5°. Zouden reciprociteiUrechten in den tegenwoordigen tijd voor ons land in praktijk zijn te brengen of welke maat staf van reeht zou het meest wenschelijk zijn om die ver houding te verkrijgen? 9°. In Engeland bestaan arbeiders-vereenigingen voor gemeenschappelijk verbruik en Vereenigingen tot verhooging van loon door weigering van werk. In Duitschland en Frank rijk bestaan er behalve de eerstgenoemde nog arbeiders-ver- eenigingen voor onderling crediet en voor gemeenschappelijke productie. Zal het bevorderen der oprigting van dergelyke vereeni gingen in Nederland invloed uitoefenen op den toestand der Fabrieks- en Handwerks-Nijverheid Welke van die vereenigingen verdient bij ons aanbeve ling? en Welke algemeene grondslagen moeten bij dergelijke ver eenigingen worden voorgesteld? 13°. Onder de verschillende voedingsmiddelen, die vooral tegenwoordig zeer aan vervalsching onderhevig zijnbehoort ook de zoogenoemde brandergest. Deze vervalsching levert een groot nadeel en ongerief zoo voor de verkooper in het klein als voor de gebruikers op, wijl bij dit artikel van dagelijksche behoefte terugzending of afkeuring niet afdoende is. Men vraagt: welke middelen hiertegen zouden kunnen aangewend worden. - En vooral 17°. Is het stelsel van aanbesteding, hetwelk tegenwoor dig zoowel door regeringen als particulieren in hunne on dernemingen gevolgd wordt, een zedeloos, voor alle ont wikkeling van technische en artistieke Nijverheid verderfelijk systeem Zoo ja, dan is het meer dan tijd, dat al de ge breken en nadeelen van het systeem in een helder daglicht gesteld en algemeen beseft worden, opdat men tot de over weging van middelen tot afschaffing of verbetering kan overgaan. Onlaugs is door veie dagbladen een berigt uil de noorde lijke provinciën (Friesland en Groningen) opgenomen volgens hetwelk velendie tot heden gemoedelijke bezwaren hadden tegen de vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen de kinder ziekte zich door de geneesheeren lieten inenten en wel op aansporing van den heer Groen van Prinsterer. De heer V. te D., die aan de echtheid dezer nieuwstij ding twijfelde, besloot den heer Groen daaromtrent inlich ting te vragen en deelt thans in de Groninger Courant het antwoord van het invloedrijke hoofd der anti-revolutionairen op zijn schrijven mede. De heer Groen verklaart daarin, dat hij het opdringen der vaccine zeer afkeurtmaar geens zins onder de tegenstanders der vaccine behoort. Wat aan leiding gegeven heeft tot het bovenbedoeld berigt, was hem ten eenenmale onbekend. Een nieuw maar vreeselijk ongeluk heeft verleden week weder op den te Eindhoven in aanleg zijnde Staatsspoorweg plaats gegrepen. Een der werkliedengewoonlijk gebezigd tot het in werking brengen van het zoogenaamde dienst- wagentje, dat door de hulp van een draaiwerktuig wordt voortgestuwd om over de rails het dienst- of opzigters per soneel naar het een of ander punt te vervoeren schijnt on der het draaijen met zijn kiel in het raderwerk verward te zijn, waardoor hij over de machine werd heengeslingerd en met den rug op de scherpe rails liggende het wagentje ge heel over zijn borst ontving met het ongelukkig gevolg dat hij kort daarna bezweek. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde ge meente te Zelthen (cl. Zutphen) door Ds. G. C. Boomer pred. te Ritthem. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 61°, dei avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 46°. Donderdag morgen te 5 uur 45®, te 8 uur 5IC, '8 middags te 13 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 66®. Buitenlandsch Nieuws. - Een paar wekeu geleden stierf te Schlan in Boheme een Rijksbeambte, die zijn uit 3000 florijnen bestaand ver mogen aan den Keizer van Oostenrijk vermaakt heeft. De erflater had in zijn jeugd bij de Keizerlijke garde gediend. Het officiële Pruissische blad behelst een besluit, waarbjj bepaald wordt, dat het leggen van den eersten steen voor de nationale monumenten welke opgerigt zullen worden ter eere van hendie in den roemrollen veldtogt van het vo rige jaar Pruissens wapenen met nieuwe lauweren versierd hebben, te Berlijn den 18den, te Duppel den Sisten en op het