Buitenlandsch Nieuws. met lucifers; een er van ontbrande en deed hei behang van een ledikant vlam vattenwelke zich aau bed en dekens mededeelde. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Onstwedde door Ds. H. Eskelhoff Gravemeijer, pred. te Midwolda, en dat naar Zaandijk door Ds. G. Maas, pred. te Assendelft. Commissarissen der Spaarkas van het Leidsche Depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verklaren zich weder bereid, om de spaarpenningen te ontvangen, die men hun ter bewaring wil toevertrouwen. Met den lsten November wordt het bespaarde teruggegeven met bijvoegiug van 3 pCt. premie, waartoe begunstigers dier instelling door vrijwillige geldelijke bydragen commissarisseri in staat stellen. Yele onzer stadgeoooten maakten van die uitmuntende gelegenheid gebruik. In 1864 waren er 224, eohetbedrag dei ingebragte spaarpenningen was f 2296,16; de wekelijk- sche inleg beliep 10 cents tot f 1,50. Maar hoeveel meer konja moest dat aantal wel zijnindien fabriekanten werk bazen en wie niet al gebruik maakten van den invloed die zij bezitten om de toch in vele opzichten vau hun afhan kelijke knechts daartoe optewekken en aantesporen Wij weten, het is een onaangenaam werk, omdat zij veelal tegenstand en onwil ontmoetenen gaarne erkennen wij datals de belanghebbenden niet zelfs het eerst en het meest overtuigd zijn van hun eigen belang, de meest ernstige po gingen toch niet baten. Toch zij die ervaring niet moed- ber.emend, maar is het dan niet treurig, wanneer zoo velen, het bestuur der Spaarkas, de begunstigers, fabriekanten en werkbazen belangeloos en met de beste bedoelingen zich de zaak aantrekken dat zoovelen dagelyks aau jenever kunnen besteden wat voor hun gezin diende bestemd en gespaard te zyn? Mogten onze fabriek we? kers en ambachtslieden hetkwade en verderfelijke daarvan inzien; eu zoo niet, laten de welgezin- den met blijkbare verachting elk aanzien die een kroeg bin nentreedt of verlaat, zoodat hij beschaamd wordt en uit onze oogen hem onze verontwaardiging aanblikt, dat hij het zuur verdiende geld aan vrouw en kinderen onthoadt. De Thermometer vau Fahrenheit ieekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 32°, te 1U uur 31°. Donderdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 36°, 'i middags te 12 uur 41c, 's namiddags te 4 uur 39°. De prachtige leeuw uit het Atlasgebergtevoor zes jaar (ioor den heer Daiuinconsul generaal van België in Afrika aan den zoölogischen tuin te Brussel geschonken is voor eenige dagen aan een hersenontsteking gestorven. Gelukkig bevindt de weduwe des overledene zich in een toe stand, die hoop geeft dat er weldra een opvolger zal ver schijnen. Men weet dat in Baden de onderwijskwestie groote spanning tusschen Protestanten en Katholieken heeft te weeg gebragt. De aartsbisschop van Freiburg heeft laatstgenoem den verboden zitting te nemen in de school-com missiëndie hij godsdienstloos noemt, omdat het beginsel is aangenomen dat over Katholieke scholen Katholiekenover Protestantsche scholen Protestanten het toezigt zullen houden, terwijl de hoofdcommissie bestaat uit belijders van de beide eekten gelijkelijk vertegenwoordigd. Invloedrijke personen hebben getracht den aartsbisschop zijn verbod te doen intrekken, maar vruchteloos. De geestelijke heeft in eer. herderlijken brief diegenen die zich tegen de wet verzetten martelaars genoemd, waardig om met Stephanus op ééne rij gesteld te worden. Een zeshonderdtal ingezetenen, die een adres van adhaesie aan de wet hebben geteekend zullen waarschijnlijk in den ban worden gedaan. In de Adolfijzersmelterijen nabij Judenburg in Stier marken heeft men het Bessemerstaal zoo dun weten te sme den dat 1500 blaadjes op elkander gelegd, niet dikker zijn dan een duim; elk dier blaadjes heeft derhalve een ge lijke dunheid als zeer fijn postpapier. Practische waarde heb ben deze producten niet, maar zij strekken tot een vernieuwd bewijs van de hooge mate van volkomenheidwelke de yzer- industrie in dat land heeft bereikt, hetgeen des te meer in het oog zal springen, indien men in aanmerking neemt, dat paen het in Engeland nog niet zoo ver heeft kunnen bren gen en men in Noord-Amerika slechts tot op 1200 hlaad- jes per