Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. gemeentebesturen niet tegen de volstrekte willekeur van een Minister, die de Koninklijke magtiging weigeren kan op elk raadsbesluit, dat niet strookt met zijn beginsel, dat ieder ingezeten betaalt naar zijn inkomen, rechtstreeks en niet langs zijwegen. Tegen dat dwangmiddel is geen wederstand moge lijk en helaas, niemand heeft er nog ooit opgelet! Wij willen dus geen afschaffing van de plaatselijke ver bruiksbelasting op deu doof de Regering voorgestelden voet. - Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Schayk C. Lors- kensen van Deventer Mr. H. R. van Marle; tot subst.-grif- fier bij de arr.-rechtbank te Tiel Mr. N. J. van Luttervelt, adv. aldaar; voorts aan L. W. Wernink, op zijn verz.eerv. ontslagen als kapt. bij de dd. schutt. te Leiden en benoemd bij de dd. schutt. te Leiden tot kapt. S. P. H. Noorden dorp, thans Isten luit.; tot lsten luit. J. H. van Wensen thans 2den luit.tot 2den luit. Mr. H. W. Stuff ken thans serg. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sluis c. a. de heer C. L. de Smet, thans ontvanger der in- en uit gaande rechten te Wernhout; voorts tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van de belasting op de gouden en zilveren werken te Groningen de heer C. Scheltus, thans controleur der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Sneek. In de zitting der Tweede Kamer van heden Dings- dag zijn de overige artikelen van het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de suikeraccijns behandeld en nadat een amendement van den heer van Bosse op art. 3 9 is verwor pen, wordt de geheele wet aangenomen met 44 tegen 6 stemmen. Vervolgens is een aanvang gemaakt met de behandeling der. wetsontwerpen tot vaststelling van de reglementen op het beleid der Regering in de kolonie Suriname en Curasao. I)e Koning van Pruissen heeft den Nederlandschen vice- admiraal May de ridderorde van den Rooden Adelaar1ste kl. geschonken. Maandag heeft op Eik en Duinen bij 's Hage de pleg- tige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot der begaafde tooueelkunstenaresse mevr. Stoopendaal de laat ste overgeblevene der artisten van het Zuid-Hollandsche too- neel-, eerst onder den leiding van den grooten Ward Bingley, later van zijnen zoon en schoonzoon Bingley en Hoedt. De houten stellaadje van de stadsbrug te Zutphen is bijna geheel gereedgelijkt volkomen op diewelke vroe ger voor de spoorwegbrug werd opgerigt. Men verwacht eerst daags het ijzerwerk uit Keulen waarna men spoedig tot het leggen der brug kan overgaan. Er wordt in den omtrek van het station voortdurend druk gewerkt; het bouwen eener brugwachterswoning, het plaveijen van den oprid het ge reed maken van kleine draaischrijven het bouwen van lood sen het aanvoeren van grint enz., dit alles geeft voortdu rend veel drukte en aan vele handen werk. Bij het vermeerderen der treinen vermeerdert ook het getal reizigers, hetwelk nu door elkander 7 a 800 per dag be draagt, waarom het zeker niet ondoelmatig zijn zou nog een of twee treinen meer te doen loopen daar de uren van vertrek en aankomst nog al ongelijkmatig verdeeld ziju. Zoo vertrekken van hier de twee eerste treinen eerst 4.} uur na elkander (6.15 en 10.50) terwijl er 's avonds twee zeer spoedig op elkander volgen (6.10 en 8.10). Hetzelfde is ook met het vertrek uit Arnhem het geval, waar 's morgens en 's middags ongeveer hetzelfde verschil bestaat. Het druk ker verkeer dezen zomer en de correspondentie op Deventer en Hengelo, welke spoedig staat geopend te worden, zal hierin misschien een zeer wenschelijke verandering brengen. Zaturdag namiddag ontstond te Besooijen brand ten huize vati een bakker, welke zoo spoedig toenam dat, niet tegenstaande het brandwezeu en ook de Sprangsche brand spuit ten spoedigste tegenwoordig en werkzaam warendat gebouw, benevens nog drie andere woningen, alsmede de looijerlj van den heer Oliefierdoor de droogte en schaarsch te van water, in korten tijd een prooi der vlammen werden. Gelukkig dat naast deze looijerij geene woningen waren an ders