TENTOONSTELLING Bougies Parrafine. TWEEDE MEID, PATENT WASKAARSEN Maatschappij van Landbouw. Ad verten tién. uit de Koninklijke Waskaarsenfabriek. HOLLANDSCHE VAN VEE EN PLUIMGEDIERTE, Amsterdam February 1865. vaderstad vertrokkenis hij als Onder-koning van de Caro- lina-eilanden teruggekeerd. Met een Engelsch koopvaardy- schip het voornaamste der genoemde eilanden aangedaan hebbende, ten einde zekere voorwerpen aldaar in te nemen, welke in China tegen hooge prijzen worden afgezet, leerde hij de dochter kennen van den oppersten Koning der Caro- linen, die het eiland Lamorka bewoont, en trad spoedig met haar in den echtnadat hij zich naar 9' lands wijze had doen tatoueren. Met het doel om zijn nieuwe vaderland te bevorderenheeft hij een schip uitgerust en bevracht met zoodanige voortbrengselen der Carolinenvoor welke Europa een gunstige markt is. Indigo, tabak, katoen, enz. werden aldaar in groote hoeveelheid gevonden, wier kwaliteit niets te wenschen overlaat. De heer Tetens heeft de regering en den handelsstand opmerkzaam gemaakt op de voordeelen welke voor beide landen kunnen voortvloeijen uit een leven dig verkeer. De Carolinen vormen verscheidene groepen eilan den, ten getale van ruim een honderdtal oostwaarts van de Philiippijnsche eilanden. Dr. Romberg, die zich als architect, journalist en in dustrieel naam gemaakt en 0. a. te Bergedorf een bierbrou werij gebouwd heeft, is op het denkbeeld gekomen een wed dingschap voor te stellenom het bewijs te leveren dat die brouwerij zonder gebreken is. Daar zijn brouwerij veel min der heeft gekost dan de actien-brouwerij te St.. Pauli in Ham burgbiedt hij aan 20 iouis d'or te betalen voor elke fout, die aan het gebouw der Bergedorfer brouwerij mogt kunnen aangetoond worden. Daarentegen moeten voor elk gebrek, aan de St. Paulibrouwerij bestaande, insgelijks 20 louis d'or voor liefdadige doeleinden betaald worden. Wil echter de weddende een premie van 20 louis d'or uitloven voor elk voordeeldat de Bergedorfer bierbrouwerij boven die van St. Pauli kan aautoonen dan zullen aan deze laatste twaalf gebreken niet in rekening gebragt worden. De weddingschap zal beslist worden door scheidsrechters, waartoe elke party een architect en twee brouwers kiest. Tot groote teleurstellingvooral der oude lieden te Parijs, is de beroemde kastanjeboom van 20 Maart dit jaar ontrouw geworden aan zijn gewoonte, en heeft dien dag niet een enkel blad vertoond, wat echter de schuld is van den langdurigen winter. Toch zijn er velen, die hierin een ongelukkig voorteeken zien voor het geslacht der Bonapartes. Uit Parijs wordt ook berigtdat het weder aldaar geheel is omgekeerd; het vriest zóó sterk, dat de liefheb bers van schaatsenrijden veel kans hebben zich andermaal op het ijs te kunnen wagenhetgeen einde Maart daar als een groote zeldzaamheid mag beschouwd worden. - Ten bewijze van de buitengewone bekrompenheid van geest en domheid, op het platteland in Frankrijk heerschende deelt de Köln. Zeitung het volgende berigt uit Parijs mede: Algemeen was men ten plattenlande ingenomen met de mede- deeling dat de heer Mathieu (de la Drome), in hoogst be- denkelijken toestand verkeert. Is hij eenmaal doodzoo wordt gezegddan mag men gunstiger weersgesteldheid verwach ten want in de jongst verloopen jaren heeft hij die willens en wetens bedorven. Zijn berigten daaromtrent gegeven lee- ren dit op de overtuigendste wijze. De ongeveer, duizend millioen menschen der aarde spreken 3064 thans bekende talen, waarin meer dan 1100 godsdiensten gepredikt worden. De gemiddelde ouderdom is 33 jaar. Een Vierde gedeelte der geborenen sterft beneden het 7de, de helft vóór het 17de. Van de honderd personen ko men slecht 6 boven de 60 en onder iedere 9lechts één tot het honderdste jaar. Onder 500 werd slechts één 80 jaar oud. Van de duizend millioen menschen der aarde sterven er over de 330,000,000 jaarlijks, over de 91 millioen da gelijks, 3720 ieder uur, 60 iedere minuut, alzoo één iedere seconde. Dit verlies wordt gemiddeld door even sterke toe voer vergoed. Waar de geboorten de overhand hebben wordt het algemeen eveuwigt weêr door meer sterfgevallen hersteld. Groote menschen leven langer dan kleine. Vrouwen hebben tot het 50ste jaar meer levenskracht dan de mannen. De huwelijken verhouden zich tot jongelingen en jonge dochters als 7 5 tot 1000. De meeste huwelijken hebben tusschen Juny en December plaats. Kinderen der lente zijn levenskrachtiger dan die van andere jaargetijden. Geboorte en dood bemin nen altijd meer den nacht dan den dag. Een vierde der mannen is in staat wapenen te dragenmaar niet een dui zendste natuurlijk geneigd, zich met anderen te verbinden, om anderen dood te maken. Oorlog en moord zyn alleen kunstmatig sociale neigingen. Hoe beschaafder een gezelschap een streek, een land is, des te meer levenskracht, levens duur en gezondheid. De ontaarding en verzwakking van het menschelijk geslacht door beschaving is een fabel. Hoe meer reinheid, natuurkennis, industrie, des te minder ziektedas te langer leven. Vooral zijn besmettelijke ziekten enchotara geheel, krachte loos waar zuivere lucht, beschaafde levenswijze, goede toe voer van zuiver water en zorgvuldige stratenreiniging be- staau. In de raiddel-eeuwen, even als nu nog in het Oosten en onder de wilden, sleepten de besmettelijke ziekten dik wijls de helft der bevolking weg. Met 1°. Mei e. k. wordt gevraagd, in een klein gezin, op een aangenaam dorp in Zuid-Hollandeene tevens geschikt om met kinderen omtegaanvan goede ge tuigen voorzien en van de P. G. Adresfranco brieven onder Letter K, aan den Boekverkooper F. G. A. J. VAN WERKHOVEN, te Alphen a/R. Deze kaarsen zyn transparantzeer geschikt voor soirées en piano, doordien zij helder en ruim acht uur branden, geen reuk afgevenniet walmen noch afloopen tij kosten slechts 50 cents per half dozijn, Ie kwl. 36 cents, bij 25 stuks 331 cent per pak con tant. Brieven franco. LANSDORP BINNEWIJZEN. Molsteeg G. 131, AFDEELING Kotterdam, Schiedam en omstreken. op de PLAATS der Sociëteit HARMONIE te Rotterdam op DINGSDAG 4 April 1865. Aan deze Tentoonstelling zal weder eene verloting van VEE verbonden worden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3