Buitenlandsch Nieuws. gestelde onderwerpen. Na afloop daarvan zal de Kamer een i kort rjïces nemen en dan zullen achtervolgen! de beraad slagingen over onderscheidene wetsontwerpen worden ge houden. Dingsdag heeft de Hooge Raad der Nederlanden kamer van strafzakenuitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Leidenre- quirant van cassatie tegen een vonnis dier rechtbankhou dende ontslag van rechtsvervolging van D. van der Zwaan ter zake van weigering van verschuldigde tolgelden. Aan nemende dat de gèrequireerde werkelijk gelijk ook feitelijk was beslist, geen tolgeld schuldig was, immers onder de vrijgestelden behoorde, heeft de Raad evenwel geoordeeld, dat hij niettemin, naar luid van art. 4 van het Kon. be sluit van 29 October 1833 in verband met dat van 5 Mei 1850 den tol, die van hem gevorderd werd, niet mogt weigeren, behoudens nadere restitutie; en is op grond hier van de gerequireerde schuldig verklaard aan weigering van rechtmatig gevorderde tol, door bijzondere personen aange legd, en te dier zake ver.oordeeld tot een geldboete van f 10 en in al de kosten. Vrijdag is te 's Hertogenbosch uit Rotterdam gevan kelijk binnengebragt een dame, gekleed met zwarte tijden japonnette chalelong en hoedje naar de laatste mode. Spoe dig werd het bekend dat tij was de beruchte Duitsche dame die nu een jaar gsieden verschillende familien te Tilburg, 's Boschvervolgens te Nijmegen, Roermond, Dordrecht en Gouda enz. op verregaande wijze bedriegelijk heeft weten opteligtennu eens onder den naam van Sophia Kreuger of Odilia Hartmans, dan weder als wed. Kryger of Antje Griiben. Voor het feit in Gouda is zy door het hof van Zuid-Holland, bevestigende een vonnis der rechtbank te Rot terdammet gevangenisstraf gestraft. Men verneemt datnadat zij ook te 's Hertogenbosch hare straf zal hebben ondergaan voor de feiten in Tilburg en 's Bosch bsdreven, zij zal worden opgezonden naar Nijme gen, om ook daar haar loon te ontvangen, en zoodoende vervolgens een geruimen tijd voor het publiek onschadelijk zal worden gemaakt. Bij Tentoonstelling van en pluimgedierte die Dingsdag te Rotterdam gehouden werdis o. a. een premie van f 20 toegekend aan Klaas Sjoukes Hylkema onder Oegst- geest voor koeyen, uitsluitend met hard voeder gemest; een premie van f 10 aan J. van 't Riet te Leiderdorp, voor varekoeijeneen van f 15 aan gen. Hylkema voor melk- koeijen en een van f 5 aan Dr. W. Broes van Heekeren te Warmond, voor krielkippen. Door de Ned. Handel Maatschappij zal te Amsterdam op den 19den April een koffij veiling gehouden worden van ongeveer 42,300 balen Java, liggende te Amsterdam, 22,000 balen dito en 6800 balen Padang liggend® te Rot terdam, 5 800 balen Java, liggende te Dordrecht en 11,400 balen dito, liggende te Sehiedam, te zamen 88,300 balen. Te Nienw Scheemda (Groningen) is beroepen Ds. M. de Muinck Keizer, pred. te Kiel Windemeer. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 40°, t® 10 uur 37°. Woensdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 46®, middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 46°. De Koning van Beijeren heeft tot lid van den Rijks raad benoemd den potloodenfabriekant Lothar von Faber te Stein nabij Neurenberg; de heer von Maffeïeigenaar van uitgebreide fabrieken tot het vervaardigen van stoomwerk tuigen was reeds lid van dien Raad. Uit Leuven wordt berigt, dat 11. Zondag Prof. David door een aanval van beroerte is getroffen. Zijn toestand moet zoo bedenkelijk zijndat men voor zijn leven vreest. Een dagblad uit Rijssel meldt de arrestatie van den vermoedelyken moordenaar der familie Largiilière te Favril. De gearresteerde is een verwant van de vermoordendie zich aan den zesvoudigen moord heeft schuldig gemaakt met het doel, om zien hun vermogen toe te eigenen. In den nacht van 30 op 31 Maart jl. is te Praag een vrouw van 5 5 jaar doodgevroren. Op den grooten weg yan New-Pesth naar Engelsfeld heeft men een handwerks man doodgevondenwaarvan de oorzaak was felle koude. Te Berlijn is eeu bedriegster, Scheerer genaamd, in hechtenis genomen die twee jaren lang aldaar woonde zon der bij den burgerlijken stand bekend te zijn. Zij