Buitenlandsch Nieuws. b. omtrent het leveren en plaatsen van eenige stootpalen; Wethouders aan den straatmaner J. Plu, ter gelegenheid van zijn BOjarig huwelijk en ter herinnering aan zijn meer dan 5 0jarige dienst, twee fraaije mahonyhouten fauteuils zijn ge schonken. Wederom is er een oud gediende, die zijn gouden huwelijksfeest op Maandag 27 Maart zal vieren, wanneer en naar mate een liefdadige hand hem er toe in staat stelt. Toch is het een buitengewone gebeurtenis, die Willem Frederik Schop en Wilhelmina Christina Maartense mogen beleven de eerste op 7 6jarigen, de andere op 7 8jarigen leeftijd. Hij was ma troos op een oorlogschip in Holl. dienst en begaf zich vervol gens als militair in dienst van Keizer Napoleon. Mede den veld- togt naar Rusland makende, werd hij aldaar gevangen ge nomen trad weder in Russische dienst en streed toen tegen de Franschen. Te Leiden teruggekeerdkreeg hij 46 jaar geleden een officie als turfdrager en behoort nog tot die vereeniging, maar was ook 28 jaren werkzaam bij een steen kolenhandelaar. Ofschoon dat echtpaar in het Plofje van Ba rend van Namen in de Kijfhoek een toevlugt vondzijn hunne inkomsten, alles bijeengenomen, verre van ruim, veeleer onvoldoende te noemen, om in het onderhoud van die oude lieden de vrouw erg doof bovendien te kun nen voorzien. Naar men zegt, zal op een der plantsoenen ook een proef genomen worden ter acclimatatie van de Japansche Zijderups, waartoe door de Nederlandsche Entomologische Vereeniging een hoeveelheid Yama-Mayu eijeren zijn beschik baar gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34°. Zaturdag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 38°, Het halve-eeuwfeest ter herinnering aan de inlijving van de Rijnprovinciën bij Pruissendat den 15den Mei zal worden herdacht, zal te Aken gevierd worden, waar de Koning van Pruisssen het zal bijwonen. Den 16den zal hij Keulen een bezoek brengen om van de onthulling van het gedenkteeken voor Frederik Willem III getuige te zijn. Uit Genève wordt gemeld, dat de 83jarige predikant, de heer Chenevière, zijn ontslag heeft ingediend als profes sor in de dogmatiek, welke betrekking hij gedurende 4S ja ren heeft waargenomen. Hij is predikant in gemelde stad sedert 1807. Als een bijzonderheid wordt nog vermelddat Napoleon de aanstelling van den heer Chenevière heeft on derteekend op 7 Febr. 1S07, toen hij des avonds bij het bivouacvuur zittende, zich onledig hield met het expediëren der hem door de Ministers toegezonden stukken. Een Duitsch geneesheer, Dr. Dyes, officier van het regiment huzaren te Verden, heeft een nieuw voedings- en geneesmiddel uitgevonden namelijk de steenkolen. Als voed sel geeft hij ze aan de varkens; als geneesmiddel raadt hij ze aan voor ziekten van ingewanden. De proeven, die hij er mede genomen heeft, hebben, zegt hij, de gunstigste re sultaten opgeleverd. Voor zijne proefnemingen heeft hij de Pinsberger steenkolen gebezigd. Zijn rapport komt voor in de Deutsche Klinik over 1864. Volgens berigten uit St. Petersburg is het Russisch thans de hoftaal geworden, in plaats van het Fransch, dat tot dusverre in de hooge kringen werd gesproken. Te Karlsruhe heeft zich een vereeniging gevormd van Roomsch-Katholiekenmet het doel om op den weg van overreding en verlichting de pogingen der ultramontaneu op krachtige wijze te bestrijden. De vereeniging zal weldra een eigen orgaan bezitten en van alle zijden wordt haar uit den boezem der Roomsch-Katholieken de behulpzame hand gebo den, om het beoogde doel te bereiken. Naar men zegt heeft de Paus, bij gelegenheid van een bezoek in de kerk del Jesu te Parijs, een toespraak gehou den waarin hij gezegd moet hebben, dat er slechts één natie bestond van welke hij verdrukking had te lijden, en dat dit nog niet zoo zeer aan die natie zelve als wel aan haar regerend hoofd was toe te schrijven. De heer Buloz, directeur der Revue des Deux Mon ies te Parijsheeft verklaard dat in dit periodiek werk hoegenaamd geen verslag van het Leven van César zal ge geven worden, vóór dal de drie deelen het licht hebben gezien. Nu is het bekend dat het derde deel nog niet eens is