Binnenlandsch Nieuws. brengt, tot maatstaf 9telt. Die maatstaf is valsch en geen middel, om luister bij te zetten aan de stichting, die Lei den tot roem strekken moet en het vaderland ten zegen van wege het licht der wetenschap dat zij verspreidt en de hoop der natie die binnen haar wordt gekweekt en ge vormd. De academie is Leiden tot eer eu der burgerij niet tot last, maar tot onberekenbaar voordeel, zij het ook meer en meer tot een waar genoegen telkens ah studenten en bur gers met elkander verkeeren en feestvieren. De noódiging van het gemeentebestuur tot deelneming aan de feestelijke viering van de stichting der Leidsche Hooge- school vinde weerklank bij de burgerij en het wapperen der vlaggen, zoowel als de sierlijke verlichting der straten, de goede en welwillende stemming der burgerij en het voor beeld van <tegeriug eu aanzienlijken zullen aan de vreem delingen die onze feesten bezoeken leeren dat er een drie voudig snoer bestaat: Nederland, Leiden en Academie. Z. M. heejit W. Verhoeven, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgem. der gem. Dinther; eu benoemd tot burgem. der gem. Dinther A. Kerkhif, secretaris dier gem. en van Slochteren N. Th. Wildeman voorts aan Mr. D. J. baron Mackayop zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als attaché bij het Nederlandsch corps diplo matique. Z. M. heeft bij besluit van 10 Mei 11. een eereteeken ingesteld voor hen, die in de jaren 1813-1815 in Neder- landsche dienst een werkzaam aandeel hebben gehad aan de altijd gedenkwaardige krijgsverrigtingen ter herstelling en bevestiging van Nederland's onafhankelijk volksbestaan. Het beslaat in een zilveren kruis met vijf armen, gedragen aan een oranjelint. - In de zitting der Tweede Kamer van heden Dingsdag is het reglement op het beleid der regering in de kolonie Curaqao met 48 tegen 3 stemmen aangenomen. De discussie over het wetsontwerp tot wijziging der ge meentewet, wat betreft de plaatselijke belastingen is bepaald op Donderdag 18 Mei. Voor den ontworpen spoorweg van Scheveningen langs 's Gravenhage en Woerden naar Utrecht en van daar langs Amersfoort en Deventer naar Almelo, met een zytak naar Leiden en van een spoorweg van Amsterdam langs Weesp, het fort Uitermeer en Hilversum naar Amersfoort is, vol gen het programma, benoodigd een kapitaal van 24 millioen guldens met een rijks-, provinciaal en gemeentesubsidie van 1,800,000. Het kapitaal is verdeeld in 40 duizend aandeelen van 600, waarvan 1/7 beschikbaar voor Neder land. Gedurende de constructie wordt 5 pCt. rente uitge keerd. - Zaturdag 11. had een werkman bij de Holl.Spoorweg- Maatschappy te Haarlem het ongeluk bij het voortduwen van een waggon te vallen en met zijn hoofd te geraken on der een volgenden waggondie inede werd voortgeduwd ten gevolge waarvan hij dadelijk overleed een vrouw en 3 kinderen nalatende. Twee luitenants van het garnizoen te Leeuwarden wil den Zaturdag 11. hunne bekwaamheid in het zwemmen too- uen door zich geheel gekleed en met hun sabel aangegespt de diepe gracht achter den Prinsentuin overtezwemmen. Een der zwemmers de 1ste luit. v. R. bereikte de overzijde, doch de andere, de 2de luit. v. L. zonk eensklaps op korten af stand daarvan. Eer men hem te hulp was gekomen was hij een lijk. Te Gorredijk werd dezer dagen een echtpaar begra ven; - de 86jarige vrouw had haren 90jarigen echtgenoot slechts twee dagen overleefd. De commiezen te Appingadam hebben den leeraar bij de Israëlitische gemeente te Appingadam bekeurd als heb bende zich, zonder patent als zaakwaarnemer, ingelaten met een paar jongelieden van zijn kerkgenootschap, door tus- schenkomst van wederzijdsche ouders, aan elkander te re- kommanderen, waardoor vermoedelijk een huwelijk tot stand zal komenen waarvoor hy dan ook wel beloond zoude worden. Ofschoon gezegden leeraar een zeer kleine boete moet zyn voorgesteld, heeft zijn weleerw. echter vermeend zich hierover tot den Minister te moeten wenden. Vrijdag 11. heeft bij de Nederduitsche Hervormde ge meente te 's