Buitenlaiidsch Nieuws. Door de geneesheren A. H. van den Heuvel, M. ïmans en H. Snellen is een adres ingediend bij de Eerste Kamer der Staten-Generaalinhoudende hunne beswaren te gen de door de Tweede Kamer aangenomen geneeskundige wetsontwerpenmet eerbiedig maar dringend verzoek tot ver werping daarvan. Aan dit adres hebben bereids 4 5 genees kundigen hunne goedkeuring en adhaesie geschonkenna melijk 4 hoogleeraren, 30 med. doctores en 11 chirurgen, allen binnen Utrecht woonachtig. Naar men verneemt is het wetsontwerp tot regeling der concessien in de afdeelingen der Tweede Kamer alge meen afgekeurdomdat de bestaande hoogst gebrekkige toe stand op een onbegrijpelijke wijze wordt bestendigd en geen waarborgen worden gegeven tegen ministerieele willekeur en onbetamelijk winstbejag. Op a. s. Donderdag, den 11 den dezer, zal de ge wone audiëntie van den Minister van Finantien niet plaats hebben. De voorgenomen algemeene Evangelische conferentie zal te Amsterdam of te 's Hage niet in September van dit jaar, maar van 1866 gehouden worden. 22 Hervormde predikanten hebben zich verklaard te pre diken in zoodanige gemeenten van ons vaderland waar zulks begeerd wordt. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland zijn Vrijdag, na afgelegd examen, als candi- daat-notaris toegelaten de heerenMr. J. W. de Feyfer Mr. C. H. Q. StrijenJ. NolenJ. N. van der Boon en J. C. van der Mandele. Het geschenk in zilver door de stad Amsterdam, be stemd om ter herinnering van het zilveren huwelijksfeest HH. MM. de Koning en Koningin te worden aangeboden zal eerstdaags tegelijk met dat van de stad Rotterdam naar zijn bestemming worden overgebragt. De Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs hield Vrijdag 2 8 April te Utrecht hare jaarverga dering ouder het voorzitterschap van Mr. J. de Neufville. De Vereeniging telt ongeveer 3300 leden en 1000 begun stigers. De rekening van het vorig jaar sloot met een nadee- lig saldo van ruim 2500, terwijl sedert October 11. door verschillende omstandigheden circa f 1200 aan jaarlijksche bijdragen moest worden afgeschreven. Onder de door de ver gadering genomen besluiten behoort ook de uitnoodiging bg circulaire aan de Protestantsche leeraars om minstens een maal 'sjaars de zaak van het onderwijs ter sprake te bren gen in een opzettelijk daartoe te bestemmen spreekbeurt. In den namiddag van 11. Dingsdag, ongeveer ten 6 urewilde een schuit met stroo onder de brug van den spoorweg over het Spaarne te Haarlem doorvaren. Deze schuit kon, doordien zij te hoog geladen wasmoeijelijk onder die brug doorkomen. Terwijl zij zich nog daaronder bevondpas seerde de trein, met het gevolg, dat de lading der schuit door het vuur, dat uit den rooster van den locomotief viel, in vlam werd gezet en spoedig geheel was verteerd. Ook de schuit verbrandde voor een groot deelmaar de brug be kwam ten gevolge van doeltreffende maatregelen weinig schade. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Haarlo en Waterhoek de kand. Dr. P. H. Roessingh; te Zuilichem Ds. D. Bresser te Strijen te Hattem Ds. F. W. Merens te Vlissingen te Berkel en Rodenrijs Ds. N. Warmolts te Ger- kesklooster; te Bleskensgraaf Ds. J. J. Ruys te Oude- en Nieuwe Wetering. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Bunschoten Ds. J. Nentjes op het eiland Urk. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad wordt het volgende ontleend De in dit jaargetijde ongewone droogte, die in vele stre ken van Java het rijstgewas bedreigde, is gelukkig door over vloedige regens vervangen, waardoor de gevreesde schade zeer verminderd worden zal. Intusschen blijft de duurte der rijst, die in de laatste twintig jaren voortdurend in prijs is ge stegen en wier. productie niet toeneemt in verhouding tot de toename der bevolking, een onrustbarend verschijnsel. Belangrijke tijdingen van politieken aard zijn noch van Java noch van de buitenbezittingen te vermelden. Onze troe pen te Sintang hebben van koortsen veel te lijden gehad nog altijd is de rust