Binnenlandsch Nieuws. b. Voor het onderwijs in de beginse len der wiskunde c. Voor het onderw. in het teekenen: f 21290,87 ten en een kaart van Zeelandalles keu rig bwerkt. Bovenal dit werk is zoo tijdig in het licht verschenen, dat nu iedereen zich vooraf op de hoogte kan stellen van de gewigtige ge beurtenis u4t den strijd met Vlaanderen, die ook door van Lennep bezongen is. - Wij onthouden ons van een schets daarvan te gevenomdat de aanschaffing van het werk zelve door ons zeer wordt aanbevolen eensdeelsom het door ons op den voorgrond geplaatste hoofddoel; maar anderdeels, om eenigermate te erkennen die verdiensten van den schrijver en de uitstekende zorgen des uitgevers, die wat meer ver- dieueu dan de eer, die hun toekomt, en aanspraak hebben op een ruim debiet tot vergoeding der aanzienlijke kosten, aan de uitgave verbonden. De firma Jac. Hazenberg Cz. be toont ook in dit opzicht weder wat zy aanvaardt met voor beeldige keurigheid uittevoeren en geen kosten te ontzien om wat fraais te leverengelijk dit werkje uitmunt door druk papiervorm en billijken prys. Z. M. heeft benoemd tot griffier by het kantongerecht te Ootmarsum Mr. A. van Laeradvocaat te Zwolle; en tot rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee Mr. P. van der Meer Mohr, thans kantonrechter aldaar; alsmede tot commissaris van politie in de kolonie Suriname den heer A. Beydals, thans commissaris van politie te Nijmegen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij den plaat- selyken staf, tot maj. en plaatsel. komen, van de 3de kl. te Grave, den kapt. van de 1ste kl. J. A. Spieringhs, van het 6de reg. inf.; by het wapen der inf., bij het 1ste reg., tot kapt. van de 3de kl. den lsten luit-adjud. G. J. H. van Eelders, van het corps, alsmede den lsten luit. H, F. Alings, van het 7de reg.; bij het 2de reg., tot lsten luit. de 2de luits. F. H. Knebel en J. C. Vervate, beiden van het corps; hij het 3de reg., tot kapt. van de 3de kl., de 1ste luits.- adjudants J. W. P. Dörr, van het lste, en J. Delfos den Doren, van het 7de reg., alsmede den lsten luit. W. G. M. Arensma, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luits. J. Sipkens en D. Sprée beiden van het corps; bij het 4de reg., tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. A. G. H. van der Poel, van het corps; bij het 6de reg., tot maj., den kapt. van de lste kl. J. A. K. W. Beeckman van het corps; tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. H. J. B. Stolp, van het 3de reg.; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. H. J. van Steevering, van het corps; bij het 6de reg.; tot kol. en kommand, van het corps, den luit.-kol. J. P. A. Cantzelaarvan den staf van het wapendirecteur van de normaal-schietschooltot kap. van de 3de kl. (naar ouder dom van rang) den 2sten luit.-adj. A. II. Otterbeinvan het corps; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luit. J. J. G. van Berkelmede van het corps; bij het 7de reg., tot lsten luit. (uaar ouderdom van rang) den 2den luit. H. P. W. Egé, van het 2de reg.; bij het 8ste reg., tot maj. den kapt. van de lste kl. R. M. Verniers van der Loeff, van het 3de reg.; tot kapt. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. H. T. Picard van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. (naar ouder dom van raug) de 2de luits. A. Zijlstra en J. M. Bichel- meijer; beide van het corps; tot directeur der normaal-schiet school den maj. A. W. P. Weitzel, van het 8ste reg. inf., en hem in het verband daarmede over te plaatsen bij den staf van het wapenalsmede goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen, bij het reg. gren. en jagers, den kapt. A. C. T. Gevers Leuvenvan het 4de reg inf.voorts pen sioen verleend aan de hoofd- en verdere officierenals aan C. A. T. Vogel, kol.