Buiteülandsch Nieuws. den luit.-kol. der artillerie vati het leger in Nederl.-Indië J. L. Moerman, thans met verlof hier te lande, met ingang van den lsten April a. s. een eervol ontslag verleend uit 1 Zr. M. militaire dienst, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen. De Minister van Marine heeft ter keunis van de be langhebbenden gebragt, dat op den lsten October van dit jaar ais kadet bij het corps mariniers kunnen worden toe gelaten twee jongelingen na behoorlijk afgelegd examen. Aan het clipperschip Kosmopoliet IIgezagvoerder J. Bouteu, hetwelk den 3Isten dezer denkt van Brouwersha ven naar Java te vertrekken valt de hooge ouderscheiding te beurt, om derwaarts over te voeren de zijden vlag, met het teekea van het Metalen Kruis, zigtbaar in de roode baan met 's Kouings goedkeuring vervaardigdals een ge schenk der Vereeniging het Metalen Kruis, voor de oorlogskor- vcl van dien naamen zulks als eeu ouderscheidiugsteeken voor de verngtiugeu vau dien bodem iu de baai van Si- monoseki op 16 November 1864 om die vlag bij feeste lijke en vaderlaudsche gelegenheden te mogen voeren van den grooten top. -Ten gevolge van het verleend eervol ontslag van den directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Groningen heeft de Minister van Justitie in diens plaats benoemd den heer J. A. Hogendoornthans eerste commies boekhouder in de militaire strafgevangenis te Leiden. Den 26sten der volgende maand zal de te 's Hage gestationueerde batterij rijd. artillerie, onder bevel van den kapt. Jhr. W. U. C. ridder van Rappard, weder naar Arn hem vertrekken en dien dag vervangen worden door de 6de compagnie van het reg. veld-art. uit Leiden, die bestemd is, om onder bevel van den kapt. J. C. van Gheel Roëll, te 's Hage in garnizoen te komen. Dingadag werd de «dies natalis" der Utrechtsche ■Hoogeschool gevierd die anders den '26sten Maart invalt. Ten 1 uur heeft de hoogleeraar Doedes in het groot audi torium een plegtige redevoering gehouden«/de libertate, cum Theologiaetum etiam Ecclesiae Christianae, strenue vindicanda d. i, «over de handhaving van de vrijheid der Christelyke kerk zoowel als der Godgeleerdheid;" het rec toraat is bij die gelegenheid aan Prof. Fruin overgedragen. Tevens zijn de medailles en getuigschriften aan onderschei dene studenten van de versohillende hoogescbolen uitgereikt. Blijkens dezer dagen bij het Nederlandsche Zendeling genootschap ingekomen berigten te Rotterdambedroeg het getal inlandsehe scholen in de Meoahasse van Menado, in 1864, 149; van deze zijn 115 door het genootschap, 12 door het gouvernement en 22 door de negerijhoofden ge sticht en onderhouden. Op de sohoollijsten waren ingeschre ven 6132 jongens, 3445 meisjes, totaal 95 77 kinderen, van welke 5723 gezet opkwamen. Het onderwijs bestaat in lezen, schrijveu rekenen, zin gen en bijbelsche geschiedenisterwijl op de beste scholen ook de beginselen van taalkunde, aardrijkskunde en kennis der natunr als leervakken zijn opgenomen. Behalve de reeds vermelde gift aan de diaconie-ar- men te Middelharmsis door de broeders cn zuster van nu wijlen mejufvrouw H. A. Kolff, ook aan het weeshuis al daar de belangrijke som van /'lUOO gegeven, ais ook aan //Dorcas" de som ven f 500 terwijl de weeskinderen zelve te tarnen de som van f 80 hebben ontvangen, om daarvoor het een of ander aantekoopenen de binnenvader en moeder de som van f 20, benevens nog andere geschenken, die echter minder bekend zyn. Te Appelscha, gemeente Ooststelliagwerfin Fries land, werd Zaturdag een klop- of drijfjagt op vossen ge houden tot dat einde waren er vele jagers en tevens veie drijvers bijeen. Na eenigen tijd vruchteloos te hebben ge jaagd, doet zich eindelijk een vos voor; de jagers - opdat hun prooi niet zai ontsnappen - zijn oogenblikkelijk vaardig het dier door een zeker schot te treffen. In overijling lost men schoten, en - een 16jarige knaap wordt door een schot getroffen en helaas doodelyk gewond. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uv.r 30°, te 10 uur 28°. Woensdag morgen te 5 uut 28°, te 8 uur 30°? 