De tweede jaarlijksche algemeene vergadering ran deelhebbers in de Algemeene Maatschappij van Handel en Nijverheid werd 11. üingsdag te Amsterdam gehouden. De vergadering, waarin vertegenwoordigd waren 21,839 aan deden, uitbrengende 224 stemmen, werd ten 1 ure door den heer Leo Lippmanvice-president van den raad van com missarissen, geopend. Pe voorzitter bragt het door commis sarissen vastgestelde verslag omtrent den toestand der maat schappij uit. De voornaamste in dit uitvoerige stuk behan delde punten zijn: 1°. Het verdwijnen van den vroegeren president der directie, deu beer A. Mendelin de maand October van het vorige jaar en de dien ten gevolge onmid- delijk, na overleg met commissarissen, door de directie ge nomen maatregelen om te voorzien in de geregelde adminis tratie, waardoor het mogelijk geweest is, zonder eenig ge vaar voor de maatschappijmet de raken voort te gaan tot op den door de statuten bepaalden tyd voor de gewone algemeene vergadering; 2°. <leu financielen staat der maat schappij die zware verliezen aanwijsteensdeels ten gevolge van het sub. 1°. vermelde feit, anderdeels door ue daling van vele der waardenwaaruit het actief der maaiscbappy bestond en die op de balans zijn berekend naar den prijs vau 31 Dec. 1864; het door beide oorzaken over 1864 geleden verlies wordt door commissarissen geraamd op ƒ4,492,413,45, waarvan omstreeks één derde als gerealiseerd verlies te be schouwen is, terwijl de raming voor twee derden, nog niet gerealiseerd verlies, met het oog op zeer ongunstige even tualiteiten aldus heeft plaats gehad3°. het door den heer van Heukelom als president-commissaris genomen ontslag; 4°. het door de heeren Mr. J. Pinner en A. Gildamsester als directeuren genomen ontslag. De voorzitter stelde hierop voor 1°. De bekrachtiging der voorloopige benoeming van de heeren Martin en Muller tot directeurenwaartoe bij accla matie besloten werd, zoodat thai s de directie is samenge steld uit de heeren Antide Martin, president, F. A. Muller, secretaris en J. M. D. Mottu. 2°. De goedkeuring der rekening en verantwoording en balans. Een aandeelhouder verlangde specificatie van de waar den in de portefeuille der maatschappij aanwezig, waarte gen door onderscheidene Fransche en Holiandsche aandeel houders de wenseh werd geuit dat dit, in het welbegrepen belang der maatschappijnisi geschiede. Hierop werd de rekening en verantwoording en de balans goedgekeurd üingsdag 11. ontwikkelde de heer C. A. J. Geesink te Amsterdam in een departementsvergadering der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eenige denkbeelden over den toestand der arbeidende klasse hier te lande en schetste de nadeelendie voor den werkman ge legen zijn, wanneer de vooruitgang en beschaving niet ge- groud zijn op zedelijkheid en goede trouw. Vervolgens gaf hy een overzigt van de arbeidersverenigingendie in het buitenland bestaan en zyn steernng te kennen over de wyze, waarop zij hier te lande behooren te worden gevestigd. Deze mededeelingen gaven aanleiding tot een gemeenzaam en zeer belangrijk onderhoud. In de jaarlijksche algemeene vergadering der Holiand sche IJzeren Spoorweg MaatschappijDonderdag te Amster dam gehouden, is de balans over 1864 goedgekeurd en het divend vastgeatsld op f 69,40 per aandeel, terwijl besloten is de concessie te aanvaarden tot den aanleg en de exploitatie van een verbindingslijn tusschen den Hollandschen spoorweg te Haarlem en den Noord-Hollandschen staatsspoorweg te Uitgeest of te Castricum en de exploitatie van laatetgem. weg. De bloemententoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam zal plegtig geopend worden op Vrydag 7 April, middags te 12 uur en op dien dag alleen de houders van aandeelende schenkers van medailles, de be kroonde inzenders en de genoodigden toegang hebben. Aan den heer Mr. A. Vernède, sedert 26 jareu secre taris der Kamer van Koophandel te Schiedam is te dier sake door de leden dier Kamer een sierlijk milieu-stuk, ge leverd door den heer van Kempen aangeboden waarop een toepasselijke inscriptie is gesteld. - Dijkgraaf en heemraden van de Hondsbossche en duin- gronden onder Petten hebben het antwoord op de prijsvraag uitgeschreven voor het plan der meest doelmatige