Buiteniandsch Nieuws. meente Soest nagenoeg voltooid. De heer S. TesselhofF, muziekonderwijzer aldaarvroeger organist der Herv. ge meente, thans te Eemnes-Binnenheeft een werktuig uit gedacht waardoor de piano-speler in staat is eenige impro visatie onmiddelijk door de pianino zelve te doen opschrijven. Dit werktuig, op de vernuftigste wijze ingerigt en onder het oog des uitvinders gemaakt, werkt zóó gemakkelijk en duidelijk, dat het mogelijk zal zijn, bij geringe oefening, onmiddelijk weder door dat beschrevene blad het gespeelde te herhalen. Het instrument is voor elke toonsoort geschikt drukt de waarde der noten, met kruizen en mollen, dui delijk uit, ea trekt zelf de lijnen en hulplijnen te gelijker tijd. Het is inderdaad een allervernuftigste uitvindingvooral indien men weet, dat de uitvinder reeds geheel met zijn plan gereed was, eer hij vernam, dat men ook al vroeger en elders over de oplossing van dat vraagstuk had nage dacht en er naar had gezocht. Het is hem volkomen gelukt, ofschoon op dit oogenblik zijn werktuig nog niet voor de geheele breedte van het klavier gereed is. Belangstellenden wil de uitvinder gaarne zijn werktuig laten zien en doen beoordeelen. -Uit Nienwediep schrijft men van 20 dezer: Heden morgen is met uitnemende gelegenheid van hier vertrokken Zr. Ms. stoomschip Watergeus, kommandant kapt.-luit. t. s. F. L. Geerling, bestemd naar West-Indië. De overige officie ren daar aan boord zijn de luit. t. z. lste kl. C. F. Ser- v&tius lste officier, de luit. t. z. 2de kl. W. J. Adams en E. L. Hajeniusde offic. van gez. 2de kl. .T. van IJzeren, de offic. van admin. 2de kl. C. C. M. Bervoets, de adel borst lste kl. J. C. SprengerJ. W. F. Huyssen van Kat- tendijkeZ. J. Cambier en H. R. J. J. Thorbecke. De duur van dezen kruistogt is bepaald op 6 maanden. Zaturdag is te Nieuwediep binnengekomen het Neder- landsche koopvaardijschip Zeemanshoop kapitein Beiniersen van Batavia; kort daarna gingen de zeilmaker en een matroos aan wal en kregen hevige woordenwisseling, ter oorzake eener lang bestaande veele gedurende de reis; het treurig gevolg van dezen twist was, dat de matroos den zeilmaker een steek met een mes toebragtwaaraan deze reeds moet bezweken zijn. De dade: is oogenblikkelijk in arrest genomen. Nog was men aldaar onder den indruk van den verscbrik- kelijken moord aan boord van het koopvaardijschip Zeemans hoop gepleegd waarbij een raatroos in een door drank ver hitten toestand den zeilmaker doodstak, toen zich weder Zondag avond de mare verbreiddedat een marinierdaar in garnizoen, naar men verzekert, in gansch niet nuchteren toestand in het water geloopen en verdronken was; dat zyn in twee dagen twee offers aan dat verwoestende heulsap. De stoomboot van Zwolle, die van Amsterdam ver trok, ligt met 150 passagiers ter hoogte van Kraggenburg en kan niet verder komen wegens den lagen waterstand. De boot, die van Zwolle is gevaren, ligt op de Zuiderzee ter hoogte van het eiland Schokland. In de vorige week is in de nabijheid van Heeren- veer. weder een vreesselijke misdaad gepleegd. Een boeren meid had een hoogen prijs uit de loterij getrokken en zou een gedeelte daarvan des avonds naar haar moeder brengen. Onderweg werd zij echter beroofd en vermoord. Maandag morgen ten ongeveer 5 uur is te Schiedam liet bovengedeelte van den korenmolen de Kameel" en dus kap, as, wieken en staart naar beneden gestort. Vreesselijk was de slag bij het stille van den morgen. Een der wieken werd geworpen op een naaatbijgelegen pand. Het bovenge deelte ran den molenzijnde hij van steen gebouwdis letterlijk afgeschoven en met het nedergestorte in de tegen overgestelde rigting van den wind te land gekomen. Er hebben geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. Een zonderlinge vergissing had, naar men berigt, eenige dagen geleden in het ziekenhuis te Kuilenburg plaats: Er waren namelijk 2 dooden op een dag, een man en een vrouw. De vrouw zou des middags begraven worden door haren echtgenoot, bloedverwanten en vrienden, waartoe zij zich naar gemeld huis begaven. Alvorens echter het lyk werd weggedragen, begeerde de man zijn vrouw nog eens te zien en