's middags te 12 uur 37°, 's namiddags te 4 uur 86°. Door de Pruissiscbe overheid is de lijn Kleef-Zeve- naar thans onderzocht. Dat onderzoek heeft geleid tot een hoogstbevredigend resultaat, vooral wat de werken bij Elten betreft. De opeuing van den weg voor het publiek verkeer staat thans eiken dag te wachten. De overtogt over den Rijn heeft in eenige weinige minuten plaats. Onder het hondengeslacht te Keulen wordt een on verbeterlijke «dronkaard" gevonden. Eiken namiddag verlaat hij met klokslag van 4 uur de woning van zijn meester op den grooten Sandkaul en bezoekt geregeld een aantal bier huizen, waar bij zeer behendig de «restantjes" uit de glazen weet te drinkenen indien deze of gene niet naauwlettend toezietversmaadt de hond een vol glas ook nietdat voor een ander bestemd is. Omstreeks 10 uur keert hij totaal be schonken of althans met een sterken roes in bet huis zyus meesters terug. In de laatste dagen is te Weenen zooveel sneeuw ge vallendat het verkeer op de meeste spoorwegen daardoor belemmerd werd. Te Krakau moest men den 2 lsten Maart 's avonds te 7 urede gaspijpen ontdooijenom licht voor den circus.te krijgen. Te Praag reed men dien dag schaat sen en zag men op het ijs van de Moldau veel volk. Ook uit Italië schrijft men van sneeuw en regen gepaard met koude snijdende winden. Zelfs in Algerië viel in de vorige week op verschillende plaatsen een massa sneeuw. In Piemont, het land van Genua, Bologna, Ancona en Triest, is in de laatste dagen een ontzettende menigte sneeuw gevallen, en meent men in het midden van den winter te leven. En in de bergstreken van het Zwitsersch kanton St. Gallen heeft de sneeuw een zoo groote hoogte be reikt, dat men, om het vee naar de fonteinen te kunnen brengen, genoodzaakt geweest is sleuven van 12 tot 15 voeten diep in de sneeuw te graven. Aan den voet van den Hohenwart, in het dal Pus- terwalddistrict Oberzieringis onlangs een kind met een digten baard ter wereld gekomen. De baardharen waren lang en stijf, en men heeft, om het onvriendelijk uitzien van ,het kind te verminderen, vóór den heiligen doop den baard afgeschoren. -Een huis in suiker te Havre, al den daar aanwezi gen voorraad hebbende opgekocht, en daarbij veel verliezen gehad hebbende, was op het punt van te failleren meteen passief van 3,000,000 francstoen de familie dezer hande laren om de daardoor ontstane sensatie te doen ophouden voor hen in de bres sprong, en binnen 48 uren genoemde som bijeenbragt. Op de Tuileriën te Parijs heeft een der vier gewone afgevaardigden-diner's plaats gehad. Na het diner is de heer Havin door zijn collega's in bijzijn der Keizerin en ook door deze eenigzins geplaagdwegens de ongodsdienstige strek king van de Siècle. Hij beweerde echter, dat hij een zeer goed Katholiek wa3, maar slechts het bijgeloof bestreed. Een an der afgevaardigde, de heer de Chiaeuil, is door de warmte eenigzins ongesteld geworden; bij den spoed om hem ter hulp te snellen brak de Keizerin haar waaijertoen men een raam geopend had kwam de man weer by. De Keizer onderhield zich lang met Guéroult. Bij de Franache senaat is een verzoekschrift ingeko men om de asch van Karei X naar Frankrijk te doen over brengen. De regering heeft verklaardin antwoord op den heer de BoisBy, die liet verzoek ondersteunde, dat harer- zijds geen bezwaar bestond, om de asch van Vorsten die over Frankryk geregeerd hadden derwaarts te doen overbren gen, maar dat het verzoek moest uitgaan van debetrokken familiënde regering zou dan de zaak in welwillende over weging nemen. - Naar men vernoemt, zal de drukker der Propos de Labienu» hooger beroep vau het jl. Zaturdag tegen hem ge- wezen vonnis aanteekenenhetwelk te Parijs wegens zijne buitengewone gestrengheid voortdurend druk heeproken wordt. Eindelijk meldt men nog dat onmiddelijk na de veroordee ling van den schryver der brochure, den heer Rogeard een exemplaar daarvan in een kring van bekende liberalen werd geveild. Het boekje bragt niet minder dan 150 0 frs. op, die den oud-hoogleeraar naar Brussel werden overgezonden, Hij zal zich waarschijnlijk te Genève gaan vestigen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2