duim is gekomen. Keizer Maximiliaan heeft den Sultan tot grootkruis der ridderorde van den Mexikaanschen Adelaar benoemd. De insignien dier orde worden den generaal Marquez naar Konstantinopel overgebragt. De te Parijs verschenen brochure van den heer Ho- geard Les propos de Labienusin antwoord op de Geschie- denis van Julius Caesar va® Keizer Napoleon maakt daar vrij wat indruk. De Keizer is woedend over den inhoud van het vlugschrift en heeft den prefect van poiicie zulke bittere verwijten gemaakt, dat het misschien daaraan is toe te schrij ven dat in de laatste dagen het toezigt op de drukpers met toenemende gestrengheid wordt uitgeoefend. Genoemde heer Rogeard heeft zonder het te weten de vlugt naar Belgie genomen. Zijn trienden hadden hem den raad gegeven d® wraak van den modernen Cesar te ontvlugten nu het nog tijd wasmaar de heer Rogeard wilde niethij streefde naar de eer om het aantal martelaars onzer drukperswetge ving te vermeerderen zijn vrienden noodigden hem toen op een diner, waar zij den niets kwaads vermoedenden auteur zóó veel vvyn lieten drinken dat hij ten slotte geen bewust zijn meer had van hetgeen met hem gebeurde; daarop plaats ten zij hem in een fiacrereden hem naar het spoorwegsta tion en plaatsten hem in een waggon eerste klasse met be stemming voor Brussel. De goede Rogeard viel in een diepen slaap en ontwaakte eerst toen hij de Fransche grenzen lang achter den rug had. Eenmaal in Belgie zijnde, besloot hy maar er te blijven, hetgeen in de gegeven omstandigheden ook voor hem wel het wijsste zal zijn daar zijn brochure der mate scherp is, dat men zich best 's Keizers groot misnoe gen voorstelllen kan. Eerstdaags zullen de paarden des Hertogs de Morny wier dagelijks onderhoud thans niet minder dan 1500 frs. kost, in het openbaar verkocht worden. Of zijn kunstver zamelingen van schilderijen en Chinesche voorwerpen insgelijks in het openbaar verkocht of van Staatswege aangekocht zul len worden is tot heden toe niet beslist. Bij gelegenheid der wedrennen te Chertsey heeft een behendig zakkenroller zich de vrijheid veroorloofd den Prins van Wallis een proefje zijner kunst te geven met hem het prachtig horologie te ontfutselenhetwelk hij van de Ko ningin ten geschenke had ontvangen. De zitting van het Engelsche Parlement van Maandag 11. kenmerkte zich door een ongeluk, lord Palmerston over komen. Op den oogenblik dat hij een der corridors doorliep wierp iemand een zijdeur met zooveel heftigheid open, dat de edele lord omver werd geworpen. Men hielp hem onmiddelyk op, en men mogt gelukkigerwijze vernemen, dat hij niet gekwetst was. Hij ging weder terug in de zaal waar hij rustig ging slapen. Eerst na het debat is hij ontwaakt. Wel is er reden tot verwondering, dat de SOjarige lord van dit ongeluk zoo goedkoop is afgekomen. Op de Britsche kust heeft Maandag een hevige storm gewoed, waardoor op verschillende plaatsen groote verwoes tingen zijn aangerigt. Aan de Tyne zijn meer dan honderd schepen binnengeloopenom zich* tegen het gevaar te be veiligen doch onderscheidene schipbreuken hebben aan do oostkust plaats gehad, even als er ook een aantal ongeluk ken op de rivier te Londen zijn gebeurd. Het aantal militairen, uitmakende de staande legers in Europa, die dus ten gevolge hunner professie, uitgeslo ten zijn èn van den productieven arbeid èn van het huwe lijk maar aan het zoo weinig de publieke zedelijkheid be vorderend garnizoensleven zijn overgegevenbedraagt circa 4,700,000 man, waarvan het onderhoud berekend wordt twee en een half milliards francs te kosten. Het congres der Vereenigde Staten heeft zijn goed keuring gehecht aan het plan tot een maandelijksche stooro- bootdienst op China. De booten zullen uitgaan van San Fran cisco en zoowel Honolulu als een Japansche haven aandoen. Aan die onderneming is een subsidie van 500,000 dollars toegekend, welk bedrag, bij de tegenwoordig waarde van het Amerikaansch papier, nagenoeg gelijk staat met 50,000. Een reis van Londen naar China word tegenwoordig op 62 dagen berekendmaar wanneer in Amerika de spoorweg naar de Stille Zuidzee gereed isdan wordt de afstand langs dit traject tot op 50 dagen verminderd.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2