N°. 1604. Woensdag 10 Mei Een nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen. (Slot.) LEIDSCH Deze Couraut verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 ti. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u. 42 n».; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u ;'s namiddags te 8 u. 35 m. *8 avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijbs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uut. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- eu Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het thans weder gewijzigd plan tot afschaffing der plaat selijke verbruiksbelastingen zou onvoorwaardelijk door ons worden geroemd en onze onbepaalde goedkeuring verwerven wanneer het door een ministerie van de verschillende rigtin- gen die van 1853 tot 1862 aan het Bewind waren wasvoor- gesteld. Van een Thorbeckiaansch-Ministerie hadden we recht iets anders en beters te verwachtenmaar daarin zijn wij te leurgesteld. Het voor ons liggend plan heeft een radicaal gebrek, daarin naar ons oordeel bestaande, dat niet, gelijk het betaamde, het belang der belastingschuldigen dat van het Rijk en dat van de gemeenten als één geheel is beschouwd, waar het goldt de heffing van een directe belasting naar grondslagen, die den uiterlijken stand of de levenswijze be treffenals redelijken maatstaf voor het vermoedelijk inkomen der ingezetenen. Het Rijk zal de personele belasting heffen op hetzelfde gebiedwaarop ook vele gemeenten gaan oog sten en daaruit vloeit noodwendig voort uitmergeling van den grondwaarop beide azen en waarvan de belastingschul dige het slagtoffer wordt. En nog zou dat oogsten goede vruchten kunnen dragen en geen nadeel aan de belasting schuldigen toebrengen, indien ieders deel of grond op het zelfde gebied was afgeperkt bijv. het Ryk een belasting op de inkomsten de gemeente een op de vertering- maar dat is het juist wat over het hoofd wordt geziendewijl het Rijk bij een algemeenen maatregel de grondslagen aanwijst voor een belastingdie veeleer en veelmeer liggen onder het bereik der gemeentebesturen omdat zij bekend zijn met al wat de plaatselij ke gesteldheid en den bijzonderen toestand der ingezetenen betreft. Wij keuren het plan afom dezelfde re den die de Minister Betz beweegt om het plan te verde digen namelijk de herziening der personele belasting van het Rijk, voorwaarde voor den afstand van bet 4/5 deel der opbrengst aan de gemeenten. Die voorwaarde sterkt ons in het vermoeden, dat de Minister een bovenmatige opdrijving van die belasting op het oog heeft, door middel van een algemeene opneming der huurwaarde enz. vau alle perce len in die fiscaliteit kan hij een vergoeding vinden voor de schijnbare en onbestemde edelmoedigheid, die hij jegens de gemeenten aanneemtmaar tevens het middelom die per sonele belasting te maken tot een ondragelijke of onbillijke last. Een ander gewigtig bezwaar ligt in de volstrekte onthou ding van elke andere bemoeijing dan de medeteekening der stukken door den Minister van Biunenlandsche Zaken. De schrijver van het belangrijk geschrift, de ontwerper eu ver dediger der gemeentewet, de heer Thorbecke, laat zyn ambt genoot voor de financiën plannen ontwerpenvoordragen wijzigen veranderen intrekken en aanvullen die zeer naauw in verband staan met het binnenlandsch bestuur en de be langen der gemeenten- maar nimmer mengde hij zich in de daarover gevoerde mondelinge onderhandelingen. En nu de tijd bepaald werdwaarop de openbare beraadslagingen over die wetsontwerpen zullen aanvangenverneemt men dat de Minister Thorbecke zich op reis begaf, eenige dagen zal afwezig blijven en de plegtige opening van den spoorweg te Kampen zal bijwonen. Ligt in het een en het ander niet een duidelijk teeken dat die Minister zich om het lot van die wetsontwerpen weinig bekreunt en zich niet wil mengen iu den strijdom aan zijn ambtgenoot overtelaten of te ver spelen de overwinning te verzekereu. Op de toekomst het oog vestigendevragen wij ons zei ven af, ziende op de kolom der overgelegde statendie den invloed van het plan op de geldmiddelen van de gemeenten aanduiden welke maatstaf tot beoordeeling zal de Rege ring nemen bij de overlegging der plaatselijke verordenin gen op de heffing van hoofdelijke omslagen of eigen directe belastingen? Juist die geheimzinnigheid en weifelzucht, by den Minister Betz optemerken wekten bij ons achterdocht en doen ons denken aan het voornemenom de gemeentebe sturen te verpligten tot een maatregel die men zelf niet aan durftde heffing van een iucometax. De wet waarborgt de

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1