Buitenlandsch Nieuws. waartoe 60 a 70 predikanten waren opgekomenwaarin be- sloten is de naam te verwisselen met die van Nederlandsch- Hervormde predikanten-vereeniging en een uitvoerig rapport werd behandeldbetreffende de stichting van studienbeur- zen waarbij gewezen werd op het sterk verminderend aantal I van aankomende studenten in de Godgeleerdheid. Donderdag i was er vergadering van de confessioneele vereeniging onder voorzitting van Ds. J. J. van Toorenenbergen, waarin de sta tuten der vereeniging met een groote meerderheid zijn aan genomen en besloten werd aan de synode kennis te geven van de vestiging der vereeniging en van de gedragslijn die zij zich heeft voorgeschreven ten opzigte van hare verhouding tegenover kerkorde en kerkbestuur. Tot bestuurders der ver eeniging werden benoemd de predikanten Theesing Barger Felix, Heldring, van Lingen en van Rhijn, en de gemeentele den Mr. Groen van PrinstererJhr. J. W. van Loon, Mr. J. J. Teding van Berkhout, Prof. Lintelo de Geer, J. Voor hoeve Hczn. en baron van Lynden van Sandenburg. Op 25 Junij e. k. zullen de bezoekers van het land- huishoudkundig congres te Assen door het bestuur ontvan gen en daartoe een avoudbyeenkomst worden gehouden in de buiten-societeit in het bosch. Op 26 Junij zal er muziek zijn voor die buiten-societeit en daar ook een illuminatie worden aangebragt. Op 27 Junij tentoonstelling van vee, 's namiddags een gecostumeerde optogt en 's avonds vauxhall in de Dorsten- allee. Op 28 Junij uitstapjes per rytuig, stoombootenz. in de omstreken van Assen, volks vermakelijkheden in de stad en des avonds een bijeenkomst in de buiten-societeit in het bosch. Op 29 Junij vaux-hall, een afscheids-bijeenkomst in de Drosten-allée. Als een voorbeeld van lofwaardige zucht om verdraag zaamheid aan te kweeken onder de belijders der verschillende godsdienstige gezindtenverdient gemeld te wordendat op een kinderfeest, hetwelk Zondag, ter gelegenheid van de in wijding van het nieuwe jongensweeshuis der Ned.-Israëliti- sche gemeente te Amsterdamin dat gesticht gegeven werd verscheidene verpleegden van het naburig weeshuis der Ned. Hervormde diakonie waren genoodigdaan welke uitnoodi- ging ook voldaan werd. - In den laten avond van Zaturdag is in het portaal - van de R. C. kerk op het Bagijnhof te Amsterdam het lijk gevonden van een jong geboren kind van het mannelijk ge slacht. -— Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft na af gelegd examen tot predikant toegelatende kand. E. J. J. Berns van de Leidsche Hoogeschool. -Ds. G. J. Gobius du Sart pred. te Amemuiden, heeft het beroep naar Oud-Beijerland aangenomen. Door HH. Burgemeester en Wethouders zijn tot Opperbrandmeesters der stadsspuiten benoemd de HH. L. van LeeuwenH. J. GiezenJ. EngelsM. P. Meerburg G. H. BertrandB. van der Horn, J. C. Ryk en H. C. Visser. Bij het Novemberfeest in 1863 werd door den heer A. W. Sythoff verkrijgbaar gesteld een monumentale voor stelling in metaal van de aankomst van Prins Willem V te Scheveningen- voor de herinnering aan de slag van Waterloo doet hij vervaardigen een pendant in bronsmet glas gedekt en in een ronde gepolitoerde lijst geëncadreerd, zijnde een getrouwe copy en hautrelief van de beroemde schilderij van J. W. Pienemanvoorstellende het oogenblik zeer naby de overwinning, waarop de Prins van Oranje, op den linkervoorgrond gewondop eene deur van het slagveld gevoerd wordt, terwyl in het centrum de hertog van Wellington het berigt van de nadering der Pruissen ontvangt. - Voor ieder oprecht vaderlander is het bezit van dit gedenkteekenwaarvan de prijs weder matig is gesteld een begeerlijke zaak. De tentoonstelling van voorwerpen door eenige be zoekers der Volksvoorlezingen in hunne vrije uren vervaar digd die van Woensdag tot nu 11. Zondag in het Depar- tcmentsgebouw tot Nut van 't Algemeen is geopend ge weest, is gedurende dien tijd door c a. 1000 personen bezocht, behalve de inzenders, die voor zich en twee vrou welijke huisgenooten vrijen toegang hadden. Alleen Zondag bedroeg het getal bezoekers ruim 500. