, dat het kind van tijd tot tijd, b. v. om de vijf jaar, op nieuw gevaccineerd wasom het wezeu- lijke doel te bereiken." Z. M. heeft benoemd tot kommandeurs der orde van den Nederlandschen Leeuw de Ministers G. H. Betz, J. D. Fransen van der Putte en Mr. E. J. J. B. Cremersen tot burgemeester der gemeente de Bilt in Utrecht Jhr. H. van den Bosch. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming door de afdee- lingen der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Am sterdam gedaan, als1°. door de natuurkundige afdeeling tot voorzitter Prof. F. C. Donders, tot ondervoorzitter Prof. J. van Geunstot nieuwe leden Prof. J. H. Boogaard te Lei den en L. Cohen Stuart te Delft. 2°. door de letterkundige afdeeling tot voorzitter Prof. Opzoomer, tot ondervoorzitter Prof. W. Moll en tot nieuw lid Prof. P. J. Veth te Leiden, Dr. A. Naber te Zwolle, Th. Borret te Vogelenzang, Prof. C. M. Francken te Groningen en Prof. S. Hoekstra Bz. te Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet tot bekrach tiging van eenige artt. in de concessie tot aanleg en exploi tatie van een haven te Scheveningen met Spoorwegverbinding. Idem, tot bekrachtiging van eenige artt. in de concessie tot exploitatie van den Noord-Hollandsclien staatsspoorweg. - Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Junij e. k., bevorderd tot op- zigter van den waterstaat der 3de kl. de opzigter der 4de kl. J. van Kluyve. Bij gelijke beschikking is, na voorafgaand vergelijkend examen benoemd tot opzigter van den water- slaat der 4de kl. J. W. de Koster. De Minister van Oorlog heeft ter kennisse van het leger gebragt het besluit Z. M. onzen gcëerbiedigden Koning, waarbij Z. M. heeft ingesteld een eereteeken voor liendie in 1813-15 in Nederlandsche dienst hun leven waagden, of wel tot de Nederl. strijdmagt behoorde. Z. Exc. heeft daarbij den wensch uitgedrukt, dat de eerste uitreiking van dat eereteeken plaats hebbe bij gelegenheid van het feest, dat te Leiden zal gehouden worden ter gedachtenis van het halve eeuwfeest van den slag bij Waterloo. Aan het adres betreffende de geneeskundige wetsont werpen, onlangs door de HH. van den Heuvel, Imans en Snellen bij de Eerste Kacoer der Staten-generaal ingedieud hebben reeds 270 geneeskundigen uit verschillende steden en gemeenten hunne adhaesie verleend, omstreeks 225 med. doctores, ruim 40 sted. en plattelandsheelmeesters en enkele apothekers. Tegen het tijdstip der discussiën over de ont werpen zal aan de Eerste Kamer mededeeling worden ge daan van de namen dergenen, die van hunne adhaesie deden blijken. Uit sommige steden is het getal adhaesiën betrek kelijk groot: Uit Groningen 14 (4 hoogleeraren 10 med. doctores), 's Gravenhage 21 Haarlem 16, 's Bosch 5, Leeu warden 13, Leiden 8, Nijmegen 6, Gouda 5, Veendam 5, Goes 4, Zierikzee 5 enz. Adressen van gelijke strekking meerendeels tevens zich aansluitende bij het uit Utrecht in gediende zijn reeds, of worden binnen kort verzonden uit Botterdam van wege de vereeniging van med. doctores, al daar, uit Dordrecht, Zwolle, MiddelburgZaandam en wei- ligt uit andere plaatsen. Uit de circulaire van het hoofdbestuur van het fonds Voor de gewapende dienst aan de districts-commissien strek kende. ten geleide van het manifest, blijkt, dat Z. M. thans aan dat fonds een som van ƒ50 0 heeft geschonken. Naar men verneemt zal er a. s. Zondag middag op het terras van het groot stedelijk Badhuis te Scheveningen muziek worden uitgvoerd. Te Oidemarkt in Overijssel zijn dezer dagen verkocht 4 kippeneijeren voor 30 cents. Zij wogen 3.