vond alstoen in de kist niet zyn|vrouwmaar den ande ren doode, den man, welken men des morgens meende be graven te hebben. Men had toen echter de vrouw genomen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Streefkerk Ds. J. E. van Toorenenbergcn pred. te Lienden en te Zelheno (Gel derland) Ds. G. C. Boomer, pred. te Bitthem. Aangenomen het beroep naar Zierikzee door Ds. E. C. Jungius, pred. te Heilo. Ds. J. G. G. Moorrees, pred. te Ommenheeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Linschotenen Ds. H. E. Fauretheol. doet. en pred. aan den Bergschenhoek voor dat naar Harderwijk bedankt. Yoor 5 8 jaar trad een jongeling uit geen aanzienlijke maar deugdzame familie als loopjongen in dienst by den stads-baasmoest later onder de Fransche overheersching soldaat worden en werd ingelijfd bij de garde van den pre fect. Hij keerde na de omwenteling van 1813 naar Leiden en de ouderlijke woning terug en werd weder in stadsdienst als straatmaker opgenomen. Meer dan een halve eeuw en ook thans nog oefent hij dat straatmakerswerk uit. Met den 23sten Maart is het 50 jaren geleden, dat hy in onder trouw werd opgenomen en den 9den April aanstaande hoopt hij zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Dat gelukkig echt paar, Jan Plu en Jannetje Bousselwoont in het voor vaderlijk erfgoed, het hofje van Woudendorp in de Br&n- dewijnsteeg, geniet een goede gezondheid en moge op zich toepasselijk zien, wat een oud versje leert: Wie ijverig werkt En Zondags kerkt Vindt daag'lijks brood Tot aan ziju dood. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 27°, te 10 uur 25°. Woensdag morgen te 5 uur 2 8°, te 8 uur 3 3°, middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 3 9°. De te Brussel gevestigde Nederlandsche familiën heb ben allen den rouw aangenomen wegens het overlijden van H. M. de Koningin-Weduwe Anna Paulowna. By Rijssel woont een schoenmaker, die een "byzaak maakt met het waken bij dooden. Onlangs werd hij geroe pen om bij iemand te wakendie plotseling gestorven was. Hy bad hoog noodig een paar schoenen te maken en nam zijn werk mede. Midden in den nacht door het gebruik van een glaasje vrolijk geworden begint hij naast de kist een vrolijk deuntje te zingen. Maar ziet - daar verheft zich de doode op en roept met een grafstem: //Als men by dooden waakt, zingt men niet." De schoenmaker, in het geheel niet verschrikt, neemt zijn spanriem, slaat daarmede duchtig los op den man in de kist en antwoordt: //Als men dood is spreekt men niet." De uit den doode opgestane bad om ver geving en bekende zijn grap. Bij den gemeenteraad te Weenen is het voorstel in gediend, om 20,000 fl. beschikbaar te stellen tot het bou wen van een paardenslagthuisdewijl het verbruik van paar- denvleesch tot voedsel sterk toeneemt. Een der leden van den raad, de heer Umlooft, toonde met statistieke opgaven aanhoezeer het vooroordeel tegen het nuttigen van dat voed sel in Europa verminderde, //hoewel," zeide hij men in dat opzigt nog zeer nuttige lessen zou kunnen verkrijgen in China, waar zeer algemeen niet slechts paardenvleeschmaar ook honden- en kattenvleesch wordt genuttigd tot voordeel van de groote maatschappij en van de behoeftige klasse in het byzonder. Ten aanzien van den moorddadigen aanslag op het leven van den majoor von Kalckreuth te Koningsbergen terwijl deze het regementsvaandel bij den bevelvoerenden generaal afhaalde, verneemt men nader, dat die aanslag door zekeren kleedermakersgezel gepleegd is, die sedert lang, ten gevolge van het misbruik van sterken drank, aan vlagen van krankzinnigheid onderhevig was, Ten bewijze, hoe waardig de Pruissische staat zijn ondergeschikte beambten beloont, kan dienen, dat een. school meester in Marienwerdervader van 10 kinderen, die met inbegrip van een veldtogt den staat 50 jaren gediend heeft, bij gelegenheid van zijn jubileum van den staat 15 thaler 26.25) en het algemeen eereteeken ontving. Sedert eenige dagen bevindt zich te Wilster in Hol- stein na een langdurige afwezigheid de zoon van den heer Tetens, raad van justitie te Berlijn. Als stuurman uit zijn

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2