den Helder naar Alkmaar roet October van dit jaar geopend aal worden. - Naar men «egtzal zeker persoon, die in 1843 in 1 de gemeente Haskerland trouwde, en in I860 in de ge meente Wijnbntseradeel een andere vrouw tmwde, zonder aich om de eerste te bekommerenrervolgd wordenbe schuldigd van bigamie. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Willige Lan- gerak de kandidaat K. W. Hulstijn die dat beroep beeft aangenomenen te Loon op Zand De. G. J. Gobiu» du Sart te ArnemuideD. Ds, F. W. Smits f pred. te Baaru en Eembrugge, baeft. het beroep naar Hellevoet,sluis aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Petni* Ds. J. H. Schoenmakers, te Katwijk. Uit Cura9ao wordt ons dd. 5 Maart gemeld. We heb ben hier wederom in de vorige oiaaüdden 19deu ui., des Konings verjaardag plegtig gevierd. Wel niet zooalt in an dere jaren met volksfeesten, want dat kon niet wel, omdat die dag juist op een Zondag inviel; maar door kanonge bulder, en door muziek van het garnizoen; alsook door dankzeggingen en gebeden voor dsn Koning in de gods dienstoefeningen en door gepaste woorden, bij die gele genheid gesproken. l)e rabbijn had op Zalurdag tot tekst genomen het 5de gebod en had zeker den Heidelbergschen katechismus eens opgeslagen en bijzonder gelet op de woorden «allen die over mij gesteld tijn." l>e predikant S. van Dis seldie hier alleen de dienst waarneemt, omdat zijn col lage A. J. K. Meijer sedert Mei reeds met verlof, wegens siekte naar het Moederland in heengetogensprak naar aan leiding van l Petr. 2 vs. 17, «Eert een iegelijk - eert den Koning." Jaik heb vergetendat vóór kerktijd parade is gehouden van schutterij en garnizoenin het fort Amster dam en deze te 8 uur door den gouverneur geïnspecteerd zyn. Nu waren alle officieren bijna vau de land- en zeemagt ter kerke opgekomen, een groote schare dus, vermeerderd met vele onder-officieren en adelborsten van Cornelis Dirk» Pallas (hier juist aanwezig op gijn oefeningstogt voor de adel borsten) en Atalanteen met alle ter kerke gecommandeerde manschappenmet da muziek aan het hoofddoch behalve den gouverneur kon men bij die godsdienstoefening geen burgerlijke autoriteiten te zien krijgengeen koloniale secre taris, geen procureur des Konings, geen president der recht bank andere civiele autoriteiten waren tevens schutterlyke en deze waren, door wien weet ik niet, nitgenoodigd om ter kerke te komen. Op hef orgel werd na afloop der dienst het geliefde volkslied gespeeld. Waarschijnlijk is in de R. C. kerken zoowel in de stad als in de bui ten districten eeu Te Deum gezongenzooal? op zulke feestdagen gebruikelijk is. De bisschop i. p. i-, - want wij gelden hier nog altijd als ongeloo- ▼igen, wij Protestantsche Christenen - is nog altijdook we gens ziekte, in bet Moederland sanw.esig, m»ar doet, zooal» ik vernee® onder 'shands een reisje naar Rome, zeker om den paus eens le zieu of iets met hem te verhandelen; verleden jaar was daar de pastoor Frederik heen geweest. En zoo zou, gelijk men geloofde en hoopte, ds dag de» Heeren stil en rustig afloopenen dat deed hy ookmaar helaasniet aldus de daaropvolgende avond. Behalve mu= aiek op een vlot in de 9t, AnRa-baaizou er voor het gou vernementshuis te 8 ureeenig onschuldig vuurwerk wor- dsn afgestokeubestaande alleen in wat bengaalsch vuur met vuurpijlen cu een W zou verlicht worden door vuurwerk; maar oaauwelijks was dit laatste te half 9 ure aangestoken of daar vloog de geheele W met een aanhoudend gedonder in de lucht. Die van de zaak niets wisten vondeu het wei vreemd dat dat gedonder plaats had en die W zonder ver- lieht te wezen, in eens verdween en alles stik donker werd, maar it meenden dat dit zoo behoorde en dat dat de roooijig- heid vp.n dat vuurwerk was; tot dat zij later op den avond vernamendat het granaten geweest waren die men gevuld had, om dien W eens heerlijk aantesteken, die gesprongen waren en dat onderscheidene personen wonden hadden ont vangen. Dit bleek dien avond en den volgenden dag maar al te waar te zijn! 59 granaten zijn, zoo geeft men op, gesprongen en daardoor werd een matroos van de Atalante, reeds eeri bejaard mandoodelijk gekwetst en bezweek 5 dagen iater, ook 4 militairen en «enige burgers werden, doch minder belangrijk gewond. Men kan de bewarende zorg van Gods voorzienigheid uiet genoeg danken dat er niet xueei' ongelukken gebeurd zijn, daar de stukken ijzer verre vreg werden heengeslingerd eu honderde mensche» nabij de Baai verzameld waren. Door een der jaloeziën van het gou vernementshuis sloeg ook een stuk, gelukkig stond de gou verneur en zyn gezin aan het ander jaloezie; sloeg door een deur heen en verbrijzelde tegen den muur. Ook in het huis van den procureur des Koning» viel een st.uk ijzer neder in de slaapkamer zijner kinderen zonder echter schade te doen en zoo op meer piaatseu. lloc dat net nu komt, dat die granaten gesprongen zijnweet ik nietik hoor weldat er een onderzoek naar wordt in gesteld maarhet on geluk is gebeurd en de arme matroos is er koud om. Het zal echter wel leeren om geen W'» meerop 's Konings ver jaardag met granaten in vuur te zetten en misschien heb ben daardoor wel alle vuurwerken op 's Konins verjaardag een einde. Verleden jaar gebeurde op dien dag ook een on geluk; toen werd een jongen onder een omvallendeu muur verpletterd; en voor twee jaar itak een militair een vrouw dood, in zijne dronkenschap! Dus, geen geluksdag hier. - De Thermometer van Fahrenheit t«tekende alhier Vry- dag de* namiddags te 5 uur 38°, de* avond* te 8 uur 33°, te 10 uur 31°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur ZV, 'm middag* te j 2 uur 42°, '«namiddag* te 4 uur 42®, Buitenlandsch Nieuws. Te Antwerpen heeft zich Donderdag een vreemd geval voorgedaan. Den iödeu Maart had eeu heer van reeds ge vorderden leeftijd, zich noemende Rish Allah Beykolonel in Turkscrie dienst, in een hotel aldaar zijn intrek genomen, vergezeld van zyn neef, een jongman van 20 jaren, C. Readiy genaamd. Beiden hielden zich, zoo het scheen, bui ten alle aanraking met anderen en gingen veel te zamen uit wandelenwaarby zij steeds Turksch of Engelsch spraken en de oude heer alle verteringen betaalde. Donderdag morgen vond een bediende van het hotel den jongman dood te bed liggenblijkbaar met een schot hagel nabij het oor gewond. Naast het bed lag een geweer op den gronden op de ta fel vond men eeu briefje, inhoudende de woorden «/Ik heb mij zelf vrywiilig van het ieven beroofd." Het vreemdste evenwel waa dat hijmet de armen onder de dekensia geene houding lag die zulk aan zelfmoord deed denken. Het lyk werd Yrydag beschouwd. Rish -Allah Bey, die zich ia het hotel bevond, is gearresteerd. - De opheffing van den accijns op vleesch en brood te Stuttgart heeft een verhooging der prijzen van 10 pCt. ver oorzaakt. Er zal een onderzoek plaats hebben naar de mid delen om die levensmiddelen weder op hunnen vorigen prijs 'terug te brengen. Ter heritmeriug aan de 50 jaren geleden door de HH. König en Bauer gedane uitvinding der snelpersen tot viering der voltooijing van de duizendste drukpers dezer firma werd dezer dagen in hare fabriek te Kloster Oberzell een feest gavierd. De heer König deelde aan zijn werklie den mede, dat de firma, tot viering van dien dag, een spaarkas ten hunnen behoeve gevestigd en als eerste bydrage de som van 10,000 daarvoor gestort had. -Sedert dien van 1775 heeft men te Weenen geen zoo gestrengen winter als den tegenwoordigen gehad. - In de zitting van het Engelsche Huis der Gemeenten van Woensdag is gehandeld over de zaak der Anglicaansche of staats-kerk in Ierland. Slechts een klein gedeelte der be volking van Ierland behoort tot die kerk en evenwel is zy er in het genot van rijke inkomstendie nagenoeg alleen strekken om eenige geestelijken ten koste van het algemeen te verrijken. Dit dien hoofde stelde de heer Dillwyn voor te verklaren vdat de tegenwoordige gesteldheid der staats kerk in Ierland niet is gelijk behoort, en onverwijlde be hartiging van Hr. Ms, gouvernement vereischt." Hy zeide, dat zijn doel was, niet de Engelsche staats kerk aan te tasten, maar een oorzaak van misnoegdheid on der de bevoiking van Ierland te helpen wegnemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde zich stellig tegen het voorstelde rechten der staatskerk in Ier land zeide hijwaren door langdurig tijdsverloop en door

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2