Gravenhage de persoonlijke driejarige kerkvisi tatie plaats gehad, waarbij een groot aantal leden van den Algemeenen Kerkeraad op nieuw bezwaren hebben ingediend tegen Ds. J. C. Zaalberg, gegrond op zijn uitgegeven Paasch- preek. Eenige leden hebben hem in staat van beschuldiging gesteld door het indienen van een formele aanklagt bij het klassikaal bestuurterwijl bovendien aan de klassikale kerk- visitatoren werd beteekend een onlangs door den kerkeraad genomen besluit, waarbij de prediking van Ds. Zaalberg is verklaard geen evangeliebediening en zijne bediening van doop en avondmaal eene heiligschennis te zijn. Te Arnhem heeft 11. Zondag D9. P. Dijksterhuis ge dachtenis gevierd van zijne 2 5jarige ambtsbediening als pre dikant bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk in Nederland. Een voormalige kweekeliug der Leidsche theologische school, Ds. J. H. L. Roozemeyer te Nieuwe Loosdrecht, geeft in hei tijdschrift de Vereeniging een zeer bevattelijke eu toch wijsgeerige beschouwing over het geloof des harten en het geloof op gezag; - overwaardig om te worden ge lezen en overwogen door ieder, die den invloed der weten schap op hart en leven niet miskennende, de eischen van verstand en hart op godsdienstig gebied wil doen gelden. Die beschouwing is tevens een proeve, dat de beoefening der moderne theologie volstrekt geen nadeel kan loebrengeu aan een ernstige opvatting van het gewigtig werk der evan geliebediening en dat uit de Leidsche theologische school nog menigeen te voorschijn komt, die niet zwerende bij het woord des meesters, zelfstandig en gemoedelijk onderzoekt en kiestwat verstand hart en geweten hem als waarheid aannemelijk maken na een vlijtige waarneming van die col- legiën, waarop onpartijdig en volledig de waarheid in de verschillende richtingen wordt voorgedragen. Wy waar deren bovenal die proeve, omdat daarin het bewijs te vin den is, wat trouwens ook uit andere feiten te putten was, dat de opleiding voor het leeraarsambt aan de Leidsche theologische faculteit niet behoeft te worden geschuwd maar in grondigheid en volledigheid niet achterstaat bij die aan andere academiënals er slechts bij den kweekeling de noo- dige ernst van het leven en voor de gewigtige betrekking wordt gevonden. De handhaving van de eer der Leidsche academie staat te zeer in verband met het belang van Lei den dan dat niet elke gepaste aanleiding daartoe gretig door ons zou worden aangegrepen- 't is een algemeen plaatselijk belang, dat met onze aanstaande feesten ook in verband staat. Heden Dingsdag middag viel een dienstmeisje Lena Brugmans, oud 17 jaren, bezig met het schoonmaken van eeu vloermat op den kant van den wal aan de Stille Rijn al hier in het water. Toen men haar miste en zocht vond men haar lyk. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend Ook de wetenschap bloeit. - De heeren mrs. J. H. Waller DiemontG. J. Keiser en A. van der Does de Bye zul len het tijdschrift: //Het recht in Nederlandscb-Indië." voort zetten en hierdoor weder een bewijs leveren dat men zich in Nederland vergistwanneer men denkt dat hier alleen voor praktische ducaten gewerkt wordt. Maar ook de ondeugd bloeit. - De te Singapore ont vreemde ongestempelde bankbilletten van f 10 zyn op Java, na met valsche stempels te zijn gemerktdoor Chinezen in omloop gebragt. De politie echter heeft reeds de verdachte personen in hechtenis genomen. Tot directeur der Java-Bank is, in plaats van den af tredenden directeur, den heer J. A. Stok, benoemd de heer Jhr. Mr. F. Junius van Hemert. Aan het Batav. Handelsb. wordt het volgende ontleend Wij vernemen dat de Kamer van Koophandel en Nyver- heid alhier aan de Regering haar advies heeft ingezonden over het wetsontwerp op de tarievenvau welk advies de hoofdstrekking is een uniform invoerrecht van 6 pCt. met een overgang van 5 tot 10 jaren, en een uuiform uitvoer recht, op de meeste artikelen van 2 pCt., op koffij voor- loopig van 5 pCt., zonder overgang.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2