N°. 1610. Woensdag 17 Mei. A0. 1/865. De Leidsche Studentenfeesten. De feestelyke gedachtenisviering van de stichting der Leidsche Hoogeschool heeft waarde voor de Leidsche bur gerij en de Leidsche studentenfeesten zijn ook tegelyk volks feesten. Soms schijnt het, alsof de academie-burgers niet tot de Leidsche burgerij behooren en meer dan in onze jeugd is een dagelijksch vriendschappelijk verkeereen vertrouwelyken en onverhinderden omgang met een vrijen toegang tot de huis gezinnen der fatsoenlijke burgers onder de uitzonderingen te teilen. Vroeger, ofschoon toch ook eene behoorlyke en noo- dige afscheiding van verkeer in sociëteiten plaats vondzag men meer een vertrouwelijkheid en gemeenzaamheid onder de standendie den Leidsch student ook aan de burgers deed hechtenniet enkel omdat zy toevallig een academiestad bewoonden. Thans bepaalt zich de vriendschappelijke aanraking 't meest tot de vijfjarige feesten. De Leidsche studenten of feren daaraan veel op; want niet onaanzienlijk zijn de kos ten die zij zich getroosten voor den gecostumeerden optogt en van verdere beschikkingen voor den feestelijken ontvangst, zoodat het budget van het corpsvan de sociëteitvan ieder lid in het jubeljaar aanmerkelijk hooger is en de belasting om de kosten te dekkenof het vrijwillig offer dat zij bren gen voor hun niet onbeduidend is. - Gaarne zal de Leidsche burgerij dat erkennen door van hare zyde belangstelling in die feestviering te betoonen en blijken te geven van ijverige medewerking om daaraan luister bij te zetten, 't Moge voor sommigen ook al het karakter van een vijfjarige belasting hebbener vloeijen toch ook aangename dagen en ontmoe tingen uit voort. Men ontvangt en ontmoet van elders ko mende bloedverwauten vrienden academiekennissen - men maakt kennis en hoevele teedere verbindtenissen zijn niet aangegaan ten gevolge van de Leidsche studentenfeesten 1 Wat vooral aan die feesten waarde geeft, 't is de aangename en ongewone toondie dan heerscht en steeds door velen vurig gewenscht werdmaar tot nog toe buiten die feesten weinig te bespeuren is, wanneer de Leidenaars zich op openbare plaat sen tot gezellig verkeer en een aangename uitspanning ver eenigen en er een stijfheidkoelheid en afgemeten omgaug bestaat, die men zeldzaam elders aantreft, waar men toch ook aristocratischegeleerde en vermogende familien vindtdie veeleer door gulheid en vriendelijkheid dan door stand of vermogen algemeene achting zoeken en genieten. Het bezit van een Hoogeschool is voor Leiden van groote waarde. Niet daarin ligt het meeste en belangrykste voor deel, zoo als menigeen meent, dat de studenten zooveel by- dragen in de plaatselijke accijnsen, die van broodvleesch wijn en gedistilleerd worden gehevenwant dan zou die waarde zeer afnemen en onbeduidend worden als de plaatse lijke verbruikbelastingen worden afgeschaft. Niet daarom viert men feest met de studentenomdat in die dagen zoovelen van elders komen, die door het verbruik van accijnspligtige voor werpen zoo aanzienlijke voordeelen aan de gemeentekas ver zekert, want zulk een tolpligtigheid strookt niet met de poezij van onze feestelijke stemming. De waarde ligt dieper; het bezit eener Hoogeschool is een bron van stoffelijke en zede lijke welvaart, die voor stad en burgerjj mildelyk vloeit, zoo men haar slechts opmerkt en verstandig leidt. - Leiden zou te groot zijn en te veel woningen bezittenzoo zy het personeel der bevolking misttedal aan de academie ver bonden is. De burgerij zou alles duurder moeten betalen of van elders moeten ontbieden, als niet voor neringbedryf en handel een ruim debiet onder dat personeel gevonden wordt. Menige stand in den breeden zoom der burgerijdie van en door anderen leven moet, zou geen bestaan kunnen vinden, als hij het niet had van hetgeen de levenswijze van dat per soneel voor het dagelyksch vertier en de rustelooze bedrijvig heid oplevert. Leiden zou niet den rang innemen in de rei der Nederlandsche steden, die het thans doet, wanneer het de academie moest missen. En daarom is het niet verstan dig, maar ook niet waar, niet dankbaar, maar ook niet edeldat menwat de academie aan een gemeentekas op- 1 LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regel»/0.76. Iedere regel meer 12 J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels O.fO, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen ra* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 n.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 85 m. 'savonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uui. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Aoeijnsea dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. ii.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1