bestelling plaats van den hepr F. IT. Hendriks, in leven kunstschilder aldaar. Ds. W. Zegers ran Oosterbeek sprak aan het graf een opwekkend woord over den man in wien het gevoel voor het schoone en ware zoo krachtig geleefd had en die als kunstenaar groot en als christen voorbeeldig mogt genoemd worden. Een deputatie van het genootschap Kunstoefeuingeenige kunstbroeders, bloedverwanten en vrienden hadden het lijk grafwaarts gevolgd en op aller gelaat was de diepe aandoening t« lezen die de laatste pligt had verwekt. Naar wij vernemen heeft de jaarlijksche Vergadering van aandeelhouders in de Levensverzekerings-Maatschappij //Nederland," te Amsterdam gehouden, besloten uittedeelen zeventien procent, als 4A pCt. rente en 12,4 pCt. extra dividend. De Algemeene Tentoonstelling van bloemen en ge wassen die dezer dagen te Amsterdam te bezigtigen is overtreft alles, wat van dien aard ooit in Nederland werd bijeengebragt en tentoongesteld. Het Paleis voor Volksvlijt geeft reeds een onbeschrijfelijken indruk bij het binnentreden van de prachtige zaal; maar thans, met een voorbeeldelooze smaakvolle rangschikking opgeluisterd door een bloemen - en gewassen verzameling die geen wederga heeft, wordt die in druk verhoogd vooral, wannser men van de galerij het oog slaat op die, met duizende belangstellende aanschouvvers, waar van niet weinig weder door sierlijke toiletten uitsteken ge vulde zaal. Behalve de rangschikking van die ontelbare voor werpen voortbrengselen van den rijken tuinbouw in Neder land en Belgis, werkt ook de orde, die er heerscht, bijzon der tot het goede doel mede. En wat zal nu het genot zijn, wanneer een prachtige gas verlichting in de zaal ontstoken wordt en het beroemde or kest van den heer Stumpff zijn welluidende loonen zich daarin laten hooren Gewis een genot, dat de zinnen streelt, maar ook evenzeer heilzame gevolgen kan achterlatenook in de dagen der zoogenaamde stille week gelijk alles wat de na tuur eu kunst te genieten geven ook verschillend genoten wordt en niet even gelijke vruchten draagt. Dingsdag en Woensdag avond zal dat feestelijke genot worden verschaftde zaal zal te 6 uren geopend zijn tegen ƒ1.entree per persoon. Woensdag avond ten 11 uur zal den trein vm Amsterdam naar Haarlem Leiden en 's Hage ver trekken om reeds vóór 12 uur te Leiden te zijn. Zaturdag namiddag vereenigden zich de leden van de juryin de groote zaal van het Park aan het banket hun door de commissie van bestuur aangeboden, en waaraan ook anderen op de bij het programma bepaalde voorwaarden hebben deelgenomen. Was de heer Zomerdijk Bussink te prij zen over hetgeen hij in zijn vak levert, het diner van Za turdag zet de kroon op zijn werk. De tafels waren hoefijzer vormig geplaatst met verlengstukken, en bovendien een afzonderlijk middenstuk. Öp de hoofdtafel voor de plaats van den president, de heer burgemeester, prijkte op een zil- veien plateau een prachtige groep van biscuit-beeldendra gende uitheemsche bloemen. Op elk der tafels, rechts en linksstonden neven-plateaux met sierlijke middenstukken te zamen zijn er acht pieces montées geplaatst, allen kwistig met de fijnste bloemen getooid. Een bloemententoonstelling in miniatuur werd hier aanschouwd en bij het arrangeren van deze is een nieuw stelsel gevolgd, dat zeer aanbevelens waardig is, daar de aanzittenden niet belet werden elkander te zien. Op de uiteinden der tafels waren socles de saindoux eu wilde zwijnskoppen geplaatst. De ordonnantie van dat alles was voortreffelijk. Zeer rijke candelabres met waslicht deden ten schitterendste uitkomen de kleuren in al die fraaije natuur- en kunstvoortbrengselen voor welke laatste den heer Zomerdijk Bussink allen lof toekomt. De rijkdom van glas werk en tafelgoed verdient voorts een bijzondere vermelding. Vijf buffetten voorzagen in de behoeften der disehgenooten die ten getale van 2 50 waren. Zondag werd de tentoonstelling door 1 153 8 en heden Maandag door 6051 personen bezocht. -Het besturend comité der Great International Alliance Hotel Company (limited) is te Rotterdam in onderhandeling getreden over den aankoop van een drietal kapitale panden op het schoonste gedeelte van de rivierzijde dier stad, met het oogmerk aldaar een groot hotel opterigten. Te Rouveen is in een eendenkooi een gansarend ge vangen, die een vlugt had van zeven voet. Hij was met den eenen poot in de- klem vastgeraakt. Niemand durfde ham levend aanvatten men heeft hem daarop moeten doodslaan. De baron van Tuijll vud Serooskerkun in leven ge neraal in Engelsche dienstheeft aan de Hervormde diaconie te Westbroek een som van 1000 gelegateerd. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. A. Meerdink te Scheveningen. Naar wij vernemen zal aanstaanden Woensdag morgen ten 10 ure, op het land voorbij de Zwemplaats van den heer Rutgers, beproefd worden een brandkast, vervaardigd door een stadgenoot. De proef zal worden genomen in het bijzijn van een commissie uit de Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, waartoe ook de leden van het Departement worden uitgenoodigd. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 4 5°, te 10 uur 43°. Zondag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 54°, middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 63°, te 5 uur 61°, te 8 uur 5 6°, te 10 uur 44°. Maandag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 5 3°, 's middags te 12 uur 5 9°, te 4 uur 53°. Buiteiiiandsch Nieuws. Onder den titel van //de productiviteit des legers" heeft een Berlijnsche geneesheer Dr. Kircher een betoog openbaar gemaakt, strekkende, dat het soldatenleven een hoogstge- lukkigen invloed uitoefent op de physieke ontwikkeling der natie en derhalve met nadruk behoort medegerekend te wor den onder de productive krachten des lands. In Florence worden groolc toebereidselen gemaakt om in Mei het feest van Dante luisterrijk te vieren. Flerence za! dan toonen den naam van bloemenstad waardig te zijn. Het monument op de Piazza Santa Croce wordt versierd met acht en dertig bas-reliefs, tafereelen uit Dantes werken voor stellende. Thans zijn de huurprijzen reeds tot een fabelach tige hoogte gestegen. In de afgelegen deelen der stad be taalt men het driedubbelin de straten nabij de Via Caiza- joli het vijftigvoud van den gewonen huurprijs. Met grooten spoed worden op een door het gemeentebestuur afgestaan terrein ijzeren huizen geplaatst, waar aan de tallooze menigte die op het feest verwacht wordt althans voor den nacht een toevlugtsoord kan aangeboden worden. In een barer laatste zittingen heeft de Keizerlijke aca demie van wetenschappen te Parijs zich bezig gehouden met een geschrift van Dr. Jolly over de uitwerkselen van den tabak waarin wordt aangetoond, dat tabak de meest verwoes tenden invloed heeft op het zenuwstelsel en de voornaamste oorzaak is van de vermeerdering der gevallen van verstands verbijstering. Onmatig gebruik van de tabakspijp veroor zaakt verzwakking van de hersenen en van het ruggemerg. Het verbruik van tabak nam aanzienlijk toe, maar in plaats van 800 krankzinnigen telt men thans 44000 in Frankrijk. Voor het hooggerechtshof van Montpellier werd den 29sten Maart als advocaat bij dat hof beeedigd Emmanuel de Ricardhij was slechts 16 jaar oud. Uit Londen wordt berigt, dat de Ministers het voor nemen zouden hebben, om aan het Lagerhuis het voorstel te doen tot het verleenen van een aanzienlijke som 'ajaars aan de weduwe en kinderen van Richard Cobdenals be wijs van dankbaarheid der natie wegens de uitstekende dien sten door den overledene aan het land bewezen. In RydercourtLeicester-Square, te Londen heeft den 4den dezer een hevige brand gewoed. Deze ontstond des nachts ten één ure bij een Israëliet genaamd Mosseen koopman in aardewerk en glas; het bovengedeelte van het dubbel huis was door hem verhuurd aan tien a twaalf ge zinnendie allen ter rust gegaan waren, toen plotseling de winkel in vlam stond en de huurlingen van de bovenver diepingen belet werden langs den trap te ontkomen. Nu volgde er een hartverscheurend tooneel. Da arme schepsels vertoonden zich aan de vensters en schreeuwden om hulp. Eenige wierpen in wanhoop hunne kinderen uit de ramen en sprongen er daarop zelf uit; gelukkig werden zij d'oor de toegesnelde menigte beneden opgevangen. Anderen wer den door de reddings-machine in veiligheid gebragt. Een vrouw en twee kinderen, van 10 en 5 jaren, werden ech-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2