N°. 1599. Donderdag 4 Mei. A°. 1809^ n. uuuueruag 4 mei. a Hen nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen. LEIDSGH DAGBLAD! Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhngeDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; L u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 ii. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. '9 nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poftbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u ;'s namiddags te 8 u. 35 ra. fsavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton I en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische deu 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur'9 av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandagen Donderdag te 11 uui. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect 19 te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Heohten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastiugeu, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. VI. 't I9 mogelijk, misschien wel hoogstwaarschijnlijk, dat het plan, dat wij bestredenin de Tweede Kamer bij meerder heid van stemmen, al is het ook met een geringe, wordt aangenomenwant er zyn twee omstandigheden, die er mede in verband staan en tocb buiten Terband moesten blijven. Een tractaat met Frankrijk, waarvoor de wijn moet zyn ontheven van den plaatselijke aecijnsdie daarop nog in vele gemeenten bestaaten de census voor kiesbevoegdheiddie men behouden wil, al is het ook dat men de Rijkskohieren van de personele belasting met de plaatselijke kohieren in eensmelt of gemeenteopcenten als Rijksopcenten in aanslag neemt. Tegen zulke beweegredenen helpt geen eerlyke strijd met zulk een verloochening van beginselen is het zelfs niet mogelijk strijd te voerenmaar gelukkig, de nadeelige ge volgen zullen niet achterblijven. Het Rijk staat af 21 opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen, waardoor de gemeenten 25 opcenten boven de thans geheven wordende 15 opcenten zullen heffen. Het verschil voor de grondeigenaars, is van weinig betee- kenismaar ofschoon zij toch meer betalenzij zullen voor de kiesbevoegdheid hunne aanslagen met 1/6 zien verminderen. Werkelijk wordt de census derhalve veranderd en wie nu kiezer was voor de Tweede Kamer der Stateu-Generaal en voor de Pro vinciale Statenzal door die veraudering zijn kiesbevoegd heid zien verminderen Het Rijk blijft heffen de personele belastingwaarbij de 20 Rijksopcenten worden ingesmolten, en 9taat 4/5 van de opbrengst af aan de gemeenten, die daaraan behoefte heb ben. Er zijn gemeenten, die dat 4/5 geheel behoeven en nog daarenboven een hoofdelijken omslag moeten heffen die dezelfde grondslagen nemen als zij geen andere kunnen vinden. Niemand heeft lust in een plaatselijke incometax. Er zijn andere gemeenten, die het 4/5 deel niet geheel behoeven, dan strekt dit naar het zich laat aanzien ten voordeele van het Rijk; maar dan hebben de belastingschuldigen geen voor deel van de mindere behoefte der gemeentekaszoodat die van de eene gemeente meer aan 's Rijks schatkist beta len dan die van eene andere gemeente- het Rijk zal uit die edelmoedige afstand altijd voordeelen behalen. Er zyu weder andere gemeentendie door de uitkeering van dat 4/5 deel, eigenlijk 400 gemeenteopcenten van hetgeen Rijks belasting is, zijn geholpen door de afschaffing der plaatse lijke accijnsen. - In al die gevallen zijn de Rijkskohieren eene fictie van den aanslag, die in art. 2 der kieswet gevorderd wordt, als verschuldigd aan 's Lands kas. De Minister van Financiën berekent het verlies van 's Rykt schatkist op de volle 4/5 van de vermoedelyke opbrengst der personele belasting't zou dus billijk zijn dal als de gemeenten minder dan 4/5 behoeven de belastingschuldigen van dat verschil voordeel trekken; - maar hoe dat ook zy, wij hebben hier weder een fictie. We zullen krijgen een nieuwe wet op de personele be lasting, maar ofschoon we erkennen, dat de volmaaktheid op elk terrin van belasting buiten het menschelijk bereik ligt, die personele belasting zou een meer rechtvaardige ver deeling tusschen de verschillende klassen der maatschappy be werken, als zij geheel en al aan de gemeentebesturen ter heffing was overgelaten. Wie staat er voor in, dat zij niet bier of daar een middel wordt, om het bestaande kiesstelsel te ondermijuen Meer en meer zal men komen tot een toe stand van verwarring, die het gezag zoowel als de zedelijk heid aantast. Als het Rijk nu voor sommige gemeenten prya geeft het beginsel, dat in het tweede lid van art. 243 der gemeentewet wordt gehuldigdwaarom dan niet een directe belasting ingevoerd, die zooveel opbrengt als het '1/5, dat van de bestaande personele belasting in 's Rijks schatkist zou overblijven. Met dat beginsel prijs te geven zal in me nige gemeente toch geheel kuunen worden afgeweken vau de beginselendie het wetgevend gezag aanneemt voor de heffing der personele belasting. Maar ten slotte komt ons de spreuk te binnenIe mieux

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1