zouden die ook door het vuur vernield en de Gerefor meerde kerk en pastorij van Ds. S. D. Sègal ernstig bedreigd zijn geworden; welke heer nu met den schrik is vrijgeko men. Men doet onderzoek naar de oorzaak van den brand. De Reglbank te. Leiden heeft heden Dingsdag uitspraak gedaan iu de vordering der stad Leiden tegen de gemeente Zoeterwoude tot terugbekoming van achterstallige intressen of kapitaal in der tijd volgens het beweeren van den eischer door de stad Leiden ten behoeve der gemeente Zoeterwoude voorgeschoten tot afkoop van zekere lasten genaamd de bot tingen en riemtalen. De RegtbaDk heeft, overeenkomstig de conclusien van den Otficier van Justitie, beide vorderin gen aan de stad Leiden ontzegd maar daarentegen de re- conventioneele vordering van de gemeente Zoeterwoude strek kende tot terugbekoming van het onverschuldigd betaalde voor zooverre daartegen de verjaring niet in den weg staat, toegewezen. De pleidooijen voor den arrondissements-rechtbank al hier betreffende het beheer der kerkelijke goederen van de Nederd. Herv. gemeente te Leiden zyn nu bepaald op 30 Mei eerstkomende. Bij de verkiezing voor drie leden der Provinciale Sta len vati Zuid-Holland, hoofdkiesdistrict Leiden, zjjn 367 van de 1010 kiesgerechtigden in de gemeente Leiden opge komen tot het inleveren van stembriefjes. Ten aanzien van den werkman in de fabriek der firma Ably van Oudendorp en Comp., die zoo noodlottig Zatur dag 11. het leven verloor, wordt ons nog het volgende me degedeeld De verslagene was een zeer oppassend werkman die bijna zijn gansche leven aan die fabriek heeft doorgebragt, die bovendierr gedurende de nachtelijke uren als klapwaker ge trouw zijn pligt heeft vervuld en zich immer een zorgend en liefderijk echtgenoot heeft getoond, die door ieder werd geprezen en wiens noodlottig uiteinde bij allen die hem ge kend hebben den smartelijksten indruk achterlaat. Hij laat een huisvrouw na en drie nog zeer jonge kinde renwaarvan één ernstig ziek is en die nu van alle hulp en steun beroofd hopeloos achterblijven. Mogten weldenken- den wat willen afzonderen om die ongelukkigen te hulp te komen en dat aan bovengenoemde firma bezorgenzij zul len dit welgeplaatste medelijden met de beste vruchten ge kroond zien en voor zich zelf de voldoening smaken de gevol gen eener dergelijke, onbeschrijfelijk vreeselijkegebeurtenis zooveel mogelijk te helpen verligten. Alhier heeft heden het gerucht geloopen van een on heildat op de spoorwegbrug te Zutphen zou zijn voorge vallen. Waaraan dat gerucht zijn oorsprong verschuldigd is, is onbekend maar wij kunnen gelukkig op de meest stellige wijze mededeelen dat dit gerucht uit de lucht gegrepen is en dat niets hoegenaamd bij die brug is voorgevallen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 723, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 6 7°, 's middags te 12 uur 66", 's namiddags te 4 uur 65°. -Brussel is de geboortestad van den beruchten moor denaar van Lincoln. Zijn vader heette Junius Brutus Booth, die in 1796 te Londen geboren na een stormachtige jeugd zich aan het tooneel verbondin strijd met de wenschen zijner familie. Hij reisde Belgie en Holland door en kwam op 19jarigen ouderdom te Brussel. Hij huwde een zekere dame Wilkes of Wilkiedie weldra het leven gaf aan het wezen, dat thans zulk een treurige rol heeft gespeeld. Zijn vader die een hoogst oploopend karakter bezathad ook verschil lende moorden op zijn geweten, zoodat de appel, in deze, ook niet ver van den boom is gevallen. In verscheidene steden der Rijnprovinciën worden vër- tegenwoordigers gekozen tot bijwoning der plegtigheden te Aken op 14 en 15 Junij eerstk. te vieren, naar aanleiding van de aanhechting dier provincie aan Pruissen voor een halve eeuw. Te Keulen is mede een voorstel in den Ge meenteraad gedaan tot het benoemen van gedelegeerden bij die feesten maar het Ï3 met een groote meerderheid van de hand gewezen. De meikevers komen dit jaar in Frankrijk en voorna melijk in den Elsa9 en in Picardie in zulk een groot aan-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2