N°. '1575. Woensdag 5 April. A°. 1865. Gen nieuw plan tot afschaffing van plaatselijke accijnsen. -♦ I'/ LEIDSCH IMG It LVD. Jè> Dez« Courant rarsahynt alkan dag, »«- kalra Zon- «n Faastdagenit katt raar Leiden 1.95, an franoa per patt t.89 in da drie maanden. Afzonderlijke Neat- mars Vijf Cent*. Prijs der Adrertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijkt- an doodberigten van 1-4 regelsƒ0.99. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar '3 Gravenhage, Delft, Sahiedam sn Rotterdam te 10 u. 1 m.; 18 u. 61 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem eu Amsterdam tej 3 44 m.; 11 u. 43 m.; t 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag eehtends 3 d« everige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidan Maandags ten n. '^nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek an ap de Nienwstraat: 'smorgeus te 5 u, en te 10 u. 50 m.;namiddags te 3 u. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 60 in. en 3 a. 46 m. '«namiddag*.Oo»t-Indisahe Laadpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 eu 25 van elke maand.West-Indische den 14 eu voorlaatstenivau elke maand. Rijk «-Telegraaf. Dagelijks geopend van S uur 's m. tot uar 's av. Spoerweg-Talegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 't m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdugte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks t lOuur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dageltjks van 8S uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Heohteu en Aoeijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; - van 'sRijks Directe Belastiugeu, Maandag Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie degelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. De Minister ran Financiën heeft weder een nieuw plan ingediend, om de afschaffing der plaatselijke accijnsen mo gelijk te makenen dat plan willen we in breede trekken doen kennenom den invloed op ons plaatselijk belasting stelsel nategaan. Yooraf evenwel moeten we betreffende het belang van die afschaffing iets in het midden brengen, omdat nog, meer dan we dachten, stemmen zich laten hooren vóór het behoud der plaatselijke accijnsen of verbruiksbelastingenwaartegen wij jaren achtereen uit innige overtuiging hebben gestreden terwijl die overtuiging met elke bestrijding diepsr wortelen schiet. //In die accijnsen betalen de vreemdelingende markt- bezoekersde studenten en de militairen." Wij willen niet angstvallig berekenen, hoe groot het aandeel is, dat op die wijze in de gemeentekas vloeit; maar we willen zelfs aan nemen, datj laügs dien weg een achtste gedeelte of25,000 van de geheele opbrengst der plaatselijke accijnsen binnen Leiden 201,000) wordt genoteD. En dan zou dat bedrag juist overeenkomen met de som, die jaarlijks voor bezol diging van ontvangers, commiezen en andere onvermijdelijke kosten noodig is, om die twee ton intevorderen zoodat langs den meer eenvoudigen en zeer onkostbaren weg van directe belasting slechts f 176,000 te heffen noodig is. Maar zoo aanzienlijk is het bedrag nietwanneer men het aantal studenten en militairendie in de plaatselijke ver bruiksbelastingen deelenop 1000 stelt en niet vergeet, dat veel buiten de gemeente en slechtsdoor den vacantietijd der academie, gedurende de helft des jaars wordt verbruikt. Vreemdelingen en marktbezoekers zijn zoo buiten verhouding tot het aantal ingezetenendie dagelijks en het geheele jaar in die belastingen bijdragendat daartegen wel zal op wegen het aantal, dat gedurende den loop van het jaar zich voor korteren of langeren tijd buiten Leiden ophoudt en elders vertoevende in geen plaatselijke accijns deelt, al worden zij ook in andere gemeenten, waar zij verblijf houden, aangesla gen in de personele belasting. Maar hoe men de zaak neme er is geen redelijken grond, geen eerlijk beginsel optenoe- men om de militairen op die wijze schatting te doen beta len noch om studenten, wier verblijf aan ingezetenen en nering doende lieden onberekenbare voordeelen oplevertnoch vreem delingen en marktbezoekersin wat zij verbruiken aan de gemeentekas te doen bijdragen. Moet dan het voordeel der gemeentekas, dat in cijfers wordt gebragtde hoofdzaak zijn en niet dat der ingezetenen, dat zich niet onder cijfers laat brengendoor het verblijf en vertier van vreemdelingen studenten en militairendat onberekenbare voordeelen op levert. //Die accijnsen worden zoo gemakkelijk betaald, zoo on gevoelig gedragen, door hen zelfs, die in geen directe be lastingen zouden kunnen worden getroffen." Gewis voor de ver bruikers is het gemakkelijk zoo in den prijs van het voor werp de belasting verborgen te zien en bij centen te betalen wat welligt rechtstreeks in guldens zou kunnen worden ge- eischt. Maar de groote vraag isof die lastwaarvan zij ontheven zijn niet zwaar drukt op alle beroepen bedryven en neringendie eerst den accyns moeten betalen om die later van de verbruikers intevorderen? Bakkers, slagters, molenaars, tappers, slijters, handelaars in wijn en gedistil leerd missen hun vryheid door het strenge toezigt, dat ge houden wordt en moet worden omdat door ontduiking en smokkelarij de gemeente niet krijgt, wat haar toekomt en de eerlijke man wordt benadeeld. En nu beweren wijdat talrijke huisgezinnen ook door die gemakkelijke en onmerk bare belasting in verhouding veel meer betalen dan de meer- gegoeden dat door de afschaffing van den accijns op brood en vleesch zullen worden ontlast de standen en de huisge-, zinnen, die bij een heffing van een directe belasting voor deel genieten moeten, gelijk we dat vroeger hebben gestaafd met berekeningen. Of zal men zeggen, dat wat men niet voelt uit de beurs gaan ook niet wordt, uitgegeven? In on-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1