liet in de dagbladen annonces plaatsen waarbij zijonder opgave dat zij rijk was en binnen kort een erfenis te wachten had iemand ten huwelijk vroeg. Vele personen lieten zicb hier door verlokken en meldden zich als kandidaten aan waarna de verloring, natuurlijk voor hunne rekening, met zeer veel luister gevierd werd. Op deze wijze wist zij den een 70, een ander 200 een derde 300 en een vierde 600 tlialer aftepersen waarvoor zij eiken kandidaat een volmagt ter hand 3telde om de bedoelde erfenis in ontvangst te nemen. Een hunner had zij zelfs, om geld van hem te verkrijgen beloofd Töpfer's hotel te koopen en tegen dit lokaas was hij niet bestand. Men vermoedt, dat nog meer personen door haar bedrogen zijn doch dat zij geen lust gevoelen zich bij de politie bekend te maken. Men melt uit Keulen dat de zoo lang gestaakte aan bouw van den Dom sedert twee dagen weder wordt voort gezet. Men houdt zich thans uitsluitend met den noordelij ken toren bezig. Men hoopt dien toren in den loop van dit jaar 30 roet hooger op te bouwen. De langzame voortgang moet worden toegeschreven aan den kuustvollen arbeid. Een koorts van vreemden aard is te St. Petersburg uitgebroken. Zoolang zij duurt is zij zeer hevig. De pols doet alsdaD 130 slagen per minuut en er vertoont zich eeu groot verlies van krachten. Zij verlaat den patient na eenige uren en komt na verloop van een week weder op. Zij ver toont zich daarna met gelijke tusschenpozingen. Tot nog toe heeft men geen geneesmiddel er tegen oütdekt. Quinine en prikkelende middelen zijn beide daarentegen onvoldoende. De sterfte bedraagt 8 pCt. Men beschouwt den vooruitgang der ziekte als een voorname oorzaak vindende in het groot aantal werklieden van buitendie zich thans binnen St. Pe tersburg ophouden. Naar men zegt, zijn er niet minder dan 43,000 dezer arbeiders, die grootendeels van roggebrood leven. Men heeft nu bevonden dat dit brood een groote hoe veelheid rogge berat waarin zich de aansteking van brand vertoont, en wel in zoodanigen graad dat één werkman daags gemiddeld 100 grein van deze krachtige gevaarlijke stof opeet. Het Russische gouvernement heeft een commissie benoemd om dit een en ander te onderzoeken. De laatste veilingen van de gallerij Pourtalès, zijnde de meest belangrijke, hebben Vrijdag en Zaturdag 11. te Parijs plaats gehad. Sommige stukken zyn tot fabelachtige hooge prijzen verkocht. Een klein portret van Antonello van Messina heeft 113,500 fr. opgebragteen portret van den jongen Hertog van Urbino, dat aan Sebastiaan del Piombo wordt toegeschrevenmaar dat men voor het werk van Bron- zino houdt, werd met 93,000 fr. betaald; een ander stuk van Bronzino met 5 5,000 fr. Een H. Maagd met het kind, van Leonardo da Vinei, bragt 83,000 fr. op, een stuk van Claude Lorrain 36,500 en een van Bellini 40,000 fr. Van de moderne galerij werd een stuk van Greuze, dat geens zins een meesterstuk is, door de Keizerin voor 182,000 fr. aangekocht. In den Courrier des Etats Unis wordt melding ge maakt van de onaangenaamheden, op een huwelijksreis on dervonden door een lid van het stedelijk bestuur te Troy. Op het traject naar Buffalo kregen de jonggehuwdenten gevolge der vele sneeuw, een oponthoud van twee dagen. Eindelijk aldaar half bevroren aangekomennamen zij hun intrek in het American-hötelhetwelk dienzclfden nacht af brandde. Dien ten gevolge naar Chicago vertrokken zijnde hadden zij het ongeluk van met den spoortrein langs een dijk van 20 voet hoogte te storten. Bij de afzending van dit berigt waren zij nog te Chicagobesloten zijnde om zoodra zij van hunne bij dit ongeluk bekomen kneuzingen genoegzaam hersteld zouden zijn, de verdere reis maar te staken en naar huis terug te keeren. Het opperhoofd van de Taipings, of Chinesche op standelingen heeft naar luid van tijdingen uit Hongkong van 15 Eebr. een proclamatie aan de bevolking uitgevaar digd, waarin hij verklaart, dat de Tartaarsche dynastie, die thans in China heerscht, door een Chineesch bestuur behoort vervangen te worden. Hij vermaant daarom de bevolking, zich aan de leiding der Taipings te onderwerpen, en belooft

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2