Woensdag 26 April. A ite. N°. 1592. Ken nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen. V LEIDSCH DA6BLA is r.-. :v--- Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelt 0.76. Iedere regel meer 12| Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te] 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2f u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; *s namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstenivan elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks tlOuur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8-2 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. III. Wie had ooit kunnen denken, dat het lid der Tvreede Kamer uit het kiesdistrict Rotterdam, de heer Betz, als Minister van Financiën opgetredengebrek aan moed zou openbarenom zelf de hand te slaan aan de toepassing van een beginselniet alleen waarmede hij zijn voorganger be streed, maar ook tot vervulling van een taak, die hij niet moeijelijk achtte, omdat hjj daarvoor juist het beheer van 's Rijks geldmiddelen aanvaardde. De Minister van Koloniën zegt in een dezer dagen uit gekomen staatsstuk: //bij de meest volkomen erkenning der juistheid van economische beginsels moet hijdie tot her vorming geroepen is, zich steeds naauwlettend rekenschap geven van bestaande toestanden." De Minister van Finan ciën mogt zich wel die les hebben eigen gemaakt en de be staande toestanden naauwlettend hebben onderzochtalvorens zich optewerpen tot voorstander van staathuishoudkundige begrippen, waarvan hij de toepassing niet aandurft. Als Mi nister van Financiën heeft hij het belastingstelsel te regelen te herzien en te hervormenaan zijn ambtgenoot voor de Binnenlandsche Zaken is de taak voor het kiesstelsel en de kiesbevoegdheid opgedragen en dat gebied moet zuiver be grensd blijvenook omdat de kiesbevoegdheid moet rusten op het belastingstelsel en de verbetering van dien grondslag bovenal van gewigt en belang is voor de Natie. Hoe naauw- gezetter die zorg wordt vervuld hoe juister de verhouding staat tusschen belasting en vermogenhoe onberispelijker en redelijker de maatstaf is voor den aanslag der belasting schuldigen des te gemakkelijker is de kiesbevoegdheid te bepalen en des te meer nabij de waarheid is wat de census tot kiesbevoegdheid veronderstelt. En als nu na verloop van drie jaren de Minister Betz verklaart: //ja afstand van de geheele personele belasting is zeker het geschiktste middel om de gemeente-besturen in staat te stellen tot afschaffing der plaatselijke accijnsen niet alleen, maar ook om de be lasting naar plaatselijke behoeften en plaatselijke belangen te regelenmaar dat middel zou inbreuk maken op ons stelsel van kiesbevoegdheiddan bevreemdt het ons zeer dat be zwaar, over drie jaren reeds bekend, nu als een middel van verschooning te zien aanvoerennu er op wordt aan gedrongen dat slechts wordt voorgesteld, wat in 1861 tot aanvaarding vaD de Ministeriëele betrekking de hoofdbeweeg reden kon z\jn In 1861, gelijk ook reeds in 1860 bij de vaststelling der kieswet, wist men dat een nieuwe wijze van heffing der grondbelasting in de provincie Limburg', een herziening der grondslagen van de personele belasting of een uitbreiding van het patentrecht tot een incometax op het bestaand stelsel van kiesbevoegdheid inbreuk maken moesten en dat, ook al hield men dat stelsel voor onberispelijk en volmaakthet belastingstelsel die deugden niet bezat. Die voor hervorming van het belastingstelsel optrad moest der halve ook den moed bezitten om des noods de ware vrijzinnige begrippen op het gebied van staatsrecht en van staathuishoud kunde te handhaven niet aarzelen de hand te slaan aan een werk, waartoe, wij erkennen het gaarne, geestkracht en moed noodigzijn. Hij is blind, die de gebreken van ons kiesstelsel niet ziet; hij is partijdig, die ze niet wil zienhy is lafhartigdie er voor terugdeinst, om die gebreken te herstellen, al liep het ook uit tot schade van zijn partij. //Over uitbreiding of inkrimping van het kiesrecht en over zoo menige andere vraag die onze tijd stelt, kan" schreef eenmaal de heer Thorbecke, //met gezonde zinnen, aan beide kanten door den een anders dan door den ander worden gedacht. Het ver schil kan afhangenvan een verschillende schatting van onzen leeftijd, welke den een rijper dan den ander schijnt." Maar ook dat verschil staat in verband met een onberispelijk be lastingstelsel, dat de kiesbevoegdheid door een census be paalt. En daarom is het behartigenswaardigwat de Graaf van Hogendorp zeide //Je commencerai par établirun principe et je me fiatte que vous serez frappé de son evidencec'est qu'il faut que tou3 les individu» contribuent au trésor sui- vant leurs facultés. Que celui qui possède le plus, contribue

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1