in die streken niet hersteld, ofschoon het gevaar voor onze nederzettingen als geweken beschouwd worden kan. Men schrijft uit Soerakavta; Over de spoorwegaange legenheden zijn de gevoelens verschillend. Eenige beweren dat de lijn in het laatst van 1866 of begin van 1867 tot hier in werking zal zijn; anderen denken dat de voltooijing nog jaren zal duren. - Met kracht en energie wordt er ge werkt. De heer de Bordes is wel de man onder wiens lei ding waarschijnlijk de lijn zeer spoedig in werking zal zyn. Er zijn hier ook aanhangers van de plannen vau den heer Stieltjes en niet zonder reden. De gekozen rigting schijnt nog al gebreken te hebben zoodat een andere maatschappij daarop een speculatie baseert, namelijk de tramroad-maat- schappij van Samarang naar Djocja via Magelang. Heden Zaturdag middag is Jan Montagne, een van de beste werklieden in de fabriek van de firma Ablyvan Oudendorp en comp. bezig om een pees te werpeu op een van de pollies tot het in beweging brengen van een kaard- machine, vastgeraakt tusschen pees en pollietengevolge waarvan hij eenige malen werd rondgevoerd door de ma chine, die in een minuut 80 maal ronddraait. Niettegen staande de machine dadelyk gestopt werd bleef het ontzielde lijk aan den as hangen. Hij laat een vrouw met 4 kinderen na, wonende in de Boomersteeg achter het Levendaal. Het was een oppassend man door wiens rampspoedig overlijden zijn huisgezin broodeloos is geraakt en dadelijk hulp van de weldadigheid behoeft. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 6RC, 's namiddags te 4 uur 62°. De gezondheidstoestand van Koning Leopold van België blijft voortdurend zorgwekkend. Maandag avond is de rust te Luik vrij ernstig ver stoord ter zake der begrafenis van het lijk van den repetitor Leopold Brasseurzoon van den hoogleeraar van dien naam bij de school der mijnen. De rector had geweigerd, een vaandel voor die begrafenis te geven hetwelk in der tijd door Koning Leopold aan het Luiksche studenten-corps is vereerd. Eenige honderden jongelieden zijn daarop te hoop geloopen en hebben de glazen van het huis des rectors, den heer Kupferschlageringeworpen. De politie is eerst versche nen nadat de studenten waren uiteengegaan. Het blijkt uit het ingestelde onderzoek omtrent de ontploffingwelke in de rue Madame te Lyon heeft plaats gehad, dat de persoon, die daarbij gewond werd en gear resteerd is, kruid fabriceerde voor den sluikhandel. De protestantsche hoofdkerk te Dublin eene der schoon ste gedenkteekenen van oude bouwkunst ruim 600 jaren oud, was in zoodanigen staat vau verval, dat men vreesde het weldra in puin te zien nederliggen. Zij is nu geheel hersteld en in volkomen goeden staat gebragt na een arbeid van vier jaren, door den heer Guinness, bierbrouwer te Dublin, die alles alleen heeft bezorgd en betaaldten bedrage eener som, die niet verre blijft van de f 2,000,000, Men berigt uit Stockholm dat de Koningin Louise, geboren Prinses der Nederlanden, des namiddags van 25 April jl. zich ernstig heeft bezeerd door een val. Uit het rijtuig stappende, geraakte de reglervoet derwijze in de cri noline verward, dat de koningin voor den ingang van het paleis nederviel. Met hulp van eenige personendie terstond bijstand verleenden, werd zij in de nabij zijnde appartemen ten van de Prinses Louise, hare dochter, geleid. De Ko ningin zal verscheidene dagen hare kamer moeten houden tot bespoediging der genezing van de wonde aan het been. Prinses Louise is nog voordurend lijdende, hoewel haar toestand niet onrustbarend is. Een der voornaamste vrijmetselaarsloges in Frankrijk heeft besloten den rouw aantenemen wegens den dood van den heer Lincoln. Aan zijn weduwe is een adres van rouw beklag gezonden door de gezamenlijke predikanten der natio nale Protestantsche kerken in Frankrijk. Keizerin Eugènie schijnt hare rol van regentes ernstig op te nemen. Zij moet verklaard hebben eenmaal per week onafhankelijk van den ministerraad één dag met iederen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2