Buitenlamlseh Nieuws. OFFIOIMM Ij W 8 6J W Beroepen bij de Hervormde gemeenten (e Wichmond 'Dr. D. G. W. Muller Massis, kand. bij het prov. kerkbe stuur van Overijsselte Poortvliet Ds. D. Niessen te Aalst te Loosduinen Ds. J. H. Geselschap te Rhenen en te Oud- Beijerland Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemuiden. Ds. A. Meerdink te Scheveningen heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Vriezen veen en den heer W. M. Timmerman, kand. by het prov. kerkbestuur van Utrecht dat naar den Moerdijk aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Eminen Ds. M. Thijs te Luttente Koevorden Ds. J. Petersen te Ulzen en te Venneperdorp Ds. T. H. Uitterdijk te Schoonhoven. Wij vernemendat tot directeur van het brandwezen is benoemd den heer P. G. Houthuysen en tot adjunct-direc teur den heer J. van Lithj alsmede, dat de nieuwe ver ordening op het brandwezen met 1°. Mei in werking treedt. Woensdag in den vroegen morgen heeft weder een brutalen inbraak plaats gehad in het kantoor van destoom- katoenweverij van de firma de Heyder en Comp., op den Vestwal bq de nieuwe begraafplaats alhier. Bij tijds door den nachtwaker betrapt, koos de schuldige het hazenpad, met achterlating van de gereedschappen waarmede hij bezig was een ka3t open te breken. De politie is hem evenwel reeds op het spoor. De Thermometer van Fahrenheit leekonde alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds tc 8 uur 4 7°, te 10 uur 42°. Zaturdag morgei; te 5 uur 37°, te 8 uur 44c, *8 middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 52°. Bij de openiug der zitting van de Belgische Kamer van Afgevaardigden van den 26sten dezer las de heer de Brouekere (oud-Minister) een voorstel voor, onderteekend door hem en vyf andere leden. Daarin wordt gezegd dat een duelvoorgevallen tusschen den Minister van Oorlog en een volksvertegenwoordiger, ontsteltenis in het land heeft veroorzaakt; dat tegen het tweegevecht straf is bedreigd bij de wet; maar dat er twijfel bestaat of de grondwet gedoogt een Minister te vervolgen, en zoo ja, voor welken rechter hij zal moeten verschijnendat het noodig is een beslissing in deze zaak te nemen en ten dien einde voorgesteld een commissie te benoemen, bestaande uit zes leden en een voor zitter belast met het onderzoek der kwestie en met het uit brengen van rapport aan de kamer; deze commissie zou, vol gens de voorstellers, door het bureau der kamer benoemd worden. De onderteekenaren van het voorstel zijn de neeren de Brouekere, Dolez, Bara, de TheuxKervijn en Delcour, (drie liberalen en drie katholieken). Een discussie ontstond hierover. De heeren Dumortier en Coomans (beide van de rechterzijde) bestreden het voorstel en beweerden dat de jus titieen niet de kamer, het initiatief moet nemen. De hee ren Orts en Pirmez kwamen tegen deze bewering op en on dersteunden het voorstel. Door den heer Tesch Minister van Justitie, werd verklaard, dat de procureur-generaal bij het hof van appel hem een rapport over de zaak heeft ingediend en daarin adviseert, dat alleen de kamer het recht heeft Ministers te beschuldigenen alleen het hof van cassatie het recht heeft hen te veroordeelen of vrij te spreken. Het openbaar ministerie moet zich derhalve de zaak niet aantrek ken dewijl al de personen daarbij betrokken voor dezelfde rechtbank zullen moeten terecht staan. «Dit is ook mijn ge voelen voegde de Minister er bij«en om deze reden is de justitie werkeloos gebleven." Verscheidene leden verlang den dat de commissie een volledig ontwerp van wet zou op stellen regelende de ministeriele verantwoordelijkheid en vooraf de Zweedsche, Nederlandsche, Engelsche en andere buiten- landsche wetten op dat stuk zou doen vertalen. Met alge- meene stemmen werd het voorstel de Brouekere c. s. aange nomen en de voorstellers later tot leden der commissie be noemd. In Pruissen en voornamelijk te Berlijn, klaagt men over de schromelijke vermeerdering der gevallen van kinder moord waarvan men de oorzaak voor een groot gedeelte zoekt in het dragen van crinolines. In de vorige week heeft de politie te Berlijn in een der giootste bierhuizen 500 bierglazen in beslag genomen, die niet den bepaalden inhoud hadden. Men verzekert, dat Prinses Dagmar van Denemarken, bruid van den Grootvorst van Ruslandten gevolge van een overeenkomst tusschen de beide fauiilienzijn broeder Alexander, die nu Troonopvolger is, zal huwen. Mogt deze Prins aan dezelfde kwaal bezwijken, dan zou de Priuses haar keus vestigen op den derden zoon Grootvorst Wladimir. Het Russische stoomfregatwaarop het stoffelijk over schot van den Cesarewitch is ingescheept, is de St. Alexan- der-Newski, welk sedert het verblijf der Keizerin te Nizza op de reede van Villafranca ligt. Het zal binnen weinige dagen naar de Oostzee stevenen. De Keizer zal insgelijks spoedig naar Petersburg terugkeeren er. de Keizerin medene- rnenhij zal daarom langzaam reizen, daar de toestand der Keizerin de grootste zorgen vereischt. Zelden heeft Nizza zooveel Vorstelijke personen binnen zijne muren vereenigd gezier». Er bevonden zich namelijk de Koningin Louise van Denemarken, benevens de Kroonprins en Prinses Dagmar; de Keizerin van Rusland, bad "bij zich haar tweede zoon den Grootvorst Alexander, die onlangs wa3 aangekomen en hare jongere kinderen die sedert de maand October bij haar wa ren; haar broeder Prins Alexander van Hessen, de Groot vorstin Maria van Rusland, hare zonen de Prinsen van Leuch» i tenberg; Prins Georg van Mecklenburg, behuwdzoon van de Grootvorstin Helena was met den Czaar aangekomen. Men beeft onlangs bij de opening van bet nieuwe riool-stelsel te Londen den Prins van Wallis en eenige re geringspersonen uitgenoodigd om die plegtigheid bij te wo nen. Om den Prins een bewijs te geven van de voortreffe lijkheid der nieuwe riolen, had men het hoofdkanaal geslo ten gehouden tot aan zijn komst. Zoodra hij echter met zijn gevolg op het feest-terrein aangekomen was, werden de belemmeringen weggenomen en nu stroomde de afschuwelijke inhoud met geweld in de nieuwe riolen. De Prins en al de aanwezigen wisten niet hoe haastig zij zich met den zakdoek voor den neus van de plaats zouden verwijderen tot groot leedwezen van een van de leden der commissie, die voor nemens was op dat plegtige oogenblik een gepaste toespraak te houden. De moordenaar van den president Lincoln is, naar men uit Parijs mededeelt, een der beroemdste treurspelspe lers van de Vereenigde Staten. De prijs der ruwe katoen op de markt te Liverpool die sedert de tijding van den val van Richmond vrij vast is gebleven, is in het begin dezer week nog iets gere zen. In Engeland is het heerschende gevoelen, dat de aan voer van dat artikel uit de Vereenigde Staten, ook na het volledige herstel des vredes daar te lande, vooreerst niet veel zal toenemen. De heer Bright heeft dezer dagen uit Boston een particuliere opgave ontvangenvolgens welke in de Zuidelijke Staten hoogstens 2,500,000 balen katoen voor uitvoer en inlandsche consumtie aanwezig zouden zijn, De Burgemeester van Leiden doet te weten dat aan de vrijwillige dienstneming bij de koloniale troepen zijn ver bonden de volgende voorwaarden Men moet zijn van 18 tot 40 jaren oud, lang minstens 1.57 Ned. el, in allen opzigte gezond en voor de militaire dienst geschikt. Men moet overleggen 1°. een extract uit het geboorteregister; 2°. een bewijs van goed gedrag, afgegeven door de be voegde autoriteit zijner woonplaats; 3°. het bewijs dat aan de verpligtingen ten aanzien van de nationale militie is voldaan; 4°. minderjarig (geen 23 jaren oud) zijnde, een behoorlijk gelegaliseerde toestemming van ouders of voogden; 5°. gehuwd zijnde, een gelegaliseerd schriftelijk bewijs, dat de echtgenoote met het in dienst treden genoegen neemt en zich heeft verbonden haren man niet naar Indie te volgen. De koloniale verbindtenis wordt aangegaan als soldaat der infanterie, voor den tijd van zes jaren, te rekenen van den dag der inscheping naar de bestemming. Het handgeld bedraagt de som van f 150. Het aanbrenggeld is f 10. Tot het aangaan van een verbindtenis kan men zich aan-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2