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 5 0°. Dingsdag morgen te 5 uur 4 8°, te 8 uur 55c, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 64°. Zaturdag avond i3 te Brussel plotseling overleden de heer de Laveleye, ook in Nederland zeer gunstig als pu blicist van groote bekwaamheid bekend en geacht. In België wordt eene gemeente gevonden, die eenig in hare soort mag genoemd worden het is Zoutenaey in het arrondisse ment Furnes (West-Vlaanderen), de minst bevolkte van alle ge meenten van dat ryk, daar zij slechts 27 inw. telt, als 13 man nen en 14 vrouwen. Wel verre van te vermeerderen, ver mindert die bevolking nog jaarlijks en als dit zoo voortgaat, zal deze plaats op een goeden dag geheel onbevolkt zijn. Het jaarlijksch budget beloopt er in ontvangsten 358 francs, en in uitgaven 312 francs, onder welks laatste 264 francs voor administratie-kostendie alzoo het grootste deel der ontvangsten vorderendit is dan ook zeker wel de kostbaar ste gemeente om te administreren van het land. De diako nie aldaar heeft eene jaarlyksche inkomst van 821 francs, en niet één der inwoners valt in de termen daarvan te ge nieten. Deze gemeente telt 3 kiezers voor den gemeenteraad die uit 5 personen bestaat. Bij de laatste verkiezing namen twee kiezers aan de stemming deel, waarvan in zulke om standigheden het geheim zeker moeijelijk is te bewaren. Van verscheidene zijden wordt het berigt medegedeeld, dat de Koning van Belgie een morganatisch huwelijk heeft gesloten met de weduwe van zijn gewezen stalmeester Meijer, voor eenige jaren in Duitschland overleden. De dame heeft van zich zelve den naam van Eppinghoven en als barones Eppinghoven is zij des Konings gade geworden. Het huwe lijk echter is slechts in Engeland gesloten, en wordt het niet in de registers van den burgerlijken stand in Belgie overgeschreven, dan heeft het daar geene kracht.- De voor zoon van de barones Eppinghoven is door den Koning in den adelstand verheven met den titel van baron Meijer. Als waarschuwing tegen te ver gedreven jokkernij moge het volgende dienen Terwijl op goeden vrijdag eenige jonge lieden in een bosch nabij Clemsford wandelden, von den zij een paar slangen, waarmede de knapen een 16jarig meisje plaagden en die zij haar eindelijkondanks haar angstgeschreiom den hals slingerden, den kop zelfs in baren mond stekende. Het meisje kreeg zenuwtoevallen en werd gedurende den nacht in zoo hoogen graad krankzin nig, dat de geneesheer van het gesticht, waarheen men haar vervoerde verklaarde, zelden zulk een verschrikkelijk geval in behandeling te hebben gehad. Te Lachen in het kanton Waadland is voor eenige dagen overleden de algemeen geachte R. C. pastoor Schmy- ter, die zoo verdraagzaam was, dat hij aan de weinige Pro- testantsche kinderen in die gemeente godsdienstig onderwijs gaf uit den Heidelbergschen catechismus. Een ooggetuige deelt het volgende mede omtrent de heilige dagen te Rome. Er waren meer dan 50,000 vreem delingen in de stad. Rekent men dat zij gemiddeld 10 gul den daags besteden, dan heeft elk der 200,000 Romeinen, volgens het oude spreekwoordzyn kroon daags van de vreemdelingen. Wanneer men dit in aanmerking neemt, dan zou men kunnen begrypen, waarom het volk den paus gaarne zou willen behouden en vooral dezen, die, uit hoofde van de tegenwoordige omstandigheden, om zijn ongeluk zoowel als om zijn deugdenin de oogen der kerkelijkenhet be zoek te Rome zooveel drukker maakt. De plegtigheden van de heilige week zijn ten einde ge- bragt met grooten luister en ten aanschouwe van een groot aantal - ik zeg niet geloovigenmaar nieuwsgierigen. De paus heeft zijne hooge kerkelijke taak vervuld met eene kalme waardigheid, die sterk afstak bij de weinig passende hou ding der toeschouwers, die schenen te meenendat zy in een schouwburg waren en zich ook zoodanig gedroegen. Men wandelt om het hoogaltaar om de mooye vrouwen te zien; men spreekt bijna hardop over allerlei wereldsche za ken; men rigt zyn lorgnet op den paus en diens omgeving men laat zich de kardinalen aanwijzen, inzonderheid den

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2