Buiteniandscli Nieuws. slechts verwarring kunnen te weeg brengen. Er zijn er on der onze kamerledendie er bijzoudere slag van hebben om als zij over A. aan den gang zijn er het geheele alpha bet by te halen. Zoo vinden deze het thans ook gepast, om in dit verslag een woordje over het zegel der dagbladen te plaatsen, en te verklaren, dat zij tegen de afschaffing daarvan stemmen zullen als de plaatselijke verbruiksbelas tingen komen te vervallen. Wanneer zullen de dagbladen toch eens verlost worden van degenendie hun lot eerst van de wetten op den jenever of het bier dan van het ver hoogd suiker rendement, en nu van de stedelijke accijnsen afhankelijk willen maken. Wij dweepen niet met het plan om het dagbladzegel te laten varenmaar dewijl het een maal bestaat, zal de wensch toch wel niet overdreveu zijn naar een eenvoudige beslissing der vraag: zal die afschaffing plaats hebben, ja of neen? Wil deze die vraag eerst beant woorden als hij weet hoe met de gemeentelijke accijnsen en gene hoe het met den drawback zal gaandan kan het nog lang duren eer zij is opgelost. Volgens de voordragt op het zegelregt zou dat met 1 July niet meer van de dag bladen geheven worden. Met het oog op dezen termijn is liet noodzakelijk dat de kamer haar gevoelen spoedig na het hervatten der zittingen doe blijken. Immers, als deze voor dragt wet wordt, zal zij eene belangrijke verandering in het bestuur der dagbladen aanbrengen. Daarvoor zijn velerlei maat regelen noodigtot welker voorbereiding in het gunstigste geval slechts de termijn van een maand gelaten zal worden. Wanneer de thans bestaande ongewisheid langer duurt, ge raken de dagbladen in een moeijelijken toestand, daar hun de strikt noodzakelijke tijd voor hunne reorganisatie onthou den wordt. Wij vertrouwen dat de vele ledenwelke in de verslagen zooveel sympathie voor de dagbladpers hebben be toond, dit in overweging zullen willeu nemen, en het hunne bijdragen om de beslissing, welke zij dan ook zijn moge, niet te doen uitstellen." De Minister van Binnenlandsche zaken is heden uit de residentie vertrokken en heeft zich het eerst naar Rot terdam begeven. Men verzekert dat die Minister eenige dagen zal afwezig blijven en den 10 dezer de opening van den spoorweg van Zwolle naar Kampen bijwonen. Het Gemeente-Badhuis te Scheveningen zal op Zondag 7 Mei aanst. worden geopend. De Muziek-uitvoeringen op liet terras zullen eerst op Zondag, 4 Junij eerstkomende, een aanvang nemen. De heeren J. Z. Mazel, Mr. W. N. Lantsheer, D. Bles, A. J. M. Bar. v. BrienenH. F. G. N. Camp, L. HanedoesB. Kopersmit, Mr. J. M. Piepers, J. W. v. d. Schooren Mr. N. J. W. Smallenburg, Jhr. H. Steengracht d'OosterlandtMr. C. VosmaerDr. A. Vrolik en Mr. PI. F. Bar. v. Zuylen v. Nyevelt hebben zich tot eene commissie gevormd, met het doel te trachten, door middel van jaarlijk- sche geldelijke bijdragen een fonds daar te stellen, bestemd tot de vorming eener verzameling schilderijen van de beste he- dendaag9che Nederl. meestersbij voorkeur aan te koopen op 's Gravenhaagsche tentoonstellingen. Yan Bergen-op-Zoom wordt dd. 30 April gemeld: Heden herdachten de gezamenlyke ridders der Militaire Wil lemsorde het BOjarig bestaan dezer instelling. Men vereenigde zich des avouds aan een souper in het Neerlandsch Koffij- huisof liever gezegd by den alle militairen bekenden Pol derboer. De feestvierendenten getale van negenhadden tot president den gepensioneerden luit.-kol. van het O. I. leger Bijl de Vroe, ridder der Militaire Willemsorde 3de klasse, die in een aierlijken feestdronk den insteller der orde, wijlen onzen geëerbiedigden Koning Willem Iherdacht. Vele toasten werden op het Koninklijk Hui9op het leger, op de marine, en de O.