herstelling en inrigting van de zeewering in Noord-Hollanddat door den ingenieur van den waterstaat J. C. W. Conrad was in gezonden, de uitgeloofde prijs waardig gekeurd. Dingsdag middag ten 1 uur werd te Utrecht braud ontdekt in de huizing van een broodbakker, aan de Nieuwe gracht. Op het alarm waren spoedig de spuiten op het ter rein om de ligging van het perceel had de brand een drei gend aanzien, maar door de goede werking van 8 brand- spuiteu was men het vuur ten 3 uur ongeveer meester. De oorzaak schijnt, dat men een gebruikte ovendwijlwaaraan nog vuur zich moet hebben bevonden, te digt bij het brand hout in den kelder heeft gelegdalthans in den kelder waar het hout geborgen was, had de vlam zijn oorsprong genomen. - Zondag avond heeft hier ter stede een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. De daders schijnen in een onbe woond huis naast de branderij van de firma Hartevelt en Zn. op de Langegracht te zijn ingekomen en vervolgeus op het dak van de branderij te zijn geklommenwaar zij eenige dak pannen hebben ter zijde geschoven en op de zolder eenige timmermansgereedschappen gevonden. Met behulp van zaag en bijtela hebben zij een gat gemaakt in den zolderwaardoor zij met behulp van een touw zich lieten afzakken ir. het kantoor. Na vruchtelooze pogingen te hebben aangewend om de geldkist ie openen, braken zij de lessenaars open en na men daaruit een zakje uret 19 aan geld, terwijl zij lieten liggen twee zakken met guldens, die daarin tevens geborgen waren. Zij hebben uit de aanwezige flesschen jenever iets gebruikt en zijn toen door het raam van het kantoor in de gang van de branderij gekomendie zij door de gewone straatdeur schijnen te hebben verlaten. Eerst Maandag mor gentoen het werkvolk in de branderij kwam, ontdekte men de inbraak. De politie doet voortdurend Dasporiugen tot het ontdekken van de schuldigen, die niet verborgen kunnen blijven. lu het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Han delsblad leest men Meer dan ooit zijn in deze westmousson bittere klagten aangeheven geworden over den ellendigen toestand der ha venwerken te Batavia, maar vooral te Samarang, waar de communicatie tusschen de reede en den wal een maand ach tereen geheel gestremd is geweest. Wordt hierin niet spoedig en eindelijk eens op een afdoende wijze voorzien dan is de tijd te berekenen binnen welken Samarang als handelsplaats zal te gronde gaan. Reeds nu vlieden de scheepsgczagvoer- ders in den westmousson het zooveel mogelijk. De Minister heeft eenigen tijd geleden verklaarddat de noodige maat regelen tot herstel waren genomen, - Z. Exc. bedriege zich nieter is nog niets gedaan. Dat te Samarang zoowel als op vele andere plaatsen op ■Java en in de buitenbezittingen zware overstroomingen heb ben plaats gehadbehoort onder die rampen van hooger handweike menschelijke inspanning zeldzamer en minder schadelyk maken, maar nooit geheel afweren kan. Gelukkig schijnt het daardoor geleden nadeel op de meeste plaatsen niet bijzonder groot geweest te zijn. De overigens ontvangen berigten zijn van politiek rustigen aard en de laatste 14 dagen hebben niets opgeleverd wat door de behoudspartij als een //schrikwekkend verschijnsel" geëxploiteerd worden kan. Of het moest zijn dat de patteh (onder-regent) van Tagalals verdacht van medepligtigheid aan den moordaanslag en opstand aldaargevankelijk naar Samarang gezonden is. Omtrent het opzenden van den Patteh van Tagal naar Samarang meldt men nog het volgende In den namiddag van den 3den February werd de Patteh door den resident ontbodenbij zijn HoogEdel Gestr. ko mende, werd hij verzocht zijn kris en paijong te willen af geven en hem daarna te kennen gegeven dat hij een ge vangen man was om dadelijk naar Samarang te worden over gevoerd; de Patteh deed toen een voetval, met de bede om verguoning een oogenblik naar huis (e gaan ten einde van vrouw en kinderen afscheid te kunnen nemen en eenig< kleedingstukken te halenzulks werd hem geweigerden is hij toen onmiddellijk raar de kruisboot gebragtwelkf des avonds onder zeil ging naar Samarangmen zegtdal er vele aanzienlijke hoofden en personen in die zaak betrok ken zullen worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2