-komm. van het 6de reg. inf., f 1800; L. A. W. de Witte Eeckout, maj. 5de reg. inf. ,f 1300J, P. F. Francke, maj. plaatsel. komm. der 3de kl. te Grave, 1300 H. A. W. G. Buif, kapt. 8ste reg. inf.f 1080; G. H. Schmidt, kapt. 4de reg. inf., f 1080; T. F. J. Vee- ren, kapt. lste reg. inf., f 1036 S. C. L. Meschkap. 3de reg. inf., 9 90. Op Donderdag den llden Mei, zal de gewone audiëntie van den Minister van Financiën niet plaats hebben. Dingsdag avond werd te 's Hage met zonsondergang in het noordwesten een prachtige verheveling gezien de lucht stond in die streek in vuurrooden gloedwaartegen eenige donkere wolken sterk afstaken. De weerkaatsing van dit licht op torens en vensters was zeer schoon; er had geen verschieten van stralen plaats maar de gloed verfiaauwde langzamerhand en verdween eindelijk geheel iu het westen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft de jaarwedde van den geneesheer van het Stedelyk Ziekenhuis vastgesteld op f6500. De commissie in Zuid-Holland tot het afnemen van de examens, volgens de wet op het lager onderwijs, heeft hare vijftiende zitting, sedert de invoering der nieuwe wet gehouden van 19 April tot en met 6 Mei. Wat de cijfers betreftis dit de uitslag geweest A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: Getal Toege- Afge kund. laten, wezen. Hoofdonderwijzers 34 16 19 Hoofdonderwijzeressen 6 3 8 Hulponderwijzers 70 36 34 Hulponderwijzeresseu 26 11 15 B. In de vakken van het meer uitge breid lager onderwijs a. Voor het onderw. in de beginselen der kennis van de levende talen In de Fransche taal Onderwijzers 29 II 18 Onderwijzeressen 2 6 11 15 In de Engelsche taal Onderwijzers 13 7 6 Onderwijzeressen 10 4 6 In de Hoogduitsche taal Onderwijzers 13 3 10 Onderwijzeressen 16 8 8 Onderwijzers 27 10 17 Onderwijzers 4 4 0 cl. Voorhet onderw. in de gymnastiek Onderwijzers 4 13 e. Voor het onderw. in de handwer ken voor meisjes Onderwijzeressen 18 12 6 Uit Amsterdam meldt men van 8 Mei: /vHeden over leed alhier de schout bij nacht J. J. van der Moore kom- mandant en directeur der marine te Amsterdamridder van de orde van de Ned. Leeuw." De heer César Segers, kandidaat tot de H. D. bij de Waalsche kerk, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Leersum aangenomen. De Vereeniging voor Christelijk Nationaal schoolon derwijs heeft in het jaar loopende van 31 Oct. 1863 tot 30 Oct. 1864 ontvangen in giften voor ééns 7131,01 en jaarlijks f 17507,30, behalve nog 145 51,936 voor be paalde doeleinden. - Zij heeft daarvan betaald aan diverse toelagen f 780,— giften aan bijzondere scholen 1700, subsidien 7000,— kostgelden voor kweekelingen te Nijmegen Utrecht en Groningen 4500,— subsidien aan opleidingsklassen te Rotterdam Groningen enz. 1450,— 3 reizende agenten 2576,14® drukloonen n 1977,20 allerhande kosten 1307,5 2® Tot leden van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Hoofdkiesdistrict 's Gravenhage. Ingekomen 636 bil- lettenvan onwaarde 5, geldige stemmen 631, volstrekte meerderheid 316 stemmen. Herkozen de aftredende leden, de heeren W. K, van Gennep met 578 Jhr. Mr. H. J. van der Heim met 561 Mr. D. Léon met 652 J. W. van der Schooren met 544 en S. A. van Hoogstraten met 481 stemmen. Jhr. L. J. H. Ridder van der Schueren verkreeg 137 stemmen. Hoofdkiesdistrict Leyderdorp. Uitgebragt 384 geldige stem-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2