| Ned. ons en wa ren door een hen van gewone grootte in den tijd van een week gelegd. Aangenomen het beroep naar Zwartsluis door Ds. A. van der Flier, th. dr. en pred. te Broek op Langendijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 62°,'des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 5 3°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 62c, 's middags te L2 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°, Uit Aken meldt mendat de Koning namens den Koning der Nederlanden is verwelkomd door den gen-maj. Knoop en den heer v. d. Does de Willebois commissaris des Konings in Limburg. In den avond van den 14den was de stad ter gelegenheid van de feestelijkheid prachtig geïllumineerd den volgenden dag heeft de Koning den grondsteen gelegd voor de polytechnische school; des namid dags heeft in de prachtige keizerszaal een gastmaal plaats gehad voor 5 64 personen. Maandag was Aken in feestgewaad. Ten vier ure in den namiddag waren alle autoriteiten, de geestelijkheid, de provinciale vertegenwoordiging en deputatiën van een aantal gemeenten aan het station bijeen. Ten half zes kwam de rijk versierde extra-trein met den Koning, de Koningin en de Prinsen aan, die door de autoriteiten begroet werden. Onder het gelui der klokken en het lossen van het geschut reed men naar het gouvernementsgebouw. De Koning heeft bij de inhuldigingsplegtigheid voor het stadhuis op de aanspraak van den landdags-maarschalk onge veer het volgende geantwoordHet is hartverheffendde Voorzienigheid te kunnen dank zeggen, voor een gelukkig verleden, sedert een halve eeuw voor de Rhijnprovinciën be staande. De vereeniging van die provincie met Pruissen heeft naar alle rigtingen groote voordeelen verspreidmijn Koninklijke voorgangers zij daarvoor dank gebragt. Ik zeg der provincie dank voor alles, wat zij bij het feest van he den heeft uitgesproken. Mijn Koninklijke taak zal het zijn, den gelukkigen toestand der Rijnlanden te bevorderenen ik vertrouw, dat dit ons in grondwettige zamenwerking zal gelukken. God bescherme Pruissen Zondag is het dorp Leeste in Hanover, terwijl de groote meerderheid der bevolking ter kerk was, door een ge- duchten brand geteisterddie te half elf uur uitbarstte en binnen weinig tyds 33 woningen vernielde. Gelukkig heeft niemand daarbij het leven verloren. Uit het derde deel van de werken van Lavoisier, dat eerstdaags te Parijs het licht zal zien zal blijken dat die beroemde scheikundige zich reeds in de vorige eeuw bezig hield met meteorologische waarnemingenmet het doel om het weder vier en twintig uren te voren te voorspellen. Hy had toen evenwel den electro-magnetischen telegraaf niet tot zijne dienst, zoodat hij zijne proefnemingen heeft moeten staken, omdat hem het middel ontbrak ze in de praktijk nuttig te doen zijn. De meisjes en vrouwen in dienst bij de Parijsche waschvrouwen hebben het voorbeeld der hoedenmakers-, rij tuigmakers- en andere gezellen gevolgd, en het werk gestaakt; zij verlangen drie francs daags loon en niet meer dan acht uren daags te arbeiden. Thans werken zij elf uren en krij gen twee francs. Reeds drie weken duurt deze waschstaking en de Parijzenaars zijn er in geen geringe verlegenheid door gebragt. De manufaktuurhandelaars hebben er het meeste voordeel by want er wordt veel nieuw ondergoed gemaakt. Laatstleden Donderdag avond heeft te Hartlepool een geduchte ontploffing plaats gehad aan boord van een met gaz-kolen geladen schip. Terwijl de gezagvoerder eenige vrien den bij zich in de kajuit had en een hunner een sigaar op stak, ontstond een geduchte losbarsting, die de kapitein tegen den grond wierp en kwetsteeen der schepelingen over boord wierp en de luiken 30 voet hoog in de lucht slingerde. Door snel verleende hulp werd de tegelijkertijd ontstane brand in het schip gebluscht.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2