eiland Alsen den 22s(en April a. s. zal plaats hebben. Spoediger dan men verwachtte is de zaak in de Pruis sische bank ontdekt. De dief is reeds in hechtenis genomen. Het is een bediende bij de bank, Stuart genaamd. Een zij ner bekende heeft voor de gestolen banknoten effecten ge kocht en was bij den bankier, met wien hy had gehandeld bekendzoodat men den schuldige weldra op het spoor was. Het bedrag van het ontvreemde, oude banknoten van 1846 die algemeen in omloop zijn, beloopt 40,000 thaler. In den Times komt een telegrafische brief van Zon dag uit Berlijn voor, waarin werd berigt, dat te St. Pe tersburg drie verschillende ziekten heerschen. In Oct. 11. open baarde zich meningitis spinalis vooral bij kinderen; de sterfte was van 20 tot 50 op de honderd. In Nov. 11. ontstond er typhus, die allengs overging tot een kwaadaardige febris recurrens. De tusschenpoozen van gezondheid in dit geval zijn dikwijls zoo misleidend dat de patiënten die het gast huis verlaten haddennog aan de kwaal bezwekenzoodat er een bijzondere commissieonder leiding van den gouv.- generaal SawaroflF, gevormd is, om toezigt te houden over deze schijnbaar herstelden. De sterfte, die eerst 30 pCt. was, is tot 40 gestegen. In vele gevallen bestond er pustula maligna. Onlangs brak de Siberische pest uit, en 70 van de 100 lyders stierven binnen weinige uren. De verschijn selen zijn onophoudelijk aandrang tot brakeneen opzwel ling van het lijf, pestbuilen en donkere kleur der huid. Dit is de (zoogenaamde) Zwarte Dood (of Black Vomit). De Pe- tersburgsche dagbladen ontkennen het bestaan der kwaal, doch het officiële blad de Noord-Post meldt, dat zy te Sza- niewo in de Woldai-heuvelen is uitgebroken. De plaag is echter oogenschijnlijk aan het afnemen. De Engelsche gezant te Petersburg zond Maandag een depêche waarin hij zegt, dat typhus de meest heerschende kwaal is, dat hij gelooft dat er geen gevallen met pestbuilen geweest zyndat geen 40 maar vier geneesheeren zijn overleden, dat de sterfte ruim het dubbele was van gewoonlijk, doch dat de kwaal nu aan het afnemen is. Tueschen de zettere en drukkere en de meeste eige naars van drukkerijen te Leipzig, zijn sedert eenigen tijd geschillen gerezendie tot dusverre maar niet schijnen te kunnen worden vereffend. Sedert een veertien dagen wordt op die drukkerijen niet meer gewerkt. Het weerspannig per soneel ontvangt van alle kanten geldelijken onderstandzelfs uit het buitenlando. a. uit Londenvan waar voorloopig 2000 this, zyn ontvangen. Terwijl men vergeefs pogingen doet om van elders werkvolk te krijgen heeft een deel van het personeel dat zonder werk was, reeds in de naburige steden bezigheid gevonden. Het Jouraal des Débats bevat onder den titel une rève académique een artikel van Jules Janinwaarin hy zich kwijt van de taakdie hem zou zijn opgedragenwanneer hij tot lid der academie ware benoemd en niet voor Prevost Paradol had behoeven te wijken. Hij wijdt namelijk een be schouwing aan Alfred de Vigny, wiens opvolger hij wezen zou. Met andere woorden, het discours de reception, dat hij bij deze gelegenheid zou moeten houdenwas door hem ge steld en hij heeft het thane aan het blad afgestaanwaar van hy een der trouwe medewerkers is, voornamelijk door zijn feuilleton over de dramatische kunstwerken. De droom eindigt nadat hij de rede heeft uitgesprokenin plaats van met algemeene stemmen te worden benoemd hoorde de //feuil leton-schrijver" de poorten der academie op hare hengsels knarsen en het vade retro hem toeroepen: //de Seine, die in de verte bruiste, nam naar het land der droomen en der ijdelheden zijne droombeeldenzijne rede en zijn feuilleton mede." De Koning van Belgie is gedurende de geheele af- geloopen week zóó ongesteld geweestdat hij het kasteel Windsor niet heeft kunnen verlaten. Z. M. is nu wat beter doch kan nog niet uitgaan. Als een bewijs van het verbazend levendige verkeer rondom Londen moge dienen, dat aan het station Clapham elke 24 uren niets minder dan omtrent 700 spoortreinen passeren, ongerekend nagenoeg 100 extra treinen bij gele genheid van de Derby- en Ascet-wedrennenen het lofwaar-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2