1569. Woensdag 29 Maart. DAG Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- eu Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.7 6. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakiugeu van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te_ 8 n. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 in.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. eu te 10 u. 50 in.; 's namiddags te 3 ii. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. '«namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 ei^ 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatstenrvan elke maand. ftijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegrnaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's in. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en W et kouder»Maandag eu Donderdag te 11 uur. Gotnmissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks t 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks ran 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks ran 8 2 uur en van 47 uur, der In- eu Uitgaande Rechten en A coijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen. Mtiulag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9 uur. van Zegel, Registratie d&gelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. %¥aierloo. Het moet eu kan, meen ik, elk waar Nederlander, vooral de hooggevorderden in jaren niet verwonderen dat een oud militair zich opgewekt gevoelt zijne landgenooten opteroepen, om als één gezin, het hunne bijtedragen en in het werk te stellen, om den aanstaanden 18den Junij met dankbare geestdrift te herdenken en pligtmatig en luisterrijk te vieren. Ik acht het daarom pligt openlijk te herinneren aan den bloedigen strijd, de roemrijke overwinning by Waterloo, waarvan weldra de vijftigste gedenkdag zal aanbreken. Ik herinner daaraan niet enkel omdat mijn gemoed als krijgsman spreekt, maar vooral als Hollander. Duizenden sneuvelden daar, of werden verminkt en gewond. Velen van hen, die den slag overleefden, zijn ten grave gedaald; onder hen de eerste onzer braven, de Prins vaü Oranje, voorbeeld van moed en beleid. Slechts zeer weinige krijgers zijn nog in leven onder hen velen die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Maar ook zij herdenker, met wel gevallen hoe die gestorven makker» bij Waterloo in de da gen van 16 en 17 Junij 1815 hen getrouw terzijdeston den. Die helden zijn waardig ook door ons herdacht te worden, want zij hebben gestreden en gezegevierd, om het vaderland, dat nog ter naauwetnood in den rang der vol keren hersteld was, na die overwinning duurzaam en op hechte grondslagen te vestigen, den souvereii) zijn zetel te waarborgen en de kloeke en edele mannen van 1813, die zich aan het hoofd der beweging gesteld hadden de vruch ten te doen plukken van hunne opofferingen, hun moed en hunne vaderlandsliefde. Dit alles ware verloren geweest, zoo Napoleon overwon nen had. Dan ware het voor altijd gedaan met onze wel vaart, onzen handel en onze nijverheid, die aan de over winning van Waterloo hun bloei te danken hebben. Terecht zegt dan ook de hoogleeraar J. Bosscha: //Door den slag van Waterloo werd de zelfstandigheid van het Ko ningrijk der Nederlanden (welks staatkundig bestaan reeds op het congres te Weenen geregeld was), bevestigd; onder de regering van Koning Willem I kon het nu, bij een nieuwe orde van zakendeszelfs inwendig bestaan regeieu en de welstand en kracht beginnen te ontwikkelen, waar voor de Nederlardsche gewesten zulke rijke bronnen in zich bevatten." Wanneer thans de jongelingschap te wapen geroepen wordt, kan zij voor eigene haardsteden en altaren te velde trekken, voor eigen grond eu eigen vlagen niet meer voor vreemde overheerschingonder eene vaan, die niet //onze" vaan is. Wam de gezegende overwinning met onze bondgenooten niet behaaldwat zou dan thans uw lot wezenwat zoube denkt het vooral gij jeugdigen van jarenhet lot geweest zijn uwer ouders en grootouders? Aan hen hebt gij het te danken dat gij nu tot een vry en onafhankelijk volk behoort en den naam van Nederlan der nog dragen moogt. Gij trekt de vruchten van hunne vaderlandsliefde en hun heldenmoedzij hebben u verlost van het dwangjuk, waaronder Nederland verkwijnde. Daarom is vooral tot u mijne oproeping gerigtom den vijftigsten verjaardag van den roemrijken veldslag van Wa terloo naar waarde en met plegtigen luister te vieren en de woorden van den volksdichter waar te maken Waait uit, waait uit dan, vaan en vlag, En blijve, o God, die bededag Gezegend tot de laatste neven En zeg' geslacht aan nageslacht Wat uitkomst toen Uw wonderkracht Aan 't biddend Neerland heeft gege/en. Arnhem, Maart 1865. M. C. v. A. H. De Redactie is bereid de blijken van adhaesie, die de voormalige strijders bij Waterloo en anderen binnen Leiden zouden willen gevente ontvangen eu te bezorgen waar het behoort.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1