N°. 1605. Donderdag 11 Mei. Ue Leidsche Studentenfeesten. LEIDSOH O A It L Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen en ko9t voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 ra.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 n. 51 m.; 4 ii. 44 m.; 9 nen op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteuds 3 u., de overige dagen, uitgezonderd dt*9 Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 ii ;'s namiddags te 8 u. 35 ra. 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. tFet houdersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nnr. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsea, dagelijks van 82 unr en van 47 uur;der In- eu Uitgaande Rechten eu Acoijnsen dagelijks van 9 1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdatreu Donderdag van 92 uur. run ZegelRegistrat ie dagelijks van 84; van de Hypotheken ;en het Kadaster van 94 unr. i. Sedert 1 835 bestaat de gewoonte, dat in het vijfde jaar telkens de 9tichtiug der Leidsche Hoogeschool door de Stu denten wordt herdacht door het houden van een maskerade. Vroeger geschiedde dat nu en dan op den dag der stich ting, 8 Februarij, en meermalen was het dan vriezend of dam pig weder, met besneeuwde of morsige straten. Sedert 1850 koos men daarvoor de maand Junij aan het einde van den academische;; cursus en meer hoop gevend op gunstig we der. Vroeger was de maskerade eenvoudiger eu bestond in sledevaarten en in verschillende tafereelen uit de geschiede nis of koddige voorstellingen uit het levenlater en thans is een gecostumeerde optogt, een geschiedkundige voorstel ling, een rijke en kostbare herinnering aan de dagen van ouds daarvoor in de plaats gekomen. Vroeger werden in korte trekken bij openbare aankondiging of aanplakking de nieuws gierigen bekend gemaakt met het plan der maskeradelater brengt een uitvoerig programma den belanghebbenden toe schouwer eenigermate op de hoogte, waaruit den gecostuineerden optogt bestaat en wie de personen zijn die daartoe zullen medewerken: Wat meer zegt een, zoo grondig en berede neerd mogelijk, uit de voorhanden zijnde historische bron nen geput geschrift, soms, tot de dikte van een boekdeel uitgebreidstelt ieder in de gelegenheidom vóór den op togt zich te verplaatsen in den tijd en in de omstandighe den en onder de personenwaartoe de geschiedkundige voor stelling betrekking heeft. Het geheel geeft ons althans den indruk, dat de Leidsche maskerades grootelijks verschillen met de carnevals- en momusoptogten die men elders in en buiten ons vaderland houdt en integendeel in haren aard en beteekenis strooken met de eischendie men doet aan een door en voor de wetenschap gevormd zedelijk ligcbaam ge lijk is het Studentencorps der Leidsche Hoogeschool, dat in de keuze en voorstelling van de geschiedkundige voorstelling de blijken geeft, van den hoogen en waardigen stand van beschaafde welopgevoede, voor wetenschap en waarheid ijverig blakende kweekelingen. 't Strekt dus waarlijk niet tot bewijs, dat men het Leiilsch Studentencorps vereert, wanneer men van den gecostumeer- den optogt niet anders weet te spreken dan over de pracht en den rijkdom der costumen en over de orde van den trein. Zij die aan de maskerade, beter den gecostumeerden optogt, deel namen trachten zooveel mogelijk te gelijken in hun ge heel uiterlijk op den persoon die zij voorstellen en in onzen tijd van moderne begrippen, behoort het juist ook, op het we zen der zaken te letten en niet enkel op den vorm. Zij mis kennen hel doel van de voorstelling en beleedigen de ont werpers, die met zooveel opoffering van tijd, moeite en geld de voorstelling geven, en die den optogt beschouwen als een beweegbaar wassenbeeldenspel onder de kermisvertoonin- genen geen indruk hebben of gevoel van belangstelling voor de gewigtige gebeurtenis, die men koos en over de reden waarom men die koos. Zagen we ook steeds met be langstelling meer van nabij de kleeding der historische per sonen wanneer daartoe gelegenheid gegeven werddie be langstelling werd gewekt en gevoed door de beschrijving die vooraf het licht zag en, die derhalve op een waardige wijze de maskerade wil beschouwen en zoo het betaamt zich wil in staat stellenom wien het vraagt rekenschap te geven van hetgeen hij bij den optogt zag- hij schaffe zich dat ge schrift aan, waarin hij voldoening voor zijn weetgierigheid zal vinden. Ue heer van Cattenburchsecretaris der commissie tot re geling van den optogt, verdient allen lof voor de geschied kundige aanteekeningen die hij verzameldeter opheldering van de maskerade die voorstellen zal: de intogt der Hol landers binnen Zierikzee onder Jonker Willem, Grave van Oostervant in 1304. Die lof ditmaal bijzonder, omdat het werk is beknopt, zoodat menigeen door de lezing van een dik boekdeel niet wordt afgeschrikt, maar toch volledig,— grondig en wetenschappelijk, maar toch duidelijk en bevat telijk. Dat werk is verrijkt met een portret, 3 wapenkaar-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1