-I. landmagt uitgebragt, en duurde dit feest tot laat in den morgen voort. De muziek van het 3de regement infant, heeft bij deze ware militaire feest viering blijken van belangstelling gegeven. Te Utrecht bestaat het plan tot uitbreiding van de aldaar gevestigde inrigting voor behoeftige blinden, waarvoor de ondersteuning der bijzondere liefdadigheid wordt inge roepen. Den lsten Mei is de lijn Tilburg-Boxtel voor het pu bliek verkeer opengesteld. Te Oisterwijk en te Boxtel heb ben eenige festiviteiten plaats gehad. Er zullen dagelijks vijf treinen van Boxtel naar Breda en terug loopen terwijl men doorloopende kaarten kan bekomen tot Rotterdam en Ant werpen en tusschenliggende stations. -De regenten van het nieuwe Isr. weeshuis te Amster dam hebben den architect, den heer Outshoorn, een prachtig zilveren pièce de milieu aangeboden, als bewijs van erken telijkheid voor zijne ten deze belangeloos bewezen diensten. Dezer dagen heeft men te Utrecht in een huis aan het Vreeburg, bij het wegnemen van oude behangsels, een verborgen kastje ontdekt, waarin 300 tienguldensstukken gevonden werden. - Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oudewater Ds. P. van den Hoofakker Houtzage, pred. te Ter Neuzen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Wichmond door den kandidaat C. G. W. Muller Massis. Onze geleerde stadgenoot Dr. G. D. J. Schotel deelt in het laatst uitgekomen 3e stuk der Godgeleerde bijdragen een en ander mede uit de kerkelijke geschiedenis der Ne derlanden, ook betreffende Ds. Petrus Weiland, waaruit blijkt wanneer en op welke wijze zijn overgang uit de Hervormde tot de Remonstrantsche kerk heeft plaats gehad. Opgenomen in het Staten collegie te Leiden in September 1773 ver klaarde hij den 20 December 177 8 ruim 5 jaren later, dat hij zich in het geval bevonddat hij de formulieren der Hervormde kerk met een gemoed niet koude ondertee kenen, als behelzende in zich eenige leerstukken, van welke waarheid hij voor zich zelve niet verzekerd was, en welke hij uit dezen hoofde ook aan anderen niet konde prediken, waartoe hij, proponent wordende, zich zoude moeten ver- pligten door zijne ouderteekeningbegrijpende dat het met de oprechtheiI en eerlijkheid des gemoeds niet bestaanbaar was iets te beloven, 't welk hij niet kon volbrengen." Prof. Siegenbeek deelt in zijn levensberigt van Weiland mede, //dat hij zich dan ook tot hel kerkgenootschap der Remon stranten vervoegde." Het bouwen van een hulplocaal voor de studenten sociëteit Minerva op het plein de Ruïne alhierten dienste van de aanstaande academiefeesten is thans aangenomen voor de som van f 5 77 5 door J. P. Rietbergen, P. van der Kamp, J. van Lith Jr., en andere aannemers, te Leide* 's Hage en Delft. In den vroegen morgen van heden Donderdag is aan een boom bij de tent op het plantsoen aan de Hoogewoerds- poort het lijk gevonden van een onbekend persoon die zich door zelfmoord van het leven heeft beroofd. Hij had nevens de boom geplaatst een schipperswateremmer en scheen schip per te zijn geweest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 5 5 te 8 uur 63', 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 64°. Eerlang zal te Brussel een studenten congres worden gehouden. De stad Ahaus is 11. Zaturdag andermaal door brand geteisterd; 18 woningen zijn een prooi der vlammen geworden. Te Brunswyk is de vertegenwoordiging buitengewoon bijeenteroepen om een voordragt te behandelen tot het ver» leenen van gelden ten behoeve van den wederopbouw van het Hertogelijk slot. Keizer Napoleon heeft op reis naar Algerië een let terkundige medegenomendie een dagboek zal schrijven tegen eene belooning van 1500 francs 's maands. Keizerin Eugenie is gedurende de afwezigheid des Kei zers regentes. Yan hel; Keizerlijk decreet is schriftelijk aan den senaat kennis gegeven. De magt der regentes is echter zeer beperkt. //Hunne bedoeling" zegt de Keizer in zijn de creet, wis echter niet dat de Keizerin-regentes door hare ouderteekening magtiging kan verleenen tot eenig senatus-con- 9ultof tot eenige wet, die niet op het oogenblik voor den senaat, het wetgevend ligchaam en den staatsraad aanhan gig is." Men zegt, dat de Keizer zijn gemalin in het eerst niet tot regentes wilde benoemendaar hij geen regentschap noodig achtte, omdat hij zijne staten niet verliet. Hij heeft echter eindelijk aan den wensch der ministers toegegeven, Zondag hebben, na demi s, de aartsbisschop van Albi, en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2