N°. 1594. Vrijdag 28 April. A". 1865. Binnenlandsch Nieuws. i Een nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de' drie maanden. Afzonderlijke Nona- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m,; 6 u. 6 m., 9 ii. 6 ra. naar Haarlem en Amsterdam te' 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^- u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Po*tbu9ligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 n. 50 ra.;'s namiddags te 8 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snaraiddags. Ooit-Indisohe Landpoit. Over Southampton l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivan elke maand. Rij lts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeeiter en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Beiastiugen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IV. Wij willen nu eens kortelijk nagaan wat we thans beta len wat we naar het nieuwe plan van den Minister van Financiën zouden betalen en wat onze aanslag zal zijnals het Rijk in het geheel van de personele belasting afstand doet. De aanslag in 'sRijks person, belasting bedraagt 81,26. Die in den hoofdelijken omslag 32,25. De accijns op brood en vleesch beloopt in een jaar u 46, te zanten 15 8,50. De aauslag in 'sRijks personele belasting wordt, na aftrek der 26 gemeenteopcenten, 66,25. Die in den hoofdelijken omslag u 96,75. te zamen 163.—. De aanslag in een eigene directe belasting van ƒ235,000 wordtnaar denzelfden maatstaf of op dezelfde grondslagen als de Rijks personele belasting nu wordt geheven, ƒ156.— (want in de ƒ90,000 hoofdsom 60 betalende, deelt men in de 234,000 juist die som). Die ƒ156, is op zich zelf beschouwd, geen drukkende last, als men jaren achtereen ten minste ƒ158,50 heeft be taaldmaar 't valt meer in het oog nu een aanslagbillet van den gemeente-ontvanger te krijgen van 166, terwijl vroeger een van den Rijks-ontvanger ten bedrage van ƒ81,25 en jeen van de gemeente-ontvanger groot 32,25 werd te huis bezorgd en de 45, aan plaatselijken accijns ongevoelig begrepen was in de dagelyksche uitgaven voor brood en vleesch en in de verdere kosten bij het gebruik van beschuit, meel, jenever, brandewijn, wijn of punch, die we niet onder de 45 hebben berekend. Die 156 evenwel rust op de veronderstelling, dat de plaatselijke directe belasting op denzelfden voet zal worden geheven als de thans bestaande Rijks personele belasting; maar die aanslag kan en moet verminderen wanneer die wet geheel wordt herzien en in een plaatselijke verordening her schapen waarbij acht gegeven wordt op plaatselijke toestan den en de beginselen van eerlijkheid en rechtvaardigheid worden gehuldigddewijl men toch niet mag vergetendat ontduiking van de belasting, waarmede men het zoo naauw niet neemt als het betreft een Ryks belasting, toch meer onder de controle van ieder belastingschuldige komtwan neer het betreft hoofdelijken omslag omdat wat de een door ontduiking minder betaalt aan de kas, waaruit aller pu blieke behoeften worden aangevuldde anderen moeten bij passen. Tot staving van die bewering kunnen wij ons beroepen op een onloochenbaar feit. Ongeveer tien jaren geleden werd binnen Leiden geheven een hoofdelijken omslag van ƒ120,000, maar slechts voor één jaar, want de heffing bragt aan den dag de hoogstgebrekkige grondslag, de onbillijke classificatie, de ingewortelde onevenredigheid en de onzedelijke maatstaf, waarop de aanslagen geschiedden. En toch tot op den hui- digen dag is hetzelfde geblevenen klaagt niemand bij de heffing als ltyks belasting, terwijl tien jaren geleden een openbare manifestatieeen meeting op een openbare plaats een ernstige aandrang van de belastingschuldigen de regering dwong naar een ander middel omtezien. Men is thans ge woon aan accijnsen en telt de kostbaarheid en de last der in vordering niet, maar wie zal het uu nog betwijfelen, dat zij zijn een onzekere inkomst, van onvoorziene omstandig heden afhankelijkvoor handel en nijverheid belemmerend tot zedeloosheid uitlokkenden wat niet al meer, dat voort vloeit uit een plaatselijke tollinie, een slagboom aan de grenzen met een wacht van ambtenaren die karig beloond aan verleiding blootstaan en een leven leidendat geen buis- selyk en maatschappelijk geluk te genieten geeft. - 1 1 I. -JU I - .1 Z. M. heeft den heer W. H. Read, consul der Nederl, te Singapore, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw tot lsten luit. inf. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. L. A. Riesz, thans non-act., met bepaling dat bij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1