aangevangen. Ziedaar derhalve een zijdelingsche manier om te weigeren over het werk des Keizers te spreken. Er wordt te Parijs veel gesproken over de wereldten toonstelling van 186 7. Men weet namelijk nog altijd niet waar het tentoonstellingsgebouw zal worden opgerigt. Drie plannen strijden om den voorrang. In het eerste, dat door Prins Napoleon en den Minister van Openbare Werken wordt verdedigd wordt het Champ de Mars voor de tentoonstel ling aangewezen. Bij het tweede, door den Keizer voorgestaan, wordt een terrein voorgesteld bij den boulevard Malesher- bes, aau gene zijde van het park Monceaux. Het derde ein delijk wordt verdedigd door den heer Haussmann en den Minister van Oorlog, en beoogt een terrein buiten de ves tingwerken van Parijs, aan den kant van den boulevard Ma- lesherbes. Dit laatste heeft den meesten kans om aangeno men te wordenin welk geval een dienst op groote schaal georganiseerd zal wordenom de nieuwsgierigen tegen de minst mogelijke kosten naar de tentoonstelling te vervoeren. In November is melding gemaakt van een ijzingwek kende misdaad door zekeren Leduc gepleegd diemet zijn twee kinderenzes en vier jaren oudvan Londen naar Boulogne gekomen was en ze in de rivier Liane moedwillig zoolang onder water hield tot dat beide dood waren. De twee kinderen had hij verwekt bij een Engelsche vrouw, waarmede hij te Londen gehuwd was, ofschoon zijn wettige vrouwte Boulogne door hem verlatendaar nog woont. In de vorige week is dit monster ter dood veroordeeld. - Thans, staat te recht zekere Pélissier-Grimardiasgehuwd, ter zake van moord met voorbedachten raad gepleegd op zijn vader, oud 70, en op zijn moeder, oud 66 jaar. Dr. Pritchard, geneesheer te Glasgow, is in hechte nis genomen, onder beschuldiging van zijn vrouw vergiftigd te hebben. Bij de lijkschouwing hebben de geneeskundigen verklaarddat de dood niet door ziekte van een natuurlij ken aard kan veroorzaakt zijn. OFFICIEEL JE I K U W S. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 27sten Maart IS66, 'snamiddags ten twee uur. Onderwerpen: 1°. Benoeming, aan de openbare lagere school voor minvermogendenvan een 2den hulponderwijzer der 3de klasse en een hulponderwijzer der 4de klasse. 2°. Verzoek van Dr. G. W. A. Plaat, om continuatie als stads doctor. 3°. Verzoek van Dr. J. J. Cornelis3enom tegen 1 Mei a. s. het eervol ontslag te bekomeu uit zjjn betrek king van 2den leeraar iu de oude talen aan de gemeente- instelliugen voor hooger en middelbaar onderwijs. 4°. Voor- dragt van Curatoren van het Gymnasiumom de jaarwedden van de beide leeraars in de oude talen aan de gemeente-in stellingen voor hooger en middelbaar onderwijs gelijk te stellen. 5°. Voordragt tot regeling der jaarwedden van de beambten ten kantore van den gemeente-ontvanger. 6°. Voor dragt tot afstand van gemeentegrond aan Curatoren van de Leidsche Hoogeschool, ten behoeve van het Rijk. 7°. Voor dragt aangaande den bouw van de lokalen voor de hoogere burgerschool. 8°. Adres van J. Timmermans, ter bekoming van gemeentegrond. 9°. Adres van F. Mijnlieff Az., tot ont heffing der hem opgelegde boete. 10°. Verzoeken tot het leggen van stoepen, van: a. A. G. Rexwinkel, vóór de percelen Wijk VI, N°. 1146 en 1148; b. H. Burgersdijk, vóór het perceel Wijk VI, N°. 3 73. 11°. Plans en voor waarden a. aangaande de leverancie van een ballastpraam c. omtrent de vernieuwing van de brug aan den Zuid-singel over de Waardgracht. 12°. Voordragt tot de benoeming van een hulponderwijzer 1ste klasse, met acte van hoofdonder wijzer, op een jaarwedde van 600 voorde openbare la gere school N°. 1 voor onvermogenden. 13°. Staten van af- en overschrijving of suppletoire staat van begrooting, 1864, van: a. het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis; b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 14°. Rekening over 1864, van de plaatselijke Schoolcommissie. 15°. Verzoek van de Commissie voor de Volksvoorlezingen van het depar tement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om het kosteloos gebruik van de Stads-gehoorzaal